Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Zgodnie ze swoją tradycją firma Elfo zorganizowała kolejne, już 32. warsztaty fotografii studyjnej, które odbyły się w Łodzi. W czasie wykładów i pokazów praktycznych uczestnicy mogli poznać zagadnienia związane ze światłem oraz sztuczki i tajemnice doświadczonych fotografików.
W dniach 11-14 lutego 2007 w Łodzi odbyły się kolejne warsztaty fotografii studyjnej przygotowane przez firmę Elfo. Mają one na celu poszerzenie wiedzy fotografów i miłośników fotografii. Podczas wykładów i prezentacji praktycznych prowadzonych przez znakomitych fotografików można było poznać podstawy teoretyczne oraz zaawansowane techniki. W warunkach praktycznych można też było poznać nowe lampy produkowane przez Elfo i osprzęt do nich.
W ostatniej edycji warsztatów w gronie wykładowców znaleźli się profesor Stefan Czyżewski, Piotr Tomczyk (obydwaj są wykładowcami między innymi Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi) oraz Krzysztof Niesporek. Pierwszego dnia zagadnienia teoretyczne omawiane przez prof. Stefana Czyżewskiego prezentował w praktyce Piotr Tomczyk. Na przykładzie portretu przedstawił on wykonanie zdjęć w technice wysokiego i niskiego klucza. W dalszej części zajęć zaprezentował metody i sztuczki jakie stosuje się przy wykonywaniu zdjęć katalogowych i reklamowych. Dużo uwagi poświęcił fotografowaniu szkła oraz przedmiotów o powierzchni metalicznej, czyli rzeczy sprawiających chyba najwięcej trudności w realizacjach studyjnych.
W drugim dniu zajęć uczestnicy warsztatów poznali sposoby pracy Krzysztofa Niesporka z parą młodą i osobami portretowanymi. Wykładowca zdradził wiele zawodowych tajemnic pokazując, jak wydobyć najlepsze cechy fotografowanych osób przy pomocy odpowiedniego ustawienia modeli oraz właściwego operowania światłem. Pod koniec dnia chętni mieli okazję spróbować własnych sił wykorzystując najnowsze lampy firmy Elfo oraz akcesoria do nich. Wykonywali zdjęcia pod czujnym okiem Krzysztofa Niesporka, który w razie potrzeby podpowiadał, jak poprawić fotografowaną scenę.
Dla fotograficznych punktów usługowych duży problem ostatnich kilku miesięcy stanowi wykonywanie zdjęć do paszportów biometrycznych. Dlatego bardzo przydatna okazała się prelekcja przedstawiciela Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który omówił podstawowe błędy fotografów oraz szczegóły, na które należy zwrócić uwagę podczas wykonywania tego typu zdjęć. Firma Elfo przedstawiła też program elFoto ułatwiający przygotowanie zdjęcia do wydruku oraz stanowisko do wykonywania zdjęć do dokumentów. Ponieważ mogą one ze sobą współpracować, bezpośrednio na ekranie komputera można oglądać fotografowaną osobę z nałożonym szablonem do weryfikacji zdjęć paszportowych. Pozwala to na wyeliminowanie wszelkich błędów na etapie fotografowania. Warto też wspomnieć, że program przygotowuje wszystkie zdjęcia, nie tylko wykonane na specjalnych stanowiskach.
Przez cały czas trwania warsztatów swoje produkty prezentowały firmy Lafot oraz Printax, dając tym samym możliwość zapoznania się z nowymi technologiami i wzorami wyrobów.
Warsztaty przeznaczone są przede wszystkim dla właścicieli i pracowników zakładów fotograficznych. Oprócz zdobycia praktycznej wiedzy uczestnicy mogą dokładnie obejrzeć i sprawdzić sprzęt produkowany przez Elfo. Ale nie tylko aspekty praktyczne warsztatów są istotne - nowe znajomości oraz kontakty prowadzą do integracji środowiska fotografów. Dlatego nie można się dziwić, że warsztaty Elfo cieszą się tak dużą popularnością. W związku z tym z czystym sumienim możemy je polecić.