Budowa i obsługa

Nikon D300S to odświeżona i zmodyfikowana wersja modelu D300. Jest to najbardziej zaawansowana lustrzanka Nikona z matrycą o rozmiarze APS-C więc znajdzie zastosowanie zarówno u zawodowców jak i zaawansowanych amatorów.

Autor: Marcin Falana

4 Grudzień 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor
W modelu D300S Nikon zastosował bagnet typu F. Obsługuje on oczywiście napęd autofokusa obiektywów bez silnika napędzającego ten system. Odbywa się to poprzez specjalne sprzęgło łączące silnik wbudowany w korpus z mechanizmem przesuwu soczewek w obiektywie. Bagnet jest dobrze oznaczony i nie sprawia żadnych problemów podczas zmiany obiektywów.
set1

Nikon D300S korzysta z 12,3-megapikselowej matrycy dostosowanej do podglądu na żywo i nagrywania filmów. Jej wymiary to 23,6 x 15,8 mm - format DX, a całkowita liczba pikseli - 13,1 milionów. Przelicznik dla małego obrazka wynosi 1,5 x. Należy w tym miejscu jeszcze wspomnieć o automatycznym systemie czyszczenia, który skutecznie dba o czystość matrycy. D300S pozwala na zastosowanie czułości od ISO 200 do ISO 3200, możemy także skorzystać z rozszerzonych czułości ISO 100 i ISO 6400. W przypadku zdjęć zapisywanych w formacie RAW korpus pozwala wybrać 12- lub 14-bitowy zapis. Za dalszą obróbkę odpowiedzialny jest procesor obrazu Expeed.

Wizjer
Nikon D300S należy do ekskluzywnej grupy lustrzanek, która oferuje 100% krycia pola widzenia aparatu. Znaczy to, że matryca zarejestruje dokładnie taki obraz jaki widzimy przez wizjer, a nie trochę większy jak to się dzieje w lustrzankach niższej klasy. Powiększenie wynosi około 0,94 x z obiektywem 50 mm, a punkt oczny 19,5 mm. Korekty dioptrażu możemy dokonać w zakresie od -2 do + 1 dioptrii.
rozmieszczenie punktów AF i informacji w wizjerze

  • kontrolka ostrości
  • tryb pomiaru światła
  • AEL
  • parametry lampy błyskowej
  • czas migawki
  • przysłona
  • tryb ekspozycji
  • korekta ekspozycji
  • czułość ISO
  • pozostałe zdjęcia/bufor
  • gotowość błysku
Obraz wyświetlany w wizjerze jest duży, jasny i klarowny. W porównaniu z konkurencją jest minimalnie większy od wizjera jaki oferuje Canon 7D. W wizjerze nie widać 51 punktów AF przez cały czas, są one widoczne po uaktywnieniu systemu autofokusa.

Podgląd na żywo
Nikon D300S oferuje tryb podglądu na żywo - live view. Uruchamiamy go za pomocą dedykowanego przycisku umieszczonego na tylnej ściance. Takie rozwiązanie dużo bardziej przypadło nam do gustu niż to z modelu D300 czy D3. W tych modelach przełącznik trybu live view znajduje się na górnej ściance po lewej stronie wizjera na tarczy napędu co znacznie utrudnia korzystanie z tego trybu. W modelu D300S łatwiej dostajemy się do trybu live view, który obsługuje też nagrywanie klipów wideo poprzez wciśnięcie środkowego przycisku nawigatora.

Jedynym elementem, który wpływa denerwująco jest skomplikowane przełączanie z trybu live view do trybu odtwarzania. Ponieważ przycisk odtwarzania w trybie live view obsługuje jasność ekranu LCD i czułość mikrofonu nie obsługuje bezpośrednio odtwarzania. Żeby odtworzyć zdjęcia musimy najpierw wyłączyć tryb live view przyciskiem LV, a następnie włączyć odtwarzanie.

W trybie live view możemy korzystać z dwóch metod pomiaru ostrości: opartej na detekcji kontrastu - efekty ostrzenia widzimy na ekranie, lub detekcji fazowej - aparat na moment opuszcza lustro i mierzy ostrość, w tym czasie tracimy obraz z ekranu.

Podobnie jak w innych lustrzankach, poza Sony, szybkość pomiaru ostrości opartego o detekcję kontrastu nie powala na kolana i przypomina raczej osiągi przeciętnego kompaktu.

Monitor i górny panel LCD
D300S wyposażono w 3-calowy monitor LCD znany z takich modeli jak D300 czy D3. Ma on rozdzielczość 920 tys. punktów co zapewnia bardzo dobre oddanie szczegółów. Świetnie przedstawia się także sprawa kontrastu i nasycenia. Monitor pozwala na dobrą ocenę kolorystyki zdjęcia, głębi ostrości i wielkości szumu. Jednym słowem - pierwsza liga.
set1

W menu ustawień mamy możliwość dostosowania jasności ekranu w zakresie -3 do +3 co pozwala na prawidłową ocenę zdjęcia w różnych warunkach oświetleniowych. Do tego mamy możliwość zmiany jasności ekranu LCD podczas pracy w trybie podglądu na żywo - live view.
zakładka jasności monitora LCD

Na górnej ściance znalazł się czarno-biały wyświetlacz LCD. Są na nim widoczne wszystkie przydatne informacje dotyczące ustawień aparatu i parametrów fotografowania. Standardowo dla lustrzanek Nikona włącznik podświetlania górnego LCD został umieszczony na tarczy wokół spustu migawki - jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Czytelność i przejrzystość informacji wyświetlanych na górnym wizjerze nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Choć zostały one mocno upchane, to dobrze opracowane symbole lub skróty nie pozostawiają żadnych wątpliwości.
set1


Lampa błyskowa
Nikon D300S został wyposażony w lampę błyskową o liczbie przewodniej 17 dla ISO 200 i 12 dla ISO 100. Nie jest to dużo jednak pozwala na doświetlenie większości scen. Nie oszukujmy się - w przypadku D300S jego użytkownicy jeżeli będą korzystali z lampy błyskowej będzie to zapewne systemowa lampa SB800 lub SB900. Przydatną funkcją jaką oferuje wbudowana lampa D300S jest możliwość wyzwalania i sterowania zewnętrznymi, dedykowanymi lampami błyskowymi.

