Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
80%
D7500 to adresowana do zaawansowanego amatora lustrzanka APS-C, która sporą część specyfikacji dzieli z topowym modelem D500. Jak wypada na tle starszego brata oraz propozycji konkurencji?
Jedną z istotniejszych aktualizacji względem poprzednika jest wsparcie nowego systemu łączności Snapbridge, który wykorzystując technologię bluetooth pozwala na stałe połączenie ze smartfonem i automatyczne przesyłanie zdjęć, zaraz po ich wykonaniu.
Niestety aplikacji daleko do doskonałości. Choć parowanie urządzeń jest względnie proste (ale mało intuicyjne), a automatyczne przesyłanie materiału działa tak, jak powinno, to „apka” bardzo słabo wypada pod względem zdalnej kontroli nad aparatem. Ta ogranicza się właściwie wyłącznie do zwolnienia spustu migawki i kontroli punktu ostrości. Żeby móc konkurować z rozbudowanymi aplikacjami Panasonica czy Olympusa, przed Nikonem jeszcze daleka droga.
Aparat, tak jak większość zaawansowanych aparatów na rynku oferuje także możliwość nakładania efektów na zdjęcia (mocno ograniczona) oraz tryby wielokrotnej ekspozycji, HDR i zdjęć z interwałem czasowym. Ich funkcjonalność stoi na dobrym poziomie - ustawienia każdego z trybów możemy korygować tak, aby końcowy efekt odpowiadał naszym oczekiwaniom.
Na uwagę zasługuje całkiem rozbudowane menu retuszu, w którym „na szybko”, bezpośrednio w aparacie wywołamy pliki RAW i dokonamy podstawowej edycji zdjęć. Co ciekawe otrzymujemy nawet takie funkcje jak korekcja perspektywy, dystorsji czy dynamiki zdjęcia.
Brakuje nam funkcji automatycznej mikroregulacji obiektywów, którą wprowadził w zeszłym roku model D500. Oczywiście jak zawsze w przypadku lustrzanek producenta, kalibracji możemy dokonywać ręcznie, jednak wspomniana funkcja znacznie przyspieszała cały proces, co biorąc pod uwagę dosyć częste wśród użytkowników Nikona problemy z front lub backfocusem, jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Szkoda, że projektanci nie zdecydowali się na jej wprowadzenie.
Niestety nowego reprezentanta serii D7000 uszczuplono o jeszcze jedną, dla niektórych ważną funkcję. Mowa o współpracy ze starymi szkłami bez procesora. We wcześniejszych modelach funkcja indeksowania tego typu szkieł pozwalała na korzystanie z nich przy wsparciu systemów pomiaru i na przykład wygodną pracę w trybie preselekcji przysłony.