Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
5. Właściwości fotograficzne
Testowany aparat wyposażono w wiele ciekawych opcji wspomagających pracę fotografa. Czym jednak byłby współczesny aparat cyfrowy bez obiektywu? Panasonic FZ30 ma wyjątkowy zakres ogniskowych, który pozwala na 12-krotne zbliżenie. Efekty działania zoomu prezentujemy poniżej - to samo zdjęcie z zastosowaniem dwóch skrajnych ogniskowych:
FZ30 ma standardowe pokrętło zmiany trybów fotografowania i funkcji. Przełączanie między trybami fotograficznymi działa bezzwłocznie. Do dyspozycji mamy następujące opcje:
Na uwagę zasługuje wygodne umieszczenie dwóch pokręteł nastawczych, odpowiadających za zmianę przysłony lub czasu otwarcia migawki (w zależność od wybranego trybu). Mając do dyspozycji dwa pokrętła możemy zmieniać wartości tych parametrów bardzo szybko i wygodnie.
To, co widzimy i chcemy sfotografować, może być wyświetlane albo na ekranie odchylanym, albo w wizjerze typu EVF. Oba wizjery sprawują się dobrze. Mamy możliwość wyboru kilku sposobów wyświetlania informacji na ekranie. Ciekawą funkcją jest możliwość kadrowania do formatu 3:2 lub 16:9 i oglądanie tak skadrowanego obrazu przez wizjer LCD lub EVF.
Kolejną znakomitą cechą FZ30 jest wspomniana już we wstępie stabilizacja obrazu. Ta opcja jest rzeczywiście skuteczna i w trudnych warunkach możemy liczyć na zadowalające rezultaty. Poniżej prezentujemy, jak wygląda zdjęcie nocne wykonane bez statywu, przy włączonej funkcji MEGA O.I.S..
Ważnym elementem wpływającym na możliwości fotograficzne aparatu są parametry związane z ekspozycją. W przypadku Panasonica FZ30 mamy dyspozycji zakres czułości: Auto oraz ISO 80, 100, 200 i 400. Kompensacja ekspozycji odbywa się w zakresie +/-2EV co 1/3EV. Mamy też przycisk odpowiadający za blokadę ekspozycji.
Autofocus FZ30 działa poprawnie i w miarę szybko jak na nie-lustrzankę. Oczywiście AF nie jest tak szybki jak w lustrzankach cyfrowych, ale jak na kamerę z kategorii zaawansowanych aparatów kompaktowych działa więcej niż poprawnie. FZ30 podczas testów miał niewielkie problemy z ustawieniem ostrości w słabym oświetleniu przy ogniskowej rzędu 420 mm.
Do dyspozycji mamy następujące metody pomiaru ostrości:
Praca autofocusa może być wspomagana przy pomocy wbudowanej lampki.
Balans bieli możemy ustawić wg następujących trybów:
Balans bieli w trybie Auto jest kontrolowany w zakresie od około 2800 K do 7000 K, w trudnych sytuacjach musimy się więc posiłkować własnymi ustawieniami.
Panasonic wyśmienicie się spisuje w ujęciach makro.
FZ30 został wyposażony w lampę błyskową o zasięgu aż 7 metrów. Flash pracuje bardzo dobrze pracuje, a funkcja redukcji czerwonych oczu działa dość przewidywalnie.