Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
6. WŁAŚCIWOŚCI I FUNKCJE FOTOGRAFICZNE
Tryby pracy
Sony V3 jak przystało na zaawansowany kompakt cyfrowy oferuje podstawowe tryby priorytetów przysłony, migawki oraz pełny manual. Dla nieco mniej wyrobionych jest automatyka programowa, natomiast sobotnio-niedzielni amatorzy znajdą dla siebie listę programów tematycznych czy tryb zupełnej "zielonej" automatyki. Do każdego ze wspomnianych trybów szybki dostęp zapewnia wygodne pokrętło funkcyjne, które (trzymając aparat podczas pracy) znajdziemy tuż przy kciuku.
Dostępne tryby pracy za pomocą pokrętła:
Poza samą jakością klipów aparat udostępnia także korektę i sposób pomiaru ekspozycji, balans bieli oraz cyfrowe filtry (cz-b, sepia). Możliwe jest także prowadzenie rejestracji w trybie Nightshot. Wszystkie te ustawienia muszą zostać zdefiniowane przed rozpoczęciem nagrywania.;Odtwarzanie]
Obok pokrętła funkcyjnego umieszczony został także przełącznik pomiędzy rejestracją Nightframing i Nightshot. Pierwsza umożliwia kadrowanie i podgląd w zupełnej ciemności (na zasadzie podczerwieni) po czym rejestracja zdjęcia odbywa się już z lampą błyskową, zapewniając tym samym tradycyjne zdjęcie barwne. Natomiast w drugiej fotografujemy z pominięciem błysku, uzyskując w ten sposób zdjęcie o zielonkawej tonacji (przy ?normalnych? zdjęciach barwnych) przypominającej nieco obraz podczerwony. Oczywiście w obydwu tych trybach możemy nałożyć cyfrowy filtr (czarno-biały lub sepię) zastępując w ten sposób zieloną dominantę wybranym efektem.
Ekspozycja
Cyber-shot V3 udostępnia 3 podstawowe sposoby pomiaru światła: niezwykle skuteczny pomiar matrycowy (na który składa się średni wynik z 49 pól pomiarowych), centralnie-ważony oraz punktowy. Uzyskaną na podstawie zadanego sposobu pomiaru wartość ekspozycji możemy oczywiście skorygować ręcznie w zakresie +/-2EV ze skokiem co 0.3EV. Ponadto w celu uzyskania optymalnej ekspozycji z pewnością pomocny będzie auto bracketing. Składa się on z serii 3 zdjęć (w kolejności: korekta ujemna, auto-optimum, korekta dodatnia) z uprzednio zdefiniowanym stałym skokiem ekspozycji (co 0.3, 0.7 lub 1.0EV). Warto wymienić także możliwość zablokowania pomiaru światła w celu przekadrowania ujęcia, jednak musimy zaznaczyć, iż odpowiadający za to przycisk AE Lock został umieszczony niezbyt szczęśliwie tuż obok wizjera, co nie sprzyja wygodzie użytkowania (szkoda, iż nie umieszczono go np. po lewej stronie monitora).
Ostatnim z elementów wpływających na ekspozycję jest zastosowany ekwiwalent czułości. Tu testowana V-trójka oferuje wartości ISO100, 200, 400 i (odważne jak na 7Mpix) ISO800 oraz jej automatykę. Podczas fotografowania z użyciem tej ostatniej aparat raczej trzyma się udostępnianych, typowych wartości. Jednakże gdy warunki oświetleniowe zmienią się na znacznie gorsze uwidacznia się tendencja do stosowania jak najniższych, przez co bardziej nietypowych ekwiwalentów (np. ISO320). Miło, iż aparat automatycznie dąży do jak najlepszej jakości obrazu.
Pomiar ostrości
Rozbudowany system pomiaru ostrości prezentuje się niezwykle imponująco. DSC-V3 poza tradycyjnym ogniskowaniem pojedynczym (S-AF) oferuje także pomiar monitorujący (M-AF), który stale śledzi ostrość bez konieczności wciskania spustu migawki i blokuje go po jej dociśnięciu. Trzecim sposobem jest pomiar ciągły (C-AF), mierzący ostrość przez cały czas dociśnięcia do połowy spustu migawki. Szkoda jedynie, iż ustawienia te dostępne są dopiero w menu Setup.
