Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Jakie zdjęcia cieszyły się po wojnie największa popularnością? Jak pisano o fotografii? Co przykuwało uwagę krytyków? Tego wszystkiego dowiesz się z nowej książki wydanej przez Zachętę.
Książka Weroniki Kobylińskiej-Bunsch to piąta już pozycja z zainicjowanej przez Gabrielę Świtek w 2012 roku serii Archiwum Zachęty, w której publikujemy prace naukowe poświęcone historii wystaw i współczesnej kulturze wizualnej. Książka historyczki sztuki zajmującej się fotografią stanowi syntetyczne opracowanie sześciu Ogólnopolskich Wystaw Fotografiki, które odbyły się w gmachu Zachęty w latach 1952–1962 we współpracy Centralnego Biura Wystaw Artystycznych ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików.
W komisjach kwalifikacyjnych i komitetach organizacyjnych poszczególnych wystaw zasiadały postaci, które silnie naznaczyły tę epokę zarówno swoją twórczością, jak i bezpośrednim zaangażowaniem w kształtowanie życia fotograficznego.
Analiza corocznych oficjalnych przeglądów pozwala na ukazanie polskiej powojennej fotografii w nowym świetle, wyjaśniając, jakiego rodzaju ikonografia, stylistyka i gatunki cieszyły się w tym szczególnym okresie - obejmującym zarówno socrealistyczny, jak i odwilżowy epizod - największą popularnością.
Z jakim odzewem spotykały się w prasie codziennej i specjalistycznej kolejne wystawy? Jakiego rodzaju zagadnienia szczególnie przykuwały uwagę krytyków: dobór tematu, czy też może jego późniejsze opracowanie? Książka przedstawiająca syntetyczną rekonstrukcję kształtu OWF w Zachęcie jest próbą odpowiedzi na te pytania.
Weronika Kobylińska-Bunsch jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i studium Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2014 roku doktorantka na Wydziale Historycznym UW. Pod opieką prof. Andrzeja Pieńkosa przygotowuje rozprawę doktorską o polskiej przed- i powojennej fotografii awangardowej. Realizowała staże w polskich (Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Pałac w Wilanowie, Polska Agencja Prasowa) i zagranicznych (Bodemuseum w Berlinie) instytucjach kultury.
Spotkanie promocyjne połączone z oficjalną premierą książki odbędzie się 24 maja 2019 roku (piątek), o godz. 18:00 w księgarni Zachęty (Plac Małachowskiego 3, Warszawa). Spotkanie poprowadzi dr hab Gabriela Świtek.
Więcej informacji o książce znajdziecie https://zacheta.art.pl/pl/e-sklep/katalog/ogolnopolskie-wystawy-fotografiki-w-zachecie-1952-1962.