Sony Cyber-shot RX100 III - Fotografowanie

Sony Cyber-shot RX100 III to kieszonkowy kompakt o dużej, 1-calowej matrycy o rozdzielczości 20 megapikseli i jasnym obiektywie o zakresie 24-70 milimetrów. Aparat ma wbudowaną łączność Wi-Fi, zaawansowane opcje filmowe, ale na tle wcześniejszych wersji wyróżnia się wbudowanym wizjerem elektronicznym, który chowa się w głębi obudowy. Zapraszamy do lektury testu tego ciekawego kompaktu.

Autor: Michal Grzegorczyk

1 Sierpień 2014
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Szybkość działania

Cyber-shot RX100 III nie jest rekordzistą szybkości działania, ale obsługuje się go na tyle sprawnie, że niczym nie irytuje użytkownika. Czas potrzebny na wykonanie pierwszego zdjęcia po uruchomieniu wynosi nieco ponad dwie sekundy. To przeciętny wynik, na szczęście w pozostałych sytuacjach jest lepiej. Aparat nie notuje znaczących opóźnień przy przechodzeniu między trybem fotografowania, a odtwarzania, przy powiększaniu zdjęć ani przewijaniu powiększeń. Czas reakcji na wciśnięcie spustu migawki jest bardzo dobry. Użytkownik aparatu nie będzie miał większych problemów z trafieniem we właściwym momencie.

Pomiar ostrości

Autofokus w serii RX100 poprawia się z modelu na model. W wersji III jest już całkiem dobrze. W dobrych warunkach oświetleniowych aparat ostrzy szybko i pewnie. Nie zanotowaliśmy problemów z celnością. W fotografii portretowej sprawdza się wykrywanie oka - przy ogniskowej 70 mm (ekwiwalent), 1-calowej matrycy i świetle f/2,8 głębia ostrości jest już na tyle niewielka, że warto wspomóc się precyzyjnym pomiarem "na oko". W trudnych warunkach oświetleniowych autofokus jest wspomagany silnym pomarańczowym światłem z diody. Zdarza się jednak nieco zbyt często, że aparat nie jest w stanie ustawić ostrości i zwyczajnie się poddaje (czasem pomaga wyszukanie bardziej kontrastowego elementu i lekkie przesunięcie punktu ostrzenia). Wydaje się, że zachowanie autofokusa w trudniejszych warunkach to jeden z obszarów, w których inżynierowie Sony mogą jeszcze osiągnąć spory postęp.

Zdjęcia seryjne

Tryb seryjny, specjalność koncernu Sony, nie daje powodów do narzekań. Użycie szybkiej karty i formatu JPEG pozwala osiągnąć serię 60 klatek zrobionych w 6 sekund - co daje równie 10 kl/s przez naprawdę długi czas. W przypadku tandemu RAW + JPEG osiągi nie są już tak spektakularne, ale wciąż zadowalające - 8 klatek w ciągu pierwszej sekundy, 15 klatek w ciągu dwóch pierwszych sekund.

Pomiar światła

Sony Cyber-shot RX100 II oferuje trzy tryby pomiaru światła:

  • matrycowy
  • centralnie ważony
  • punktowy

Najczęściej korzystaliśmy z pomiaru matrycowego, który w większości przypadków dawał odpowiednie rezultaty. Pomiar centralnie ważony i punktowy działają zgodnie ze swoją charakterystyką. Aparat w trakcie testu prawidłowo obliczał ekspozycję.

Tryby ekspozycji

Na górnej ściance aparatu znalazło się pokrętło trybów, na którym można znaleźć tryb manualny M, zestaw trybów półautomatycznych P, A i S, a także dwa tryby całkowicie automatyczne ("inteligentne auto plus" oraz "inteligentne auto"), scenerie, tryb filmowy, rozległą panoramę oraz ustawienia własne. Poza tym można skorzystać z jednego z efektów artystycznych.

Filmowanie

W modelu RX100 III pojawił się bardziej rozbudowany tryb filmowy. Nowością jest promowany przez Sony nowy kodek XAVC S, który umożliwia rejestrowanie filmów z przepływnością do 50 Mbps (maksimum w AVCHD to 28 Mbps). Mniejsza kompresja oznacza zachowanie większej liczby detali. W rozdzielczości HD 720p aparat potrafi też rejestrować filmy z prędkością 100 kl/s, co pozwala na osiągnięcie efektu slow-motion. Dodatkowo w każdej chwili można skorzystać z zewnętrznego rekordera - RX100 III wypuszcza nieskompresowany sygnał wideo po złączu HDMI.

Podsumowanie

W dziale "Fotografowanie" testowany Sony Cyber-shot RX100 III radzi sobie wyłącznie dobrze lub bardzo dobrze. Czas uruchamiania się nie jest rekordowy (lekko ponad 2 sekundy), ale poza tym szybkość działania jest satysfakcjonująca. Na wielkie słowa pochwały zasługuje szybki tryb seryjny i rozbudowany tryb filmowy. W sumie pozytywnie oceniamy też autofokus, choć w trudniejszych warunkach oświetleniowych mógłby się wykazać większą skutecznością.

+ prędkość działania

+ zdjęcia seryjne

+ mnogość trybów ekspozycji

+ pomiar światła

+ rozbudowany tryb filmowy

- autofokus w trudnych warunkach oświetleniowych

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)