Fujifilm X-E1 - test

Fujifilm X-E1 to drugi bezlusterkowiec japońskiego producenta. Z wyjątkiem wizjera optycznego, aparat oferuje to samo co flagowy korpus X-Pro1, jest jednak zdecydowanie tańszy. Czy będzie w stanie nawiązać równą walkę na coraz ciaśniejszym rynku zaawansowanych aparatów z wymienną optyką?

Autor: Patryk Wiśniewski

15 Grudzień 2012
Artykuł na: 38-48 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu
Menu X-E1 zostało zaprojektowane w przejrzysty sposób. Producent podzielił je na 4 części. W trybie fotografowania widzimy w menu głównym zakładki menu fotografowania oraz ustawień głównych. Ta druga zakładka jest zawsze widoczna, menu fotografowania w zależności od trybu w którym się znajdujemy zmienia się w zakładkę menu filmu lub menu odtwarzania. Oprócz menu głównego do dyspozycji użytkowników oddano obszerne menu podręczne.

Menu fotografowania
Menu fotografowania zostało podzielone na pięć zakładek. Dzięki temu możemy szybko przemieszczać się pomiędzy kolejnymi funkcjami. Kolejne zakładki zostały ułożone w przemyślany sposób, najczęściej zmieniane funkcje zostały umieszczone na pierwszej stronie.


Menu ustawień
Menu ustawień to trzy zakładki, które umożliwiają spersonalizowanie aparatu. Oprócz resetu ustawień i formatowania karty możemy w nim ustawić przestrzeń kolorystyczną, dźwięki czy jednostkę skali wyświetlaną w wizjerze lub ekranie LCD.


Menu podręczne
Obszerne menu podręczne praktycznie umożliwia nam zapomnienie o menu głównym. Wszystkie niezbędne funkcje fotograficzne zostały umieszczone na dużych i czytelnych kafelkach. Po menu podręcznym poruszamy się przy pomocy nawigatora, a zmiany nanosimy kółkiem umieszczonym na tylnej ściance. Taki sposób nawigacji umożliwia stosunkowo szybką zmianę parametrów.


Menu film
Menu film jak już wcześniej wspomnieliśmy jest dostępne po wcześniejszym wybraniu trybu filmowania z zakładki napędu. Pierwszy rzut oka informuje nas, że X-Pro1 to przede wszystkim narzędzie dla fotografów. Znalazły się w nim tylko cztery funkcje.


Tryby odtwarzania
Pod względem trybów odtwarzania nowy Fujifilm oferuje prawie wszystko to czego użytkownik potrzebuje. Zdjęcia możemy pomniejszać i powiększać, wyświetlić w postaci histogram, a także zdecydować się na liczbę wyświetlanych informacji. Tryb odtwarzania wygląda i obsługuje się dokładnie tak samo jak we flagowym modelu, dlatego skorzystaliśmy z tych samych ilustracji.


Jak zwykle w aparatach tego producenta mamy do czynienia z kuriozalnym wręcz powiększaniem zdjęć pionowych. Aparat w domyślnych ustawieniach, nie wykorzystuje całego wyświetlacza tylko jego środkową część. Aby skorzystać z dobrodziejstwa 3-calowego ekranu należy wyłączyć automatyczny obrót zdjęć lub każde zdjęcie pionowe obracać w menu.


W dość dziwny sposób zostało rozwiązane także wyświetlanie miniatur. Najpierw aparat wyświetla pięć zdjęć, z czego to umieszczone w środku ma największy rozmiar. Następnie wyświetla cztery, z których dwa środkowe są tego samego rozmiaru i dopiero za trzecim kliknięciem widzimy tradycyjny układ dziewięciu miniatur.



Podsumowanie
Menu zostało rozsądnie zaprojektowane, szkoda tylko, że nie mamy dostępu od razu do wszystkich zakładek. Zmusza to użytkownika to zmiany trybów działania aparatu, jeżeli chce wprowadzić pewne zmiany. Bardzo cieszy umieszczenie obszernego menu podręcznego, dzięki temu szybko i sprawnie możemy obsługiwać aparat w trakcie fotografowania. Jedyne zastrzeżenia jakie mamy to powiększanie zdjęć pionowych, które jest po prostu bezsensowne oraz dziwne wyświetlanie miniatur.

+ prosta i szybka nawigacja w menu głównym
+ obszerne menu podręczne
+ alarm prześwietleń

- powiększanie zdjęć pionowych
- wyświetlanie miniatur

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)