Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
88%
Nowy Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO to obiektyw, który ma być idealnym dopełnieniem systemu Mikro Cztery Trzecie. Ponadto ma zwrócić na siebie uwagę najbardziej wymagających zawodowców, którzy poszukują konstrukcji supertelefoto. Czy tak się stanie? Zobaczcie to w naszym teście!
Aberrację chromatyczną mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wybranych (skrajnych i środkowej) ogniskowych i pełnego zakresu przysłon. Przedstawiane wykresy pokazują najgorsze wartości dla każdej z ogniskowych.
M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO ma bardzo dobrze skorygowaną aberrację chromatyczną, ale tego mogliśmy się spodziewać po teleobiektywie tej klasy. Najwyższą anomalię udało się nam odnotować na najszerzej otwartej przysłonie f/4. Jej wartość wyniosła 0.91 piksela. Uwzględnić należy także jej rozkład i charakterystykę. Tak naprawdę aberracja dała się we znaki jedynie na brzegach - głównie lewy i prawy róg kadru.
Co więcej wraz z domykaniem przysłony wada optyczna traciła na sile i rozmiarze, a jej uśredniony wynik utrzymywał się w granicach 0.70-0.74 piksela. Jest to więc dobre osiągnięcie, za które należy pochwalić producenta. W praktyce aberracja chromatyczna nie powinna stanowić nawet najmniejszych problemów. Tak naprawdę będzie zauważalna jedynie w warunkach laboratoryjnych.
rozkład aberracji dla przysłony f/4
przysłona f/4