Test Fujifilm FinePix F700

Fujifilm FinePix F700 to pierwszy aparat Fujifilm wyposażony w sensor SuperCCD SR (IV Generacji). Zaprezentowany został rok temu, przed targami PMA 2003, a premierze towarzyszyło spore zainteresowanie mediów i użytkowników. Postanowiliśmy przyjrzeć mu się z bliska.

Autor: Tomasz Gutkowski

8 Marzec 2004
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Fujifilm FinePix F700 został zaprezentowany w lutym 2003 roku, przed ubiegłorocznymi targami PMA. Na rynek trafił pół roku później i cieszy się uzasadnionym zainteresowaniem. Jest to pierwszy aparat Fujifilm wyposażony w sensor światłoczuły 4-tej generacji Super CCD SR, który zapowiadano jako przyczynek do rewolucji w obrazowaniu cyfrowym. Czy słusznie? Na pewno o F700 możemy powiedzieć, że jest aparatem dobrym, szybkim i niezawodnym. Ale czy daje początek rewolucji?

Na samym początku musimy dokonać arbitrażu. Sensor SuperCCD SR, w który wyposażono F700 ma, w zależności od interpretacji, 3.1 lub 6.2 Megapikseli. Wiąże się to ze specyficzną budową matrycy gdzie na każdy piksel przypadają dwie fotodiody. Obraz 6M jest wynikiem interpolacji obrazu 3-megapikselowego i to jest fakt decydujący o zaliczeniu (nie tylko przez nas) F700 do segmentu aparatów "3 Megapiksele". Jednocześnie trzeba dodać, że w tej klasie jest to model wybitny i gdyby kryterium przypisywania aparatów do danej grupy sprzętowej była jakość obrazu (odwzorowanie szczegółów), to do F700 pasowałaby kategoria... "4.5 Megapikseli". Pogląd taki uzasadniamy w poniższym teście. Jeśli chodzi o terminologię to dla jasności będziemy mówić, za producentem, o "6.2-megapikselowym sensorze SuperCCD SR"

Schemat budowy sensora Fujifilm SuperCCD SR

FinePix F700 przeznaczony jest dla szerokiej grupy odbiorców, od amatorów po użytkowników doświadczonych. Cechują go zaawansowane funkcje, wysoka jakość obrazu i łatwa obsługa. Oferuje automatyczne, półmanualne i manualne tryby pracy; 3 tryby pomiaru światła; manualny, pojedynczy i ciągły pomiar ostrości; czułość w zakresie ISO 160 - ISO 1600; zaawansowany tryb zdjęć seryjnych; bracketing ekspozycji; 9-programowy balans bieli. Posiada wbudowaną lampę błyskowa oraz znakomity 3-krotny obiektyw Fujinon Super EBC o ekwiwalencie ogniskowych 35-105mm i jasności F2.8-F4.9. Zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 2832 x 2128 zapisuje na miniaturowych kartach pamięci xD-Picture Card, a energii dostarcza pojemny akumulator dołączany do zestawu handlowego.

Poniższy test podzieliliśmy na następujące części:

Test przeprowadzono na egzemplarzu seryjnym aparatu Fujifilm FinePix F700 z oprogramowaniem wewnętrznym w wersji 2.0. Aparat udostępniła firma Fujifilm Polska Distribution.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
36
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57