Fujinon XF 60mm f/2.4 R Macro - test obiektywu

Fujinon XF 60mm f/2.4 R Macro to najdłuższy obecnie dostępny obiektyw w bezlusterkowym systemie japońskiego producenta. Daje ekwiwalent 90mm na małym obrazku, więc użytkownik otrzymuje oprócz obiektywu makro, jasną portretówkę.

Autor: Patryk Wiśniewski

26 Lipiec 2012
Artykuł na: 17-22 minuty

13. Podsumowanie

Fujinon XF 60mm f/2.4 R Macro przetestowaliśmy zgodnie z procedurą DxO. Wypadł najlepiej spośród obiektywów z bagnetem XF. Obiektywy do makrofotografii to zazwyczaj najlepsze konstrukcje pod względem optycznym i nie inaczej jest w tym przypadku.

Do jakości wykonania tego obiektywu nie możemy mieć żadnych zastrzeżeń. Metalowa, czarna obudowa sprawia wrażenie bardzo solidnej. Materiały, które zostały użyte do jej wykonania są bez wątpienia wysokiej klasy. Obiektyw został zakończony solidnym, metalowym, dobrze oznaczonym bagnetem. Pierścienie chodzą z delikatnym oporem, na pochwałę zasługuje duży i bardzo wygodny pierścień ostrości. W przypadku zdjęć makro, jego duży skok będzie zaletą, ponieważ możemy bardzo precyzyjnie ustawić ostrość na interesującym nas fragmencie obrazu. Pierścień przysłony chodzi płynnie z wyczuwalnymi klikami, na jego powierzchni również są delikatne żłobienia, które umożliwiają komfortową obsługę. Tak jak pozostałe stałki Fujinona do nowego systemu, 60-tka przychodzi w eleganckim czarnym opakowaniu. Do zestawu handlowego oprócz dekli dołączana jest bardzo duża osłona przeciwsłoneczna. Jedyne zastrzeżenia jakie mamy do tego obiektywu to inna średnica filtra, niż w pozostałych dwóch obiektywach do systemu Fujifilm.

O problemach z autofokusem w tym modelu pisaliśmy już kilkukrotnie liczymy na jego poprawę wraz z pojawianiem się kolejnych aktualizacji firmware'u. W tym momencie należy pamiętać, aby powtarzać ujęcia, zwłaszcza na niskich wartościach przysłony oraz w przypadku zdjęć pod światło. To co na pewno można zarzucić producentowi to tradycyjny silnik, a nie jego ultradźwiękowy odpowiednik. W tej klasie sprzętu tego typu rozwiązanie powinno być standardem.

Jeśli chodzi o właściwości optyczne, obiektyw zachowuje się najlepiej spośród testowanych przez nas Fujinonów. Rozdzielczość obrazu stoi na bardzo dobrym poziomie już od maksymalnego otworu względnego. Nie można narzekać na ostrość obrazu nawet na brzegu kadru - i to w całym zakresie przysłon.

Wszelkie wady optyczne zostały bardzo dobrze skorygowane. Aberracja chromatyczna nie daje się szczególnie we znaki, dystorsja jest niewielka i nie wpływa w znaczący sposób na zdjęcia. Fujinon XF 60mm f/2.4 R Macro winietuje w niewielkim stopniu, a i to tylko na maksymalnym otworze względnym. Dzięki głębokiemu umieszczeniu przedniej soczewki odblaski nie stanowią problemu dla tego obiektywu.

Fujinon XF 60mm f/2.4 R Macro to bez wątpienia najlepsza optycznie propozycja dla bezlusterkowca Fujifilm X-Pro1. Tę konstrukcję optyczną możemy tylko chwalić. Zachowuje się bardzo dobrze pod każdym względem. W przypadku tego obiektywu, uzasadnionym wydaje się zastosowanie elektronicznego pierścienia ostrości. Dzięki niemu możemy bardzo precyzyjnie ustawić ostrość przy zdjęciach makro.

+ jakość wykonania

+ rozdzielczość obrazu w centrum kadru

+ rozdzielczość obrazu na brzegach kadru

+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna

+ mała dystorsja

+ niski poziom winietowania

+ skuteczne powłoki antyrefleksyjne

+ bogaty zestaw handlowy

- brak stabilizacji w systemie

Fujinon XF 60mm f/2.4 R Macro uzyskał w swojej klasie 85%
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
24
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Sony FE 85 mm f/1.4 GM II - test obiektywu
Sony FE 85 mm f/1.4 GM II - test obiektywu
Nowa portretówka Sony to pierwsza stałka ze zaktualizowanej serii GM II. Otrzymujemy m.in. udoskonaloną, lżejszą konstrukcję, nowy silnik AF i jeszcze bardziej wyżyłowaną optykę. Czy...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)