Warsztaty z Sony Cyber-shot R1 - zdjęcia studyjne i nocne

Dzięki warsztatom przygotowanym przez firmy Sony Poland i Fotopartner, mogliśmy bliżej poznać możliwości Sony Cyber-shota R1 w warunkach studyjnych oraz podczas zdjęć nocnych. Prezentujemy dodatkowe materiały, uzupełniające indywidualny test aparatu i test porównawczy.

Autor: Michał Sułkiewicz

17 Listopad 2005
Artykuł na: 6-9 minut

3. Zdjęcia nocne

Zarówno w indywidualnym teście Sony Cyber-shot R1, jak i w teście porównawczym, zauważalne są szumy przy wysokich wartościach ISO. Korzystając z faktu, że mieliśmy R1 ponownie w rękach, postanowiliśmy sprawdzić jak aparat sprawdzi się przy zdjęciach nocnych na różnych wartościach ISO i porównać efekty z fotografiami z lustrzanki Canon EOS20D - aparatu ze zdecydowanie wyższej półki. EOS 20D został do tego porównania wybrany nieprzypadkowo. Ten model uważany jest za lidera, jeżeli chodzi o jakość zdjęć w wysokich wartościach ekwiwalentu ISO. Porównanie jest tym bardziej ciekawe, że oba aparaty wyposażone są matryce CMOS o prawie identycznych rozmiarach (chociaz rozdzielczość R1 jest wyższa).

chęć porównania aparatów zwyciężyła z wieczornym chłodem i towarzystwem kolegów z innych redakcji

Zestawiliśmy poniżej zdjęcia wykonane przy najniższych czułościach (ISO160 dla R1 i ISO100 dla 20D), najwyższych czułościach (ISO3200) oraz przy średniej wartości (ISO800). Wszystkie ustawienia poza ISO zostały wybrane automatycznie, światło mierzono na centrum kadru.

Sony Cyber-shot R1, ISO 160, czas ekspozycji 1s, przysłona f/4.5, statyw
Canon EOS 20D, ISO 100, czas ekspozycji 1/2s, przysłona f/2.8, statyw
Sony R1: czas ekspozycji 1s, przysłona f/4.5, Canon 20D: czas ekspozycji 1/2s, przysłona f/2.8
Sony R1: czas ekspozycji 1/5s, przysłona f/4.5, Canon 20D: czas ekspozycji 1/13s, przysłona f/2.8
Sony R1: czas ekspozycji 1/20s, przysłona f/4.5, Canon 20D: czas ekspozycji 1/13s, przysłona f/2.8

Analizując powyższe zdjęcia w widać, że w konkurencji "ISO 3200" nadal liderem pozostaje 20D. Szumy w R1 są wyraźne, a co gorsza kontrastowe i pogrupowane. Jednak już przy ISO 800 aparaty prezentują podobny poziom szumów. Najniższe wartości ISO dla obu modeli wypadają już wzorcowo. Oba doskonale poradziły też sobie ze stałymi szumami matrycy przy dłuższej ekspozycji. Duża matryca CMOS, jaką mają oba aparaty daje znaczne możliwości podwyższania maksymalnej wartości ISO. Jednak tylko Canon w pełni tą możliwość wykorzystał. Inżynierowie Sony muszą jeszcze nad tym popracować - głównie nad algorytmami "oszumiającymi" w oprogramowaniu aparatu.

Ale to nie koniec. Przy okazji naszego krótkiego porównania okazało się, że w kontrastowych warunkach oświetlenia Sony R1 o wiele lepiej naświetla niż EOS 20D. Zdjęcia z tego pierwszego są kontrastowe, a cienie głebokie - jednak niepozbawione szczegółów. Bardzo dobrze! Ewaluacyjny pomiar Canona w tym wypadku zawiódł. Zdjęcie jest prześwietlone (szczególnie w cieniach), ale ilość rejestrowanych szczegółów wcale nie jest większa.

Zdjęcia są dostępne do pobrania, zapraszamy do samodzielnej analizy:

Sony Cyber-shot R1

ISO 160 kliknij...

ISO 800 kliknij...

ISO 3200 kliknij...

Canon EOS 20D

ISO 100 kliknij...

ISO 800 kliknij...

ISO 3200 kliknij...

Dziękujemy firmom Sony Poland i Fotopartner za zorganizowanie warsztatów

Następna

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)