Canon PowerShot S90 - test

Canon PowerShot S90 to jeden z najciekawszych kieszonkowych kompaktów na rynku. Łączy w sobie niewielkie gabaryty, tryby manualne, szerokokątny jasny obiektyw i niezbyt wysiloną pod względem ilości pikseli matrycę. Dodatkowo dostajemy możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW.

Autor: Marcin Falana

18 Grudzień 2009
Artykuł na: 38-48 minut

4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor

Jednym z ciekawszych elementów Canona S90 jest jego obiektyw. Nominalna ogniskowa 6-22,5 mm daje po przeliczeniu na mały obrazek bardzo użyteczny zakres 28-105 mm z 3,8-krotnym zoomem. Pozwala on na szerokie ujęcia, więc nawet w ciasnych pomieszczeniach możemy wykonywać ciekawe zdjęcia. Jednak nie ogniskowa jest najciekawszym parametrem obiektywu S90 - jest nim najmniejsza wartość przysłony na szerokim kącie f/2.0. Dzięki takiej jasności może nie osiągniemy małej głębi ostrości, w końcu przysłona f/2.0 jest dostępna tylko na szerokim kącie, jednak możemy skorzystać z dużo krótszych czasów ekspozycji, a co za tym idzie z niższych czułości ISO, co przełoży się na jakość naszych zdjęć.

Canon S90 obiektyw

Obiektyw oferuje dobre osiągi optyczne jak na swoją klasę. Spadek jakości spowodowany zastosowaniem małych przysłon czy skrajnych ogniskowych nie jest duży, więc można z nich korzystać bez obawy. Oczywiście najlepsze rezultaty pod względem rozdzielczości otrzymamy po lekkim przymknięciu obiektywu.

środkowy zakres ogniskowej f/8
środkowy zakres ogniskowej f/8
zdjęcia obrazują zakres zooma Canona S90

PowerShot S90 został wyposażony w 10-megapikselową matrycę o rozmiarze 1/1,7 cala. Niezbyt wyśrubowana ilość pikseli i stosunkowo duże rozmiary pozwalają mieć nadzieję na nieduże szumy nawet na wysokich czułościach ISO. Maksymalna czułość to ISO 3200, a minimalna ISO 80. Za dalszą obróbkę odpowiedzialny jest procesor Digic 4.

Monitor

Na tylnej ściance Canona S90 znajdziemy ekran PureColor LCD II (TFT) o przekątnej 3 cale i rozdzielczości 461 tys. punktów, co jest obecnie czymś więcej od standardu oferowanego w aparatach kompaktowych. Jasność możemy regulować w menu aparatu w zakresie pięciu poziomów. Obraz wyświetlany na ekranie robi dobre wrażenie, jest jasny i klarowny, i pozwala na właściwą ocenę zdjęć. Jego szczegółowość jest na tyle duża, że manualne ostrzenie z powiększeniem punktu AF nie nastręcza problemów.

set1

Lampa błyskowa

S90 oferuje wbudowaną lampę błyskową o zasięgu 0,5-6,5 m na szerokim kącie i 0,5-2,5 m na najdłuższej ogniskowej. Lampa pozwala na obsługę automatyczną i ręczną. W trybie ręcznym mamy do dyspozycji trzy ustawienia: minimum, średnia i maksimum. W trybie auto możemy zastosować korektę błysku w zakresie od -2 do +2 EV. Do dyspozycji mamy także synchronizację na pierwszą lub drugą zasłonę migawki, możemy także skorzystać z błysku połączonego z długim czasem ekspozycji, który pozwala zrównoważyć błysk ze światłem zastanym.

Canon S90 z lampą błyskową
zakładka lampy błyskowej

Działanie lampy błyskowej trzeba ocenić wysoko zarówno za działanie w trybie auto jak i szerokie możliwości wpływu na błysk jakie oferuje S90.

Zasilanie i pamięć

Canon S90 został wyposażony w akumulator litowo-jonowy NB-6L o pojemności 1000 mAh. Ładowanie baterii trwa około 1,5 godziny i pozwala na wykonanie około 150 zdjęć.

akumulator NB-6L

Gniazdo baterii i karty pamięci znajduje się pod odchylaną klapką na dolnej ściance. Żeby wyjąć baterię czy kartę wysuwamy klapkę, która odchyla się na sprężynce dając łatwy dostęp do gniazda. Bateria jest zabezpieczona zapadką, a po jej przesunięciu delikatnie wysuwa się z aparatu. Ogólnie instalowanie akumulatora i karty pamięci nie nastręcza większych problemów.

Złącza

PowerShot S90 oferuje dwa złącza, pierwsze z nich USB Hi-Speed (Mini-B) obsługuje dwie funkcje - moiżemy za jego pomocą podłączyć aparat do komputera i zwykłego telewizora. Za pomocą złącza HDMI możemy natomiast podłączyć S90 do telewizora LCD. Złącza znalazły się z prawej strony aparatu pod plastikowymi zaślepkami.

złącza

Podsumowanie

Pierwszy plus w tej części testu należy się S90 za obiektyw. Nie tylko odpowiada ona na obecną modę na szeroki kąt ale oferuje na szerokim kącie jasność f/2.0. Dodatkowo Canon wyposażył go optyczną stabilizację obrazu o skuteczności do 2 EV. Na uwagę zasługuje także lampa błyskowa oferująca szerokie możliwości dostosowania błysku i ekran LCD o nadal nieprzeciętnej rozdzielczości 461 000 punktów.

+ obiektyw z 3,8x zoomem optycznym, ekw. dla 35 mm: 28-105 mm, f/2.0-4.9

+ stabilizacja optyczna skuteczna do 2 EV

+ rozbudowana funkcjonalność lampy błyskowej

+ ekran o rozdzielczości 461 000 punktów

+ łatwy dostęp do akumulatora i karty pamięci

+ złącze HDMI

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)