Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
5. Menu i tryby odtwarzania
Menu
Canona 450D wyposażono w menu w języku polskim. Przyzwyczajenie się do niego zajmuje chwilę, jednak jest ono na tyle przejrzyste, że nie nastręcza większych problemów. Poza tym EOS 450D ma dość dużo przycisków wyciągniętych na wierzch, więc korzystanie z wielu funkcji nie wymaga zaglądania do menu.
Menu zostało podzielone według klucza:
Poszczególne zakładki podzielono tak, żeby nie trzeba było ich przewijać do dołu, więc wszystkie dostępne funkcje są widoczne na ekranie. Dzięki temu nie musimy szukać interesujących nas ustawień w niekończących się kolumnach menu. Ciekawym rozwiązaniem jest zakładka Moje Menu, użytkownik ma możliwość jej skonfigurowania według własnych potrzeb. Wybieramy Moje Menu - tworzenie i obsługa i rejestrujemy do 6 funkcji, z których często korzystamy i chcemy mieć do nich szybki dostęp.
Funkcje indywidualne, do których jest dostęp w trzeciej zakładce ustawień aparatu, pozwalają na zmianę 13 parametrów, między innymi redukcję szumów, podnoszenie lustra, czas synchronizacji z lampą błyskową. Umożliwia to dostosowanie aparatu do własnego stylu robienia zdjęć.
Przeglądanie i tryby odtwarzania
Żeby wyświetlić wykonane zdjęcie wystarczy nacisnąć przycisk oznaczony trójkątem PLAY, na całej powierzchni monitora pojawi się ostatnio wykonana fotografia. Strzałkami nawigatora (prawa/lewa) można przewijać do kolejnych i poprzednich zdjęć. Mamy również możliwość podglądu zdjęcia, przez określony w menu czas, tuż po jego zrobieniu. Przycisk Disp. umożliwia dostęp do histogramu, histogramu RGB i innych informacji dotyczących między innymi parametrów ekspozycji, czułości, numeru i wielkości zdjęcia.
Powiększać zdjęcia można do 10 razy, służy do tego przycisk z lupką +. Po uruchomieniu tej funkcji na monitorze widoczny jest mały prostokąt, na którym widzimy który fragment zdjęcia jest powiększony. Lupka - zmniejsza zdjęcie i pozwala na przeglądanie 4 lub 9 miniaturek.
Dość problematyczne jest obracanie zdjęć, które jest dostępne w menu odtwarzania. Brakuje szybkiego obracania podczas zwykłego przeglądania zdjęć. Ciekawą funkcją, szczególnie w kontekście kart pamięci o dużej pojemności, jest możliwość zaprogramowania skoku kółka nastaw o 1 obraz, 10 obrazów, 100 obrazów lub datami. Pozwala to na szybkie poruszanie się, gdy mamy na karcie setki zdjęć.
Podsumowanie działu
Menu EOSa 450D sprawia dobre wrażenie. Nie musimy go wielokrotnie przewijać, żeby dostać się do interesującej nas funkcji. Użytkowość menu podnosi jeszcze zakładka Moje Menu, którą możemy zaprogramować według własnych potrzeb. Mankamentem jest obracanie zdjęć, które jest dostępne w menu, a nie bezpośrednio podczas odtwarzania.
+ menu w języku polskim
+ zakładka Moje Menu
+ histogram RGB
- brak szybkiego obracania zdjęć podczas przeglądania