Sterowanie i funkcje

W przeddzień Targów Photokina prezentujemy obszerny test aparatu FujiFilm FinePix S602 Zoom, który można zaliczyć do grupy mocno zaawansowanych konstrukcji amatorskich. W naszej 10-punktowej skali zdobył aż 9 punktów co postaramy się udowodnić pokazując wszelkie wady i zalety.

Autor: Tomasz Gutkowski

23 Wrzesień 2002
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

4. STEROWANIE I FUNKCJE

Sterowanie aparatem zostało pomyślane tak by różne partie aparatu grupowały przyciski odpowiadające za pokrewne sobie funkcje. I tak, górna powierzchnia to przełączniki trybu pracy i ekspozycji, tylna powierzchnia gromadzi (z prawej strony) przyciski sterowania bezpośredniego i obsługujące menu, a na lewej bocznej powierzchni znajdują się przydatne przyciski pomocnicze i sterujące pracą optyki.

Włącznik / Przełącznik trybu pracy - ulokowany pod palcem wskazującym po włączeniu aparatu przechodzi albo w tryb odtwarzania (zielona strzałka) albo w tryb rejestracji (czerwony aparat).

Spust migawki - schowany w środku przełącznika trybu pracy dzięki czemu chroniony jest przed przypadkowym dociśnięciem. po lekkim dociśnięciu aktywujemy pracę systemów pomiarowych ekspozycji i ostrości.

Kompensacja ekspozycji - kompensacja w zakresie +/-2EV w skokach 1/3EV widoczna na skali. Przytrzymując przycisk kompensacji ekspozycji wybieramy wartość korekty pokrętłem nastawczym. Dostępny dla trybu Automatyki programowej, oraz priorytetu migawki / ostrości. W trybie manualnym ten sam przycisk odpowiada za dobór przysłony.

Lampa błyskowa - wybór trybu pracy wbudowanej lampy (dociśnięcie + pokrętło nastawcze). Przycisk ten aktywuje pasek, na którym wybieramy jedną z pozycji: Auto, Redukcja czerwonych oczu, Wymuszona, Wyłączona, Długa synchronizacja, Długa synchr. z redukcja cz. o.

Napęd - obsługa j.w. (przycisk + wybór pokrętłem nastawczym na wyświetlonym pasku). Dostępne typy napędu to: Pojedyncza klatka, Zdjęcia seryjne z rejestracją pierwszych 5 zdjęć, Autobracketing, Zdjęcia seryjne z rejestracją ostatnich 5 zdjęć, Długie serie (tylko w trybie Auto).

Pokrętło nastawcze - ulokowane pod kciukiem pozwala na dobór aktywnego parametru (czas migawki, przysłona, kompensacja ekspozycji...) oraz trybu pracy lampy błyskowej, napędu itd.

Pokrętło trybu ekspozycji - dobór trybu rejestracji oraz (SET) ustawień aparatu:

- ustawienia wewnętrzne aparatu wybierane w odrębnym menu;

Manual (M) - ręczny dobór parametrów ekspozycji. Czas migawki (od 15 sek. do 1/10,000 sek.) dobieramy pokrętłem nastawczym, wartość przysłony (od f/2.8 do f/11) pokrętłem z jednoczesnym dociśnięciem przycisku korekty ekspozycji.;

Priorytet przysłony (A) - manualny dobór przysłony z automatycznie dobranym czasem naświetlenia i dostępem do wszelkich ustawień ekspozycji. Wybór pokrętłem nastawczym w zakresie f/2.8 - f/11.;

Priorytet migawki (S) - manualny dobór czasu naświetlenia z automatycznie dobraną przysłoną i dostępem do wszelkich ustawień ekspozycji. Żądaną wartość dobieramy pokrętłem nastawczym w zakresie 3 - 1/1000 sek.;

Automatyka programowa (P) - automatyczny dobór parametrów ekspozycji, bez automatycznego uruchamiania lampy, z dostępem do wszystkich pozostałych ustawień. W trybie tym pokrętło nastawcze zmienia stosunek przysłony / migawki nie wpływając na wartość naświetlenia (zwiększenie liczby przysłony powoduje wydłużenie czasu naświetlenia i odwrotnie).;

Auto - tryb pełnej automatyki ekspozycji. Dostępne parametry to tryb lampy, rodzaj napędu, samowyzwalacz i makro.;

Programy tematyczne (SP) - zaprogramowane ustawienia ekspozycji:

  • Portret - minimalizacja głębi ostrości (priorytet dużej przysłony)
  • Krajobraz - duża głębia ostrości (mała przysłona)
  • Sport - możliwie szybki czas migawki
  • Sceny nocne - długie czasy naświetlenia zsynchronizowane z błyskiem doświetlającym pierwszy plan
  • Czarno-białe - zdjęcia monochromatyczne

;

Film - rejestracja ciągłych ujęć z dźwiękiem bez limitów bufora (ograniczenie wyłącznie pojemnością karty i szybkością jej transferu)]

Blokada ekspozycji - blokuje parametry aż do ponownego dociśnięcia lub kolejnego dociśnięcia spustu migawki.

Zoom - dwukierunkowy przycisk regulujący płynnie zbliżenia i oddalenia zarówno optyczne jak i cyfrowe w trybie rejestracji i cyfrowe w trybie oddtwarzania.

BACK - wyjście z podpunktów menu bez zmian, pełni także funkcję kasowania niektórych funkcji (np. zoom cyfrowy przy odtwarzaniu).

Podgląd ostrości - 2-krotne powiększenie cyfrowe centralnego fragmentu kadru. Przydatne przy manualnym strojeniu ostrości. Niedostępne w niższych rozdzielczościach (1M i VGA).

Przełącznik EVF/LCD - zamienna aktywacja tylnego ekranu LCD lub elektronicznego wizjera EVF.

DISP - przycisk trybu wyświetlania (dot. zarówno LCD jak i EVF). W trybie rejestracji obraz bez lub z informacją o parametrach oraz podgląd z nałożona siatką kadrującą. W trybie odtwarzania uruchamia 9-klatkowy index.

4-kierunkowy nawigator - pozycje góra - dół, lewo - prawo, służą do poruszania się po menu oraz nawigowania (w trybie odtwarzania) między zarejestrowanymi zdjęciami.

MENU/OK - znajdujący się w środku nawigatora przycisk MENU/OK aktywuje menu oraz potwierdza dokonane w nim wybory.

Makro - umieszczony na bocznej powierzchni obudowy aktywuje tryb makro (pierwsze przyciśnięcie) ogniskujące od 10cm oraz Super Makro (drugie przyciśnięcie) od 1cm (!). Trzecia pozycja przywraca normalny tryb AF.

SHIFT - przycisk skrótu do istotniejszych ustawień aparatu normalnie dobieranych z poziomu menu. Są to: rozdzielczość, czułość, pomiar światła, balans bieli, samowyzwalacz oraz jasność wyświetlacza LCD.

INFO - dobrze ukryty przycisk wyświetlający informacje o parametrach zdjęciowych. W trybie odtwarzania jest to także histogram.

Ostrość - 2-pozycyjny przełącznik między automatycznym (AF) i manualnym (MF) ustawieniem ostrości. Pozycja MF aktywuje prace pierścienia ostrości na obiektywie. Ponadto w środku znajduje się przycisk szybkiego strojenia ostrości przydatny kiedy operując manualnie będziemy chcieli skorzystać z pomocy automatyki.

Nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz w tym teście podkreślamy wygodę i przejrzystość obsługi. Po zapamiętaniu funkcji poszczególnych przycisków, (co nie powinno zająć dużo czasu) będziemy cieszyć się szybkością działania i łatwym dostępem do wszelakich ustawień. Można się o tym przekonać przy pierwszej sytuacji wymagającej dobrego refleksu od fotografującego - znajdujący się pod palcem wskazującym włącznik pozwala na natychmiastowe uruchomienie aparatu już podczas podnoszenia go do pozycji w jakiej będziemy robić zdjęcie.

Mimo, że podstawowe operacje możemy wykonywać tylko prawą ręką to kilka istotnych funkcji ulokowano na lewej bocznej powierzchni co angażuje także lewą rękę. Będzie to jednak z pożytkiem dla stabilności obrazu. Świetnym rozwiązaniem jest przycisk skrótu SHIFT oraz możliwość korygowania stosunku przysłony / migawki pokrętłem nastawczym w trybie automatyki programowej.

Przechodzenie z jednego do drugiego trybu ekspozycji odbywa się płynnie i nie powoduje przerw w gotowości do pracy.

Ocena wygody sterowania i rozlokowania funkcji
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
36
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57