Samsung NV10 - test

Seria NV Samsunga wzbudza wiele zainteresowania ze względu na swój oryginalny design i parametry techniczne. Teraz do laboratorium testowego Fotopolis.pl trafił model NV10 - kompakt z trzykrotnym zoomem optycznym i 10-megową matrycą. Sprawdźmy, jak poradził sobie z wyznaczonymi mu zadaniami testowymi.

Autor: Paweł Ryczkowski

10 Listopad 2006
Artykuł na: 49-60 minut

5. Menu i tryby odtwarzania.

Przed rozpoczęciem opisu menu warto jeszcze wspomnieć o konstrukcji interfejsu komunikacji z aparatem. Wykorzystanie systemu Smart Touch umożliwiło zrezygnowanie z typowego nawigatora i stałego przypisania przyciskom funkcji. Umieszczenie informacji o obsługiwanym parametrze na monitorze obok przycisku umożliwia płynne nadawanie funkcji przyciskom w zależności od trybu pracy aparatu. Wyświetlenie linii po dotknięciu któregoś z przycisków ułatwia, a może nawet umożliwia, wybranie właściwej wartości. Przesuwając palec wzdłuż przycisków można dokonywać przeglądu zdjęć w trybie odtwarzania lub wyboru opcji, jak na przykład korekty ekspozycji. Niestety, do takiego rodzaju zmiany wartości trzeba się przyzwyczaić i jest on właściwie jedynym mankamentem nowego systemu. Dodatkowym problemem może okazać się fotografowanie w rękawiczkach - sensory nie reagują na dotyk dłoni w rękawiczce.

Można porównać nowatorski system Samsunga z systemem monitorów dotykowych, np. Sony w aparacie Cyber-shot DSC-N1. Odnosi się wrażenie, że w wypadku N1, gdzie menu zachowało bardziej tradycyjny układ i równie dużo jak w wypadku tradycyjnych rozwiązań razy trzeba dotykać odpowiednich pól wyświetlanych na monitorze. Dużo szybszy i sprawniejszy okazuje się system Smart Touch. Przejdźmy do budowy menu i trybu odtwarzania.

Menu

Do najważniejszych parametrów fotografowania konstruktorzy zapewnili bezpośredni dostęp bez potrzeby zaglądania do menu. W ten sposób można ustawić:

  • balans bieli
  • czułość
  • korekcję ekspozycji
  • sposób pracy autofokusa
  • tryb lampy błyskowej
  • rozdzielczość
  • rodzaj napędu (zdjęcia ciągłe lub pojedyncze i bracketing)
  • tryb pomiaru światła
  • wyostrzenie
ustawienia balansu bieli
ustawienia czułości
ustawienia korekcji ekspozycji
funkcje umieszczone na dolnej krawędzi monitora

Zawsze na wierzchu znajduje się jeszcze jeden znaczek, przypominający trochę symbol ruchomych schodów. Służy on do przechodzenia do dodatkowych funkcji, oto ich wykaz:

  • ustawienia efektów kolorystycznych
  • ustawienia stopnia kompresji
  • wybór rodzaju samowyzwalacza
  • opcje nagrywania dźwięku
  • menu
dodatkowe funkcje dostępne po naciśnięciu przycisku z symbolem "ruchomych schodów"

Ostatnia pozycja, menu, składa się z czterech zakładek umożliwiających korzystanie z menu bez potrzeby przewijania go oraz zbierających poszczególne pozycje menu w logiczne grupy. Tu zaskakujące jest odwrotne umieszczenie funkcji i wybranej wartości niż w innych aparatach, to znaczy opis funkcji znajduje się z prawej strony a jej ustawiona wartość z lewej. Wynika to z umieszczenia po prawej stronie monitora rzędu przycisków, a ponownie każdemu z nich przypisano jedną pozycję menu. Rozwiązanie wymagające przyzwyczajenia, ale trudno nazwać je wadą.

cztery zakładki MENU Samsunga NV10

Po przełączeniu aparatu w tryb AUTO zmieniają się dostępne funkcje. Pozostaje wybór trybu pracy autofokusa, lampy błyskowej oraz ustawienie rozdzielczości. Ale dużo ciekawsze rzeczy dzieją się przy pionowym rzędzie przycisków. Znikają symbole balansu bieli, czułości i korekcji ekspozycji, a na ich miejsce pojawiają się dwa nowe: suwak cieplejsze-chłodniejsze kolory i suwak jaśniej-ciemniej. Za ten nowatorski pomysł należy pochwalić Samsunga, osobom korzystający jedynie z pełnej automatyki dużo łatwiej będzie zrozumieć takie właśnie oznaczenia, dzięki czemu być może częściej będą ingerować w wygląd wykonywanych fotografii.

działanie suwaka zmieniającego temperaturę barwową
działanie suwaka zmieniającego jasność zdjęcia

Program manualny wprowadza dodatkowo suwak ustawiający czas ekspozycji oraz możliwość wybrania przysłony.

suwak wyboru czasu w programie manualnym
wybór przysłon w programie manualnym

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć

Przeglądanie zdjęć możliwe jest po naciśnięciu przycisku odtwarzania - jednego z dwóch z przypisanym na stałe lub po przełączeniu tarczy wyboru programu w pozycję odtwarzanie. Zmiana oglądanych obrazów odbywa się przez przesuwanie palca wzdłuż dolnego rzędu sensorów. Jednym z trybów odtwarzania jest pokaz slajdów, czyli automatyczne odtwarzanie zdjęć po kolei. Można też wyświetlać miniatury - po dziewięć na stronie.

Ciekawe są zestawy efektów, duży wybór ramek (typowych dla Samsunga) lub kompozycja, w której można ustawić zapis różnych zdjęć obok siebie w ciekawych konfiguracjach geometrycznych. Możliwe jest także obracanie wykonanego zdjęcia, przycinanie, zmiana rozmiaru i bezpośrednie drukowanie poprzez PictBridge.

wybór ramek
wybór kompozycji
efekty kolorystyczne i efekty dokonywane na zdjęciach

Wśród informacji o zdjęciu zabrakło niestety histogramu. Wielu fotoamatorów z niego korzysta więc dziwi jego brak w aparacie z ekskluzywnej serii.

Powiększanie odbywa się przez przesunięcie do góry dźwigni zoomowania. W lewym górnym rogu pojawia się miniaturka zdjęcia z zaznaczonym obszarem widocznym na monitorze. Nawigacja możliwa jest przez przesuwanie palca po sensorach.

Podsumowanie

Niezwykle przejrzysta i wygodna w użyciu konstrukcja menu umożliwia właściwie natychmiastowy dostęp do funkcji fotograficznych i ustawianie właściwych parametrów. Na przykład nie trzeba naciskać przycisku funkcyjnego lub Menu i wybierać zmienianego parametru. Od razu naciskamy przycisk przypisany parametrowi, następne naciśnięcie przycisku jest jednoznaczne z wybraniem odpowiedniej wartości. Trudno znaleźć jakieś wady systemu SmartTouch i konstrukcji menu. No może jedynie odwrotne ustawienie nazwy pozycji i wybranej wartości w menu. Niemożliwa jest także obsługa sensorów w rękawiczce.

+ bardzo wygodny i szybki system SmartTouch

+ natychmiastowy dostęp do funkcji fotograficznych

+ czytelne i przejrzyste menu

- niemożliwa obsługa sensorów w rękawiczkach

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)