Na tym jednak nie koniec. Aparat umożliwia także wybór obszaru pomiarowego. Dla trybów S-AF i M-AF możliwy jest ostrzenie matrycowe (5 pól rozmieszczonych w układzie krzyżowym), z zablokowanym polem centralnym oraz płynne poruszanie się aktywnego pola pomiarowego w obrębie niemal całego kadru (podobnie jak w F828). Natomiast tryb C-AF determinuje pole pomiarowe centralnie.
DSC-V3 umożliwia również ostrzenie ręczne. Jednak ten sposób prezentuje się najsłabiej. W trybie tym aparat pomaga nam jedynie skalą odległości, która oferuje wartości: 0.1, 0.2, 0.3, 0.5, 0.8, 1.0, 1.5, 2.0, 3.0, 5.0, 7.0, 10m, 15m oraz nieskończoność. I choć podglądamy obraz na wspomnianym już dużym monitorze, to jednak nieocenione byłoby powiększenie fragmentu kadru.
Na osłodę napiszemy teraz trochę o osiągach i możliwościach prezentowanego systemu. Podobnie jak F828 model V3 wyposażony został we układ wspomagający automatyczne ostrzenie o nazwie Hologram AF. Polega on na emisji laserowej siatki na płaszczyznę fotografowaną (patrz ilustracja poniżej). Według niej system detekcji kontrastu (jaki odpowiada w aparacie za pomiar ostrości) dokonuje odpowiednich ustawień. Dzięki takiemu rozwiązaniu aparat nie napotyka się na żadne trudności z poprawnym ustawieniem ostrości nawet w zupełnej ciemności i dużym dystansie od fotografowanego obiektu. Jest to o wiele skuteczniejsza metoda wspomagania aniżeli stosowane u konkurencji tej klasy asystujące lampki, których światło rozprasza się w znacznie większym stopniu, przez co efektywność przy dużych odległościach znacznie spada. Duży plus.
Reasumując, duże odległości, słabe warunki oświetleniowe czy też szybko poruszające się obiekty nie są straszne DSC-V3. Natomiast nieco słabiej aparat wypada pod względem minimalnego dystansu od fotografowanego obiektu. W trybie normalnej rejestracji to aż około 40 cm, a trybie makro maleje on do 10 cm zapewniając tym samym rejestrację powierzchni 12 x 9cm, co z uwagi na osiągi konkurencyjnego G6 wynoszące 8 x 6cm - musimy uznać za wynik dość przeciętny. Mimo wszystko ogólna ocena systemu AF dzięki swej efektywności i szybkości nie może być inna aniżeli bardzo dobra.
Balans bieli
Równoważenie bieli w testowanym Cyber-shocie również zbliża aparat do "poważniejszego" DSC-F828. I podobnie jak tam, system V3 poza znakomitą automatyką obejmuje 5 profili predefiniowanych dla światła słonecznego, chmur, jarzeniowego, żarowego oraz błyskowego. Jest także balans ręczny, kalibrowany względem wzorca (białej lub szarej karty). Jedyne czego odrobinę brak, to bezpośredniego (lub też programowalnego) przycisku wywołującego owe ustawienia. Musimy do nich niestety dochodzić z poziomu menu.
Zdjęcia seryjne
DSC-V3 udostępnia również rejestrację seryjną. Poza wspomnianym auto-bracketingiem do dyspozycji mamy tryby Burst - umożliwiający wykonanie maksymalnie serii 15 ujęć w tempie 0.9kl/s, Speed Burst, w którym skraca się długość serii do zdjęć 8, natomiast znacznie rośnie tempo do 2.0kl/s. oraz ITL|Multi ekspozycja,] czyli rejestracja 16 zdjęć z zapisem w formie jednego pliku.