Poniżej przedstawiamy tryby w jakich może pracować wbudowana lampa błyskowa:
  • synchronizacja na przednią kurtynkę migawki
  • synchronizacja z długimi czasami ekspozycji
  • synchronizacja na tylną kurtynkę migawki
  • redukcja efektu czerwonych oczu
  • redukcja efektu czerwonych oczu przy synchronizacji z długimi czasami ekspozycji
  • kompensacja błysku -3 do +1 EV
  • bracketig błysku od 2 do 9 klatek w krokach co 1/3, 1/2, 2/3 lub 1 EV
  • sterownik zewnętrznych lamp błyskowych

Nad wizjerem tradycyjnie umieszczono sanki mocowania lamp zewnętrznych. Znalazły się tam oprócz centralnego złącza jeszcze 3 dodatkowe kontakty służące do komunikacji aparatu i lampy. Kiedy na aparat zapniemy lampę SB-900, SB-800 lub SB-600 do dyspozycji będziemy mieli zaawansowane sterowanie i-TTL, które przekazuje między innymi informację o temperaturze barwowej.

Zasilanie
Nikon D300S został wyposażony w akumulator litowo-jonowy EN-EL3e o pojemności 1500 mAh. Pozwala on na wykonanie około 500 zdjęć na jednym ładowaniu przy dość rzadkim korzystaniu z lampy błyskowej i trybu live view. Do D300S możemy podłączyć grip MB-D10 z baterią EN-EL3e, 8 paluszkami AA lub znaną z modelu D3 baterią EN-EL4a/EN-EL4. Komora baterii znajduje się w gripie. Po otwarciu klapki akumulator wysuwa się i zatrzymuje, następnie musimy go pociągnąć w celu wyjęcia. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie.

W menu aparatu znajdziemy przydatną zakładkę informującą o akumulatorze. Możemy sprawdzić jaki jest stan naładowania baterii w procentach i ile zdjęć zrobiliśmy na aktualnym naładowaniu. Dodatkowo wyświetlana jest informacja o żywotności baterii. Bardzo dobrze rozwiązana jest też informacja o kończeniu się energii - D300S odpowiednio wcześnie informuje nas o tym wyświetlając w wizjerze i na panelu informacyjnym symbol baterii.


Pamięć
Gniazdo kart pamięci zostało umieszczone w lewej ściance korpusu. Jak już wspominałem Nikon zrezygnował z dźwigni otwierającej klapkę, żeby ją otworzyć musimy po prostu pociągnąć klapkę do tyłu. Klapka otwiera się odchylając na sprężynce. W komorze znajdują się dwa gniazda na karty Compact Flash i SD.
gniazdo kart pamięci


Złącza
W D300S, podobnie jak w innych profesjonalnych modelach Nikona, wszystkie złącza zostały zabezpieczone gumowymi zatyczkami przymocowanymi do korpusu. Jest to proste rozwiązanie, które zabezpiecza przed ewentualnym zgubieniem takiej zatyczki.

Nikon wyposażył D300S w gniazdo HDMI umożliwiające odtwarzanie zdjęć na telewizorach LCD. Do dyspozycji mamy takżę gniazdo mikrofonu typu mini-jack, umożliwiające korzystanie z mikrofonu podczas nagrywania klipów filmowych. Poza tym D300S wyposażono w złącze USB Hi-Speed, wyjście wideo, oraz gniazdo zasilacza.

Na przedniej ściance znalazło się gniazdo synchronizacji i 10-stykowe złącze akcesoriów. Pierwsze z nich pozwala na wyzwalanie studyjnych lamp błyskowych za pomocą kabla synchro. Do drugiego możemy podłączyć pilota do sterowania aparatem lub inne akcesoria, między innymi przystawkę GPS.

Na dolnej ściance pod ściśle przylegającą gumową zatyczką znajduje się gniazdo umożliwiające podłączenie pionowego gripa MB-D10.

Podsumowanie
W tej części D300S zbiera dużo plusów. Pierwszy należy się za 12,3-megapikelową matrycę ze zintegrowanym systemem czyszczenia. Można oczywiście dyskutować nad ilością pikseli, w końcu najgroźniejszy konkurent - Canon 7D oferuje 18 Mp, jednak nie sądzę żeby 12,3 Mp było przeszkodą dla większości potencjalnych użytkowników D300S. Kolejne plusy należą się D300S za jasny wizjer kryjący 100% kadru i informację w wizjerze. Warto także wspomnieć o znakomitym ekranie LCD i górnym wyświetlaczu, z przejrzystym rozmieszczeniem informacji. Jedynym elementem, który można poprawić jest przechodzenie z trybu live view do trybu odtwarzania.

+ matryca CMOS 12,3 Mp
+ system czyszczenia matrycy
+ jasny wizjer
+ dedykowany przycisk do trybu live view
+ górny wyświetlacz LCD
+ monitor o rozdzielczości 920 tys. punktów
+ złącze HDMI
+ gniazdo mikrofonu
+ sterowanie zewnętrznymi dedykowanymi lampami błyskowymi

- przejście z trybu live view do trybu odtwarzania zdjęć





Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj