Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
2. PODSTAWOWE WŁAŚCIWOŚCI I SPECYFIKACJA
Jedna z ostatnich propozycji firmy zaskakuje ilością funkcji, wygoda obsługi, a przede wszystkim końcową jakością fotografii. Zachowując mniej więcej kształt poprzedniego FinePix 6900, ma zdecydowanie lepsze parametry (maksymalna dostępna rozdzielczość, czułość...) i poprawioną ergonomię. S602 Z jest modelem skierowanym przede wszystkim do entuzjastów posiadających pewne doświadczenia, potrzebujących niezbyt drogiego, ale pewnego narzędzia do codziennego użytku z możliwością pracy zarówno automatycznej jak i manualnej.
Kompaktowa obudowa nawiązuje do kształtu zwykłej lustrzanki, ale w rzeczywistości S602Z jest nieco mniejszy. Dobrze zintegrowana i wyważona całość pozwala na pewny uchwyt i dość szybko zapominamy o fakcie, że większość elementów wykonana jest z plastiku.
Aparat oferuje tę samą co poprzednik optykę, 6-krotny obiektyw Super EBC Fujinon, o ogniskowej 35 - 210mm (ekwiwalent dla małego obrazka) i niezłym świetle F2.8 - F3.1. Ku niewątpliwej uciesze miłośników zbliżeń rozbudowano cały system pomiaru ostrości oparty na hybrydowym pasywnym pomiarze podczerwonym i detekcji kontrastu mierzonej przez sensor CCD. Poza tradycyjnym, centralnym pomiarem możemy sami wybrać jeden z 49 punktów pomiarowych rozstawionych równomiernie na całej powierzchni obrazowej (7 x 7). W trybie zwykłym ostrość pracuje od 50cm, w podstawowym Makro od 10 do 80cm, ale dochodzi tu jeszcze Super Makro z naprawdę super zbliżeniami już od 1 cm. Do tego istnieje opcja szybkiego podglądu ostrości czyli zbliżenie cyfrowe centralnego fragmentu obrazu, na którym doskonale widać czy ostrość została dostrojona prawidłowo. Powagi dodaje strojenie manualne (także z opcja cyfrowego podglądu) z poziomu pierścienia na obiektywie. 6-krotny zoom optyczny i 4.4-krotny cyfrowy dają dostęp do zbliżeń, które wymagają wręcz zastosowania statywu ("z ręki" będzie dość trudno o ostre zdjęcie).
FinePix S602 Zoom wyposażono w matrycę Super CCD trzeciej generacji o całkowitej liczbie 3.3 miliona pikseli (3.1Mpks efektywnie). Usprawniona technologia interpolowania pikseli pozwala na generowanie obrazów o maksymalnej rozdzielczości 2832 x 2128 co w testach przekłada się na jakość porównywalną ze zdjęciami z sensorów 4-megowych. Nowa technologia daje tez dostęp do dużo wyższych czułości: tracimy co prawda ISO 100 (jak w FinePix 6900), ale zyskujemy ISO 800 i ISO 1600 (niestety tylko w 1MB rozdzielczości). Osoby lubiące urozmaicenie w postaci kręcenia krótkich klipów wideo na pewno docenią tryb rejestracji w rozdzielczości VGA (640 x 480) w tempie 30 kl/sek.
Jak wspominaliśmy aparat ten przeznaczono dla zaawansowanych amatorów choć całkiem początkujący nie powinni mieć żadnych problemów z obsługą. Przychodzą tu z pomocą programy pełnej automatyki ekspozycji (Auto) oraz programy tematyczne (portret, krajobraz, sport, portret nocny, czarno - białe), ograniczają one jednak dostęp do niektórych parametrów ekspozycji. Problem ten znika w wypadku trybów automatyki programowej, priorytetu migawki, priorytetu ostrości i obsługi w pełni manualnej.
Inne dostępne ustawienia parametrów ekspozycji to (szczegóły dostępności dla określonych trybów pracy podajemy we właściwych sekcjach testu): korekta ekspozycji do +/-2EV w skokach 1/3EV, autobracketing ekspozycji o +/-1/3, 2/3 i 1.0EV, pomiar światła uśredniony, punktowy lub wielosegmentowy (64-pola), rozbudowany balans bieli (Auto, dzienne, cień, żarowe, 3 profile do światła jarzeniowego, 2 profile dobierane indywidualnie według wzorca), korekta ostrości (wyostrzanie, zmiękczanie). Obsługa wbudowanej lampy błyskowej typu "Pop-up" jest właściwie standardowa (Auto, wymuszona, wyłączona, redukcja "czerwonych oczu", długa synchronizacja, redukcja z długa synchr.) Niestandardowe są za to oferowane typy napędu, które przy zdjęciach seryjnych dzielą się na: podstawowy tryb seryjny (5 kl/sek., 5 ujęć w jednej serii), rejestracja ostatnich 5 ujęć (w pamięci aparatu zachowywane jest tylko 5 klatek. Przy zdjęciach reporterskich możemy zdecydować, które ujęcia będą zachowane już w trakcie fotografowania.) oraz długi tryb seryjny (tempo rejestracji spada do 1.8 kl/sek., wielkość pliku do 1MB, ale za to seria może wynosić aż 40 ujęć). Inne przydatne funkcje to wielokrotna ekspozycja, samowyzwalacz (2 - 10-sekundowy), notatka dźwiękowa
Imponuje najszybszy czas migawki 1/10000 sek. (do 15sek.) w trybie manualnym. Niestety już w trybach półmanualnych (priorytet migawki/przysłony) wynosi tylko od 1/1000 sek. do 3 sek., natomiast przy pracy automatycznej jest to od 1/4 do 1/2000 sek. 13-skokowa przysłona wynosi minimalnie F2.8 (największy otwór) i maksymalnie F11.0 (najmniejszy otwór).
Warto wspomnieć na wstępie o niektórych elementach konstrukcyjnych, wśród których zwraca uwagę elektroniczny wizjer TTL EVF o całkowitej liczbie 180 tyś. punktów, 0.44" (z wbudowaną korektą optyczną dioptrii). Podobnie jak w poprzednich konstrukcjach Fujifilm jest on bezpośrednim przełożeniem obrazu wyświetlanego na dużym ekranie LCD, jednak zużywa zdecydowanie mniej energii pozwalając na sporą oszczędność (czyli dłuższą pracę). Tylny ekran LCD o przekątnej 1.8" i rozdzielczości 110 tyś. punktów daję ostry i wyraźny podgląd z niewielkim opóźnieniem w stosunku do obrazu rzeczywistego. Przy odtwarzaniu poza standardowym kilkusekundowym podglądem przydaje się podgląd z wyświetleniem histogramu oraz podgląd poprzedzający zapis pliku w pamięci (wymaga potwierdzenia przez użytkownika czy chcemy zapisać zdjęcie czy nie).
Znakomitym rozwiązaniem są wbudowane dwa sloty kart pamięci w dwóch różnych systemach. S602Z akceptuje zarówno karty Compact Flash I i II typu (kompatybilne z IBM Microdrive) jak i równie popularne SmartMedia. Komunikacja odbywa się poprzez łącze USB, jest wejście zasilania zewnętrznego, wyjście wideo oraz, duży plus, stopka zewnętrznej lampy błyskowej. Wraz z załączonym rozbudowanym oprogramowaniem oraz akumulatorami 4 x "AA" (musimy je niestety sami dokupić) dostajemy do ręki właściwie kompletne narzędzie do szybkiej precyzyjnej i nieskrępowanej ograniczeniami technicznymi pracy.
Fujifilm FinePix S602 Zoom - specyfikacja techniczna