Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Samsung Galaxy S5 jest następcą flagowego smartfona tego producenta - modelu Galaxy S4. Urządzenie ma wodoszczelną obudowę, rejestruje zdjęcia o rozdzielczości 16 megapikseli, a także filmy Ultra HD. Przekonajcie się jak wypadło w naszym teście.
Samsung Galaxy S5 ma przejrzyście i funkcjonalnie zaprojektowane menu. Kluczowym przyciskiem jest ikona ustawień umiejscowiona w lewym górnym rogu. Dzięki niej uzyskujemy dostęp do zaawansowanych funkcji, takich jak rozmiar obrazu, zdjęcia seryjne, ISO, tryby pomiaru światła, balans bieli, samowyzwalacz, korekcja ekspozycji czy efekty. Większość z nich jest bardzo przydatna, czego nie możemy powiedzieć o funkcji Wybór pola ostrości, która sztucznie rozmywa drugi plan. Przy odpowiednim wyborze punktu ogniskowania możemy uzyskać taki sam efekt, bez uciekania się do tego “taniego efektu”.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość “wyciągnięcia na wierzch” trzech wybranych funkcji, które pojawiają się w postaci ikonek u góry ekranu. Tym samym możemy skonfigurować menu pod siebie i nie tracić czasu na znalezienie potrzebnej funkcji.
W dole ekranu umiejscowiono drugą ważną ikonkę, dzięki której uzyskujemy dostęp do trybów fotograficznych. Nigdy nie byliśmy zwolennikami rozbudowanych trybów, ponieważ większość z nich nie oferuje zaawansowanemu użytkownikowi nic ciekawego. Podczas testu korzystaliśmy głównie z podstawowego tryby Auto. Początkujący mogą zwrócić uwagę na takie tryby jak Upiększanie twarzy, Podwójny Aparat, Efekty dla zdjęć seryjnych. 6 podstawowych trybów można rozszerzyć o kolejnych 5, które należy pobrać z sieci.
Sprawdziliśmy działanie popularnego trybu Panorama. Efekty, jakie uzyskaliśmy są zadowalające. W większości przypadków aparat dobrze poradził sobie ze składaniem zdjęć.
Galaxy S5 umożliwia filmowanie w dwóch rozdzielczościach: Ultra HD (3840x2160) oraz Full HD (1920x2160). Podczas filmowania w Full HD możemy skorzystać z takich trybów jak: limit MMS, Powolny ruch czy Szybki ruch. W przypadku Full HD możemy korzystać także z filtrów artystycznych i robić zdjęcia podczas filmowania. Funkcje te są niedostępne w Ultra HD, podobnie jak tryby.
Telefon został wyposażony w przednia kamerę, która oferuje matrycę o skromnej rozdzielczości 2-megapikseli. Efekty uzyskane za jej pomocą wystarczą na tradycyjne “selfie”, ale w innych przypadkach odradzamy korzystanie z niej.
Nawet, jeśli dodamy do tego efekt wygładzania twarzy efekty są dalekie od rewelacyjnych.
Funkcja HDR działa poprawnie, chociaż efekt uzyskany za jej pomocą jest mocny i nieco przerysowany. Poniżej prezentujemy zdjęcie wykonane za pomocą zwykłego tryby oraz HDR.
Wykonaliśmy także zdjęcia za pomocą 12 efektów. Wybrane z nich możecie zobaczyć poniżej.