Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
14. Podsumowanie
Sigma 24-105 mm f/4 DG OS HSM to uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy do lustrzanek z matrycą pełnoklatkową. Konstrukcja obiektywu jest solidna i wytrzymała. Wyróżnia się także eleganckim i nowoczesnym wzornictwem. Minusem metalowego bagnetu może być brak gumowej uszczelki.
Obiektyw został wyposażony w system optycznej stabilizacji, który pozwala nam wydłużyć ekspozycję o 2,5 EV. Dzięki rowkowanym. gumowym pierścieniom jego obsługa jest prosta i wygodna. Szkło nie jest lekkie, ale z pełnoklatkową lustrzanką dobrze wyważone, a autofokus szybki i cichy.
Na wszystkich ogniskowych obiektyw daje ponadprzeciętne rezultaty w kwestii rozdzielczości obrazu. Najlepsze efekty osiągnęliśmy na 24 mm. Jakość obrazu pogarszała się razem ze wzrostem ogniskowej. W celu uzyskania największej rozdzielczości warto przymknąć obiektyw do f/5,6-f/8. W tym zakresie zanotowaliśmy najwyższe wartości.
Obiektyw Sigma 24-105mm f/4 DG OS HSM średnio radzi sobie z wadami optycznymi. Aberracja chromatyczna nie jest duża, ale zajmuje sporą cześć kadru. Na szerokim kącie obserwujemy dużą dystorsję beczkowatą. Spora winieta widoczna jest na wszystkich ogniskowych. Możemy ja zmniejszyć przymykając obiektyw. Sigma bardzo dobrze radzi sobie natomiast z odblaskami.
Szkło da sobie radę w wielu codziennych sytuacjach fotograficznych. Szeroki zakres ogniskowych sprawia, że z powodzeniem można go wykorzystywać w fotografii krajobrazowej, architektury, portretowej oraz reportażu.
Obiektyw kosztuje 3390 złotych. To ok. 900 zł więcej niż Canon EF 24-105mm f/4L IS USM i 200 zł mniej niż Nikkor AF-S 24-120 mm f/4G ED VR.
O wyborze właściwego obiektywu będziecie mogli zdecydować na podstawie testów, które ukarzą się wkrótce na fotopolis.pl. Propozycja Sigmy jest z pewnością godna uwagi.
+ wytrzymała konstrukcja
+ bardzo dobra jakość obrazu na wszystkich ogniskowych
+ brak odblasków
+ metalowy bagnet
+ stała światłosiła f/4
+ szybki i cichy autofokus
+ uniwersalny zakres ogniskowych
- brak uszczelnienia bagnetu
- winietowanie
- widoczna aberracja chromatyczna
- duża dystorsja na 24 mm