Nikon D3300 - Ergonomia i funkcje przycisków

Niewielkie, amatorskie lustrzanki ciągle cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Nikon D3300, który został zaprojektowany z myślą o osobach zaczynających przygodę z poważną fotografią, został wyposażony w 24-megapikselową matrycę oraz szybszy niż w poprzedniku procesor. Zapraszamy do lektury naszego pełnego testu tego aparatu.

Autor: Michal Grzegorczyk

2 Maj 2014
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Pierwsze wrażenie

Nikon D3300 to lustrzanka klasy "entry-level" - oznacza to, że jest kierowana do amatorów zaczynających swoją przygodę z "poważną" fotografią. Na szczęście nie łączy się to z niedbałym wykonaniem czy gorszą jakością wykonania. Producent użył całkiem dobrych materiałów - plastiki są dobrej jakości, a gumowany chwyt i powierzchnia pod kciuk poprawiają komfort używania aparatu.

Aparat jest mały, taki jest również jego grip. Osoby z większymi dłońmi będą miały problem z pewnym chwyceniem aparatu. Trudno to jednak uznać za wadę - grip jest dobrze wyprofilowany, a niewygoda wiąże się tylko z rozmiarem.

Sprzedawanym w zestawie obiektywem jest "kit" 18-55 milimetrów o standardowym świetle f/3,5 - 5,6, ale niestandardowej, składanej budowie. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Jego zaletą są minimalnie mniejsze wymiary w pozycji transportowej, a wadą konieczność każdorazowego wciśnięcia przycisku i przekręcenia pierścienia przy rozłożeniu i złożeniu konstrukcji.

Funkcje przycisków

"Wędrówkę" po obudowie Nikona D3300 zaczynamy od lewej strony przedniej ścianki. Znalazły się tam dwa przyciski: zwalniający lampę błyskową oraz przycisk funkcyjny. Domyślnie została do niego przypisana zmiana czułości, a w menu można to zmienić na Jakość, Balans Bieli i ustawienia D-Lighting.

W prawej części górnej ścianki trafimy na pokrętło trybów, przycisk Rec, Info (włączanie/wył informacji, zmiana informacji na ekranie), przycisk kompensacji ekspozycji, spust migawki, a także otaczający go włącznik aparatu.

W górze tylnej ścianki znalazł się konfigurowalny przycisk AE-L/AF (do wyboru blokada AE/AF, tylko AE, blokada AE wciśnięta, tylko blokada AF, włączenie AF) oraz kółko nastaw. Nieco niżej trafimy na przycisk uruchamiający tryb Live View, wybierak z przyciskiem OK w środku, a na samym dole przyciski napędu i kosza. Po lewej stronie ekranu znalazły się przyciski odpowiedzialne za wejście do trybu odtwarzania, menu, powiększanie/pomniejszanie (również w Live View) oraz guzik "i" - wejście do menu podręcznego

Ergonomia

Nikon D3300 to typowa lustrzanka, choć ze względu na wielkość, z pewnymi ograniczeniami. Jak pisaliśmy wyżej, nieduży chwyt najbardziej spodoba się osobom o niewielkich dłoniach. Obsługa aparatu nie sprawia problemów. Oczywiście zaawansowani użytkownicy mogą narzekać na ograniczone możliwości dostosowania jedynego guzika funkcyjnego czy małą liczbę funkcji "wyciągniętych" na przyciski, pokrętła i przełączniki, ale to w końcu nie jest korpus dla nich. Amatorzy, dla których to pierwszy "poważny" aparat powinni być zadowoleni z jego ergonomii.

Podsumowanie

Nikon D3300 spełnia oczekiwania, jakie można mieć w przypadku amatorskiego korpusu, który najczęściej jest pierwszym tak zaawansowanym aparatem w rękach niedoświadczonego fotografa. To nieduży, dobrze wykonany korpus z ergonomią, która z jednej strony pozwala na sprawną obsługę i zmianę podstawowych parametrów, a z drugiej strony nie przytłacza nadmiarem przycisków, przełączników i tarcz. Nie przypadł nam za to do gustu składany obiektyw "kitowy". Zysk na rozmiarze nie jest zbyt duży, a komfort używania spada.

+ niezła jakość materiałow i wykonania

+ poprawna ergonomia

+ menu podręczne

- niezbyt wygodny w obsłudze składany obiektyw "kitowy"

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)