Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Dzisiejsza odsłona “Adobe Lightroom w małym pacu” będzie nieco inna niż poprzednie odcinki, a to dlatego, że zamiast poradnika przygotowaliśmy dla Was małą niespodziankę.
W odpowiedzi na liczne prośby czytelników postanowiliśmy udostępnić do pobrania wszystkie presety, które do tej pory wykonaliśmy w poszczególnych odcinkach naszego poradnika. Znajdziecie tu między innymi symulacje kliszy filmowych takich jak Kodak Gold, Fuji Velvia czy Neopan 1600 oraz efekty kolorystyczne, na przykład efekt lomo, pastelowa tonacja lub ziarnisty mat.
Preset to nic innego jak zestaw ustawień, który w szybki sposób możemy zaaplikować na wybrane zdjęcie bez konieczności przechodzenia do poszczególnych zakładek modułu Develop. Preset może się na przykład składać z korekty ekspozycji, kontrastu oraz nasycenia barwy. Te trzy wartości zostaną złączone w jeden zestaw, który będzie umieszczony w jednej zakładce. Umiejętne użycie presetów może zdecydowanie skrócić naszą pracę nad zdjęciem. Jednak, jak widać na poniższych fotografiach, zastosowanie presetu może - ale nie musi - wiązać się z zakończeniem edycji zdjęcia. Zazwyczaj jest to tylko punkt wyjścia do dalszej korekty forografii. Żaden preset nie zastąpi bowiem samodzielnej, profesjonalnej postprodukcji zdjęć, w której liczą się przecież szczegóły oraz indywidualny styl. Analogicznie nie ma też uniwersalnego presetu, który pasowałby do każdego rodzaju zdjęć, nie ma również ujęcia, do którego pasowałyby wszystkie presety. Wszystko zależy od oświetlenia, kolorystyki, a także naszego gustu.
Poniżej prezentujemy opis poszczególnych presetów oraz efekty, jakie udało się za ich pomocą uzyskać.
symulacja kliszy filmowej Kodak Gold 100
Fotografowie uwielbiają kliszę Kodak Gold 100 za wspaniałą kombinację wyrazistych kolorów, duży kontrast i przyjemne dla oka ziarno. Lecz najbardziej cenią ją za wspaniałe i żywe oddanie tonacji skóry. Dlatego też klisza Kodaka z serii Gold szybko stała się bardzo popularna i uniwersalna, dzięki czemu wciąż wykorzystuje się ją do różnego rodzaju fotografii - od krajobrazu po portret.
symulacja kliszy filmowej Neopan 1600
Zdjęcia uchwycone na monochromatycznym filmie Neopan 1600 charakteryzowały się wysokim kontrastem, dużą głębią czerni, wyraźnym rozkładem naturalnego ziarna oraz bardzo dobrą jakością obrazu.
symulacja kliszy filmowej Fuji Velvia 400
Cechami charakterystycznymi fotografii zrobionych na kliszy filmowej Fuji Velvia 400 były: wysoki kontrast, nasycone kolory (w szczególności bogate zielenie i czerwienie) oraz wyraźny naturalny rozkład ziarna przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej jakości obrazu.
symulacja kliszy filmowej Kodak Portra 400
Kodak Portra 400 to znana i lubiana klisza filmowa wśród fotografów. Jest ona często wykorzystywana w fotografii portretowej oraz podróżniczej. Obrazy uwiecznione za jej pomocą posiadają wyraziste kolory, ciepłą tonację skóry, delikatnie zwiększony kontrast, „przyćmione” cienie oraz wyraźne ziarno. Wszystko to nadaje charakterystycznego klimatu zdjęciom wykonanym za pomocą kliszy filmowej Kodak Portra 400.
Efekty kolorystyczne takie jak: Vintage effect, Grainy Mat effect, Cinema effect, Lomo effect, Dramatic effect czy Pastel Tone effect]
Ostatnimi czasy w fotografii cyfrowej możemy zaobserwować powrót stylu, który swoim ostatecznym wyglądem przypomina fotografie vintage. Taki trend stał się niezwykle popularny głównie za sprawą portali społecznościowych, gdzie publikowane zdjęcia charakteryzują się między innymi zmniejszonym kontrastem, wysyconym kolorem oraz winietą i ziarnem. Również lomografia od pewnego czasu zyskuje coraz więcej fanów. Ta technika charakteryzuje się bardzo specyficzną estetyką - przejaskrawionymi kolorami i ciepłą tonacją. Z kolei podczas postprodukcji portretów dążymy do miękkiego i przyjemnego dla oka wyglądu; wygładzamy skórę i usuwamy wszelkie niedoskonałości delikatnie rozmywamy tło, aby jeszcze bardziej wyeksponować główny obiekt zdjęcia. Jednak taki rodzaj edycji nie zawsze jest odpowiedni. Niekiedy, jeżeli chcemy uwypuklić intensywne emocje lub nadać fotografiom wyjątkowego charakteru, sięgamy po inne środki, na przykład preset, który będzie się charakteryzował dużym kontrastem, wyrazistością oraz zmniejszonym nasyceniem barw.
Poniżej udostępniamy do pobrania plik, w którym znajdują się powyższe presety. Możecie je bez problemu zaimportować do programu Lightroom. Przed tym jednak zalecamy stworzenie odpowiedniego folderu, do którego skopiujecie pobrane ustawienia. Więcej szczegółów i instrukcje, jak poprawnie dokonać importu znajdziecie w naszym poradniku dotyczącym tworzenia oraz importowania presetów.
W kolejnej odsłonie poradnika "Adobe Lightroom w małym palcu" opiszemy, jak w kliku krokach utworzyć efekt „Cross Process”.