Canon PowerShot S90 - test

Canon PowerShot S90 to jeden z najciekawszych kieszonkowych kompaktów na rynku. Łączy w sobie niewielkie gabaryty, tryby manualne, szerokokątny jasny obiektyw i niezbyt wysiloną pod względem ilości pikseli matrycę. Dodatkowo dostajemy możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW.

Autor: Marcin Falana

18 Grudzień 2009
Artykuł na: 38-48 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Menu w modelu S90 zostało podzielone na trzy zasadnicze części: menu fotografowania, ustawień aparatu i moje menu. Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem jest wyświetlanie pod listą menu opisów przeglądanej funkcji. Szczególnie początkującym fotografom takie podpowiedzi powinny przypaść do gustu. W menu ustawień osobistych mamy możliwość wyłączenia tej funkcji.

menu - widok głównych zakładek
przykład podpowiedzi ekranowych

Menu fotografowania

W tej części menu znajdziemy parametry związane z fotografowaniem. Za jej pomocą możemy dostosować między innymi autofokus, błysk, wyświetlanie informacji i stabilizację obrazu. Znajdziemy tu także programowanie przycisku S i rejestrowanie ustawień do trybu użytkownika C.

menu fotografowania

Menu ustawień aparatu

Menu ustawień umożliwia dostosowanie aparatu do naszych potrzeb po względem dźwięków, ekranu LCD, oszczędzania energii i innych. Z ważniejszych funkcji znajdziemy tu formatowanie karty pamięci.

menu ustawień aparatu

Moje menu

Moje menu pozwala na rejestrację najczęściej używanych funkcji. Jest to przydatne rozwiązanie zaczerpnięte z lustrzanek Canona, które daje szybki dostęp do parametrów, których zabrakło w menu ekranowym. Dodatkowo możemy ustawić moje menu jako pierwszą zakładkę, która uruchamia się po wciśnięciu przycisku MENU.

moje menu z 3 zarejestrowanymi funkcjami
wybór funkcji mojego menu

Menu odtwarzania

W trybie odtwarzania gdy wciśniemy przycisk menu dostajemy się do zakładki menu odtwarzania. Możemy za jej pomocą uruchomić i dostosować pokaz slajdów, obracać, kadrować i zmieniać wielkość zdjęć. Poza tym możemy kasować jednocześnie więcej niż jedno zdjęcie. W kolejnej zakładce mamy też możliwość bezpośredniego druku zdjęć po podłączeniu aparatu do drukarki.

menu odtwarzania

Tryby odtwarzania

Canon S90 oferuje przyjemny dla oka sposób przewijania zdjęć. Gdy przewijamy zdjęcia powoli aparat pokazuje je na całym ekranie. Podczas szybkiego przewijania za pomocą tylnej tarczy aparat pokazuje nam miniaturki, a pod zdjęciem widzimy datę. Ruch nawigatorem w górę/dół przenosi nas do kolejnego dnia, kiedy wykonywaliśmy zdjęcia. Poza tym po wciśnięciu przycisku DISP. do dyspozycji mamy podstawowe informacje, informacje szczegółowe i miniaturkę zdjęcia z powiększonym punktem ostrości. Na uwagę zasługuje też możliwość przewijania powiększeń. Dzięki tej funkcji w łatwy sposób możemy porównać fragment kilku zdjęć.

przewijanie zdjęć tylną tarczą
informacje - przycisk DISP.
powiększanie zdjęć i wyświetlanie miniaturek

Podsumowanie

Menu modelu S90 zasadniczo nie sprawia większych problemów. Dzięki menu ekranowemu, o którym szerzej w części 3 właściwie można nie zaglądać do menu głównego. Mimo to Canon wyposażył S90 w rozwiązanie znane z lustrzanek w postaci Mojego menu, w którym możemy zapisać własne funkcje. Natomiast menu odtwarzania znalazło się tylko w trybie odtwarzania co także jest wygodnym rozwiązaniem. Na plus trzeba też zaliczyć możliwość przewijania powiększeń.

+ moje menu

+ przewijanie powiększeń

+ menu odtwarzania dostępne w trybie odtwarzania

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)