Canon EOS 450D - test

EOS 450D to najnowsza propozycja firmy Canon. Jest to amatorska lustrzanka wyposażona w 12,1 Mp matrycę CMOS z procesorem obrazu DIGIC III i zintegrowanym systemem czyszczenia EOS. Najnowszy produkt Canona wykorzystuje technologię CMOS, charakteryzującą się wysoką czułością i niskim poziomem zakłóceń.

Autor: Marcin Falana

11 Kwiecień 2008
Artykuł na: 38-48 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Canona 450D wyposażono w menu w języku polskim. Przyzwyczajenie się do niego zajmuje chwilę, jednak jest ono na tyle przejrzyste, że nie nastręcza większych problemów. Poza tym EOS 450D ma dość dużo przycisków wyciągniętych na wierzch, więc korzystanie z wielu funkcji nie wymaga zaglądania do menu.

ustawienia parametrów dostępnych po naciśnięciu jednego przycisku

Menu zostało podzielone według klucza:

  • 2 zakładki fotografowania - ikonka aparatu
  • 1 zakładka odtwarzania - ikonka play
  • 3 zakładki ustawień aparatu - ikonka klucza
  • 1 zakładka moje menu - ikona gwiazdki
menu fotografowania
menu odtwarzania
menu ustawień aparatu
moje menu

Poszczególne zakładki podzielono tak, żeby nie trzeba było ich przewijać do dołu, więc wszystkie dostępne funkcje są widoczne na ekranie. Dzięki temu nie musimy szukać interesujących nas ustawień w niekończących się kolumnach menu. Ciekawym rozwiązaniem jest zakładka Moje Menu, użytkownik ma możliwość jej skonfigurowania według własnych potrzeb. Wybieramy Moje Menu - tworzenie i obsługa i rejestrujemy do 6 funkcji, z których często korzystamy i chcemy mieć do nich szybki dostęp.

tworzenie mojego menu

Funkcje indywidualne, do których jest dostęp w trzeciej zakładce ustawień aparatu, pozwalają na zmianę 13 parametrów, między innymi redukcję szumów, podnoszenie lustra, czas synchronizacji z lampą błyskową. Umożliwia to dostosowanie aparatu do własnego stylu robienia zdjęć.

Przeglądanie i tryby odtwarzania

Żeby wyświetlić wykonane zdjęcie wystarczy nacisnąć przycisk oznaczony trójkątem PLAY, na całej powierzchni monitora pojawi się ostatnio wykonana fotografia. Strzałkami nawigatora (prawa/lewa) można przewijać do kolejnych i poprzednich zdjęć. Mamy również możliwość podglądu zdjęcia, przez określony w menu czas, tuż po jego zrobieniu. Przycisk Disp. umożliwia dostęp do histogramu, histogramu RGB i innych informacji dotyczących między innymi parametrów ekspozycji, czułości, numeru i wielkości zdjęcia.

możliwe tryby wyświetlania informacji

Powiększać zdjęcia można do 10 razy, służy do tego przycisk z lupką +. Po uruchomieniu tej funkcji na monitorze widoczny jest mały prostokąt, na którym widzimy który fragment zdjęcia jest powiększony. Lupka - zmniejsza zdjęcie i pozwala na przeglądanie 4 lub 9 miniaturek.

przeglądanie miniatur

Dość problematyczne jest obracanie zdjęć, które jest dostępne w menu odtwarzania. Brakuje szybkiego obracania podczas zwykłego przeglądania zdjęć. Ciekawą funkcją, szczególnie w kontekście kart pamięci o dużej pojemności, jest możliwość zaprogramowania skoku kółka nastaw o 1 obraz, 10 obrazów, 100 obrazów lub datami. Pozwala to na szybkie poruszanie się, gdy mamy na karcie setki zdjęć.

ustawianie skoku kółka nastaw podczas przeglądania zdjęć

Podsumowanie działu

Menu EOSa 450D sprawia dobre wrażenie. Nie musimy go wielokrotnie przewijać, żeby dostać się do interesującej nas funkcji. Użytkowość menu podnosi jeszcze zakładka Moje Menu, którą możemy zaprogramować według własnych potrzeb. Mankamentem jest obracanie zdjęć, które jest dostępne w menu, a nie bezpośrednio podczas odtwarzania.

+ menu w języku polskim

+ zakładka Moje Menu

+ histogram RGB

- brak szybkiego obracania zdjęć podczas przeglądania

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły