Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
4. Budowa i obsługa
W modelu EOS 450D zastosowano standardowe dla Canona mocowanie obiektywów - bagnet typu EF/EF-S. Zakładanie obiektywu na korpus nie stanowi żadnego problemu. Obiektyw i korpus są dobrze oznaczone. Przelicznik ogniskowej wynosi 1,6x.
Podczas testu posługiwaliśmy się obiektywem kitowym EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS ze stabilizacją obrazu, który w przeliczeniu na mały obrazek daje ogniskową 29-88 mm. Obiektyw charakteryzuje się szybką i cichą pracą autofokusa. Ocenę tej optyki psuje plastikowy bagnet, jednak w tej klasie sprzętu staje się to standardem. Jest to znana konstrukcja, do której Canon dołożył stabilizację obrazu. Jej efekty możemy obserwować na matówce lub w trybie live view w postaci zamrożenia obrazu. Stabilizacja pozwala według producenta na utrzymanie z ręki czasu 1/15 s.
Canon EOS 450D został wyposażony w matrycę wykonaną w technologii CMOS o rozmiarach APS-C. Dysponuje ona 12,4 Mp, z czego 12,2 miliona to piksele efektywne. Współpracuje z procesorem obrazu DIGIC III. O czystość matrycy ma zadbać zintegrowany system czyszczenia EOS. Kurz jest usuwany dzięki wibracji o wysokiej częstotliwości.
Wizjer
W aparatach amatorskich układ luster w konstrukcji wizjera stosują wszyscy producenci. Obniża to koszty produkcji i zmniejsza wagę aparatu. Nie inaczej jest w Canonie 450D. Pole krycia na niewymiennej matówce wynosi około 95%, a powiększenie to 0,87x. Z punktem ocznym na poziomie 19 mm daje przyzwoity wynik. Korekty dioptrii możemy dokonać w zakresie od -3 do +1 dioptrii.
Oto informacje dostępne w wizjerze:
Monitor
Jak większość modeli lustrzanek kierowanych do amatorów 450D wyposażono w jeden monitor LCD wykonany w technologii TFT o około 230 000 punktów. Co odróżnia 450D od innych to rozmiar tego wyświetlacza, który ma aż 3 cale. Monitor obsługuje tryb live view z możliwością wyświetlania siatki i powiększania na żywo 5x lub 10x oglądanego obrazu. Do tego mamy możliwość regulacji jasności na 7-stopniowej skali, co umożliwia dość precyzyjne dostrojenie monitora do otaczających warunków oświetleniowych.
Informacje wyświetlane na monitorze pokazują wszystkie istotne ustawienia aparatu: czas, przysłonę, poziom/korekta ekspozycji, ISO, tryb fotografowania, balans bieli, napęd, styl zdjęć, tryb AF, stan baterii, format i wielkość zdjęcia, ilość zdjęć pozostałych do zrobienia. Ponieważ 450D ma dość dużo przycisków wyciągniętych na wierzch, konstruktorzy nie zdecydowali się na menu funkcyjne korzystające bezpośrednio z informacji wyświetlanych na monitorze, jak to jest w modelu Nikona D60 czy Olympusie E-420.
Poniżej przedstawiamy informacje dostępne na wyświetlaczu podczas pracy w trybie live view:
Lampa błyskowa
Canon 450D oferuje wbudowaną lampę błyskową o liczbie przewodniej 13. Robi ona dobre wrażenie, wysuwa się wysoko nad korpus dzięki czemu można uniknąć pojawienia się cienia obiektywu na zdjęciach i zmniejszyć efekt czerwonych oczu. Lampa kryje światłem całą klatkę dla obiektywu o ogniskowej 17mm (27 mm w przeliczeniu na mały obrazek).
Do dyspozycji mamy tryb automatyczny, ręczne uruchamianie i redukcję czerwonych oczu. Z poziomu menu możemy ustawić wyzwalanie błysku na drugą kurtynę i ustawić korektę błysku w zakresie od -2 do +2. Gorąca stopka pozwala na założenie zewnętrznych lamp błyskowych. Aparat obsługuje wszystkie funkcje lamp serii EX Canona. Do pomiaru błysku wykorzystano system E-TTL II. Warto wspomnieć, że 450D obsługuje bezprzewodowe sterowanie wieloma lampami błyskowymi.
Zasilanie
Canon 450D jest wyposażony w akumulator LP-E5 o pojemności 1050 mAh. Według danych producenta pełne naładowanie powinno wystarczyć na zrobienie około 500 zdjęć w normalnych warunkach temperaturowych.
Komorę baterii umieszczono tradycyjnie w gripie. Wkładanie akumulatora nie stanowi żadnego problemu. Dzięki niesymetrycznemu kształtowi nie ma możliwości włożenia baterii odwrotnie. Przed niekontrolowanym wypadnięciem akumulatora chroni zapadka.
Pamięć
W modelu EOS 450D Canon zdecydował się zastosować karty pamięci SD.
Gniazdo kart umieszczono z boku korpusu po stronie gripa. W celu jej otwarcia należy ją wysunąć, aby zwolnić zaczep.
Złącza
Najnowszy Canon oferuje typowe gniazda: USB 2.0 Hi-Speed w rozmiarze Mini-B, wyjście wideo (PAL/NTSC) oraz wejście pilota zdalnego sterowania. Wszystkie ukryto pod gumową przykrywką.
Podsumowanie działu
Największą zaletą nowego Canona jest matryca wykonana w technologii CMOS ze zintegrowanym systemem czyszczenia. Bardzo dobrze prezentuje się także duży, 3-calowy monitor. Do plusów należy też zaliczyć wyposażenie kitowego obiektywu w stabilizację obrazu.
+ 3-calowy monitor LCD
+ 12,2 Mp matryca CMOS
+ stabilizacja obrazu w obiektywie kitowym