Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

88%

Nowy Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO to obiektyw, który ma być idealnym dopełnieniem systemu Mikro Cztery Trzecie. Ponadto ma zwrócić na siebie uwagę najbardziej wymagających zawodowców, którzy poszukują konstrukcji supertelefoto. Czy tak się stanie? Zobaczcie to w naszym teście!

Autor: Michał Chrzanowski

11 Marzec 2016
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Zaprezentowany na początku stycznia 2016 roku Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO jest idealnym dopełnieniem profesjonalnej linii obiektywów producenta. Teraz rodzina M.Zuiko Pro oferuje imponujący ekwiwalent ogniskowych od 14 do aż 600 mm. Dlatego też, każdy zaawansowany fotograf korzystający z systemu Mikro Cztery Trzecie znajdzie sprzęt odpowiadający jego wymaganiom.

Jak podkreśla producent, nowy M.Zuiko przewodzi w co najmniej trzech światowych kategoriach. Po pierwsze, jest najbardziej kompaktowym i najlżejszym teleobiektywem, po drugie zapewnia najwydajniejszy system stabilizacji obrazu, odpowiadający 6 krokom EV i po trzecie, posiada najkrótszą odległość ustawienia ostrości dla obiektywów telemakro, wynoszącą zaledwie 1,4 m. Dodając do tego wszystkiego metalowy i uszczelniony korpus oraz wydajny autofokus, otrzymamy konstrukcję, która powinna sprostać wymaganiom niejednego zawodowca - w szczególności fotografa dzikiej przyrody, fotografa sportowego czy koncertowego. Niemniej jednak pozostaje pytanie, czy najnowsza propozycja Olympusa dostarczy wysokiej jakości obrazu i okaże się najlepszym teleobiektywem w systemie Mikro Cztery Trzecie?

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Jak nietrudno się domyśleć nowy Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO nie jest tanią konstrukcją. Za szkło będziemy musieli zapłacić 11 990 zł, dlatego też w stronę tego obiektywu będą spoglądać głównie profesjonaliści i zapaleni entuzjaści takich rozwiązań. Jednak nie oznacza to, że w systemie M4/3 nie znajdziemy żadnych teleobiektywów. Ciekawą propozycją może okazać się kosztujący 2499 zł Olympus M.zUIKO DIGITAL 75-300 mm f/4.8-6.7 ED II.Jeśli chcemy mieć szkło o ogniskowej 300 mm, możemy także zdecydować się na model Panasonic Lumix G Vario 100-300 mm f/4.0-5.6 Mega OIS (1999 zł). Nie możemy zapomnieć również o zaprezentowanym na początku 2016 roku obiektywie Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm F4.0-6.3 ASPH Power O.I.S (będzie dostępny w kwietniu za 1799 dolarów, polska cena nie jest jeszcze znana).

Zapraszamy do lektury testu, w którym zaprezentujemy wyniki osiągnięte w laboratorium oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Obiektyw testowaliśmy razem z aparatem Olympus OM-D E-M1.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły