Test odpornych kompaktów 2012 - część 2 - Praktica DPix WP5000, Benq LM-100 i Fujifilm FinePix XP50

Zapraszamy do lektury drugiej części testu odpornych kompaktów. W tym tygodniu do rywalizacji stają: Praktica DPix WP5000, Benq LM-100 i Fujifilm FinePix XP50

Autor: Patryk Wiśniewski

25 Maj 2012
Artykuł na: 38-48 minut

1. PRAKTICA DPix 5000WP

Praktica 5000WP to najtańszy testowany przez nas kompakt wodoodporny. Za niewielki korpus, odporny na wodę (do 5 metrów głębokości), producent liczy sobie około 260 złotych. Na pewno nie możemy wymagać od niego cudów. Przystępując do testu zastanawialiśmy się raczej czy taki aparat ma w ogóle rację bytu?

  • 5 Mp matryca CMOS 1/3,2 cala
  • obiektyw 40 mm (4x zoom cyfrowy)
  • fixfokus
  • 2,3-calowy ekran TFT LCD
  • wodoodporny
  • filmy HD 720p
  • cena ok. 260 zł

1. Budowa, ergonomia i obsługa

Przy pierwszym kontakcie trudno jest cokolwiek Praktice zarzucić. Tworzywo sztuczne, z którego został wykonany korpus jest dobrej jakości. Przednia i tylna ścianka została zrobiona z kolorowego śliskiego plastiku, który został otoczony matowym tworzywem. Dzięki temu, oraz podpórce na kciuk, aparat dobrze leży w dłoni.

Problemem na początku może być jego waga. Korpus jest bardzo lekki, w przeciwieństwie do pozostałych testowanych przez nas aparatów, tu mieliśmy wrażenie obcowania z zabawką, a nie wodoodpornym kompaktem.

Przyciski w WP5000 obsługuje się wygodnie. Klik jest wyraźnie wyczuwalny, przyciski są dobrze rozmieszczone, nie wciskają się przypadkowo. Problemy będą miały osoby z większymi dłońmi. Korpus jest na tyle mały, że w ich przypadku do obsługi wszystkich przycisków potrzebna będzie druga ręka.

Płytka zabezpieczająca złącza została bardzo dobrze uszczelniona. Po zwolnieniu blokady i przesunięciu jej odskakuje, dzięki zamontowanej sprężynie. Znajdują się pod nią złącze USB, złącze kart pamięci, oraz druga klapka. Jej zadaniem jest domknięcie dwóch paluszków AAA, które zasilają korpus.

O ile do złącza USB oraz baterii dostęp jest wygodny, to zmiana karty pamięci nie przebiega już bezproblemowo. Odpowiednie umieszczenie jej w dedykowanym złączu wymaga dłuższych paznokci.

Praktica nie oferuje swoim użytkownikom menu podręcznego. Aparat został tak mocno uproszczony, że tego typu funkcja po prostu jest niepotrzebna. Wszystkie funkcje fotograficzne i filmowe zostały wyciągnięte na wierzch korpusu. Jedyne z czym użytkownik musi się zmierzyć, to przyzwyczajenie do dość nietypowego interfejsu tego aparatu. Każdą opcję włączamy dedykowanym przyciskiem i jeżeli chcemy przejść z powrotem do funkcji fotografowania musimy ponownie kliknąć ten sam przycisk.

Monitor

Jakość monitora jest wprost proporcjonalna do ceny aparatu. Ekran LCD, w który została wyposażona Praktica WP5000 wygląda tak, jakby został wzięty z telefonu komórkowego sprzed kilku lat. Całkiem wiernie oddaje kolory, niestety jego szczegółowość nie pozwala nam na ocenę ostrości zdjęcia. Podobnie wygląda kwestia naświetlenia zdjęcia, które jest bardzo ciężko ocenić na podstawie monitora.

Ekran LCD nie najlepiej radzi sobie także z pracą pod ostre światło, w takim przypadku jesteśmy skazani na strzelanie zdjęć "na oko". Jedynym aspektem, na który nie możemy narzekać jest odświeżanie, z którym ekran radzi sobie przyzwoicie.

Obiektyw

Pomimo, że na tylnej ściance znajdują się przyciski zoomowania, Praktica została wyposażona w stałoogniskowy obiektyw. Ogniskowa 5.1 milimetrów daje ekwiwalent 40 milimetrów. Pomimo "stałki" producent nie zdecydował się na jasną konstrukcję optyczną. Światłosiła optyki WP5000 to f/3,2, na tle pozostałych kompaktów wodoodpornych nie jest to zły wynik, ale konkurencja ma zmiennoogniskowe obiektywy.

Obiektyw Praktiki to konstrukcja typu fixfocus. Użytkownik ma do wyboru dwa ustawienia - "kwiatek" i "górę".

2. Szybkość działania

Aparat wykonuje pierwsze zdjęcie w 3 sekundy po włączeniu. Przechodzenie do kolejnych trybów fotografowania nie sprawia Praktice żadnych trudności. Odtwarzanie zdjęć zajmuje już WP5000 dłuższą chwilę, przewijanie zdjęć odbywa się bardzo powoli. Słabo wygląda sprawa powiększania zdjęć. Po wciśnięciu przycisku musimy chwilę poczekać na zbliżenie.

Pomiar ostrości

Jak już wcześniej napisaliśmy, z racji konstrukcji obiektywu pomiar ostrości po prostu się nie odbywa. Mamy do wyboru dwie możliwości ustawienia ostrości: zbliżenie i dalsze plany. Producent w specyfikacji podaje zakres ostrości. W przypadku makro jest to 20-21 centymetrów, a przy ustawieniu na dalsze plany od 1,5 metra do nieskończoności

Szczegółowość ekranu nie umożliwia nam prawidłowej oceny ostrości. W przypadku ustawienia na dalsze plany nie mamy tego problemu, mała matryca oraz dosyć ciemny obiektyw sprawiają, że praktycznie wszystko znajduje się w głębi ostrości. Przy zbliżeniach mamy niewielkie pole manewru, więc jesteśmy zmuszeni do wielokrotnego powtarzania ujęć.

Zdjęcia seryjne

DPix WP5000 udostępnia swoim użytkownikom jeden tryb seryjny. Po uruchomieniu go w menu głównym, użytkownik może wykonać 4 zdjęcia w ciągu 2 sekund. Następnie aparat zachowuje serię przez oko 3-4 sekundy. Po tym czasie możemy wykonać kolejną serię.

Pomiar światła

Praktica DPix WP5000 oferuje tylko matrycowy pomiar światła. Nie odstaje w tej kwestii od produktów konkurencji. Pomiar działa poprawnie i przewidywalnie. Przyzwoicie radził sobie nawet z kontrastowymi scenami.

Tryby ekspozycji

W WP5000 tryby ekspozycji zmieniamy przy pomocy przycisku Mode umieszczonego na tylnej ściance. Producent wyposażył swój aparat w ograniczony zestaw programów. Do wyboru mamy tryb P i tryb podwodny, takie same ustawienia możemy wybrać w przypadku filmowania. Przycisk mode kieruje nas także do nietypowego, jak na aparat fotograficzny, menu gier.

Filmowanie

Wodoodporna Praktica filmuje w rozdzielczości 720p. Po przełączeniu się w tryb wideo filmowanie uruchamiamy spustem migawki. To wygodny i prosty sposób. Dźwięk jest rejestrowany przez mikrofon monofoniczny umieszczony tuż pod obudową obiektywu. Takie ulokowanie uniemożliwia przypadkowe zasłonięcie dłonią rejestratora dźwięku. Zapis plików wideo nie jest uciążliwy. Tryb filmowania to na pewno duży plus tego aparatu.

3. Jakość zdjęć

Szum

Praktica WP5000 umożliwia wykonywanie zdjęć tylko na jednej czułości ISO 100. W dzisiejszych czasach przy 5-megapikselowej matrycy nie powinniśmy mieć żadnych zastrzeżeń do poziomu szumów. Niestety tak nie jest. Obraz generowany przez aparat ma silnie zaznaczoną strukturę "cyfrowego ziarna". Na wyższej czułości taki obraz byłby akceptowalny. Jednak na ISO 100 jakość zdjęć nie trzyma się jakichkolwiek standardów.

ISO 100

Reprodukcja szczegółów

Od 5-megapikselowej matrycy Praktiki WP5000 nie możemy oczekiwać cudów. Reprodukcja szczegółów i jakość obrazu jest zbliżona do standardów w 2005 roku. Poziomu konkurentów jest na tyle wysoki, że aparat Praktiki jest po prostu deklasowany.

ISO 100

Reprodukcja kolorów

Reprodukcja kolorów to najmocniejsza strona tego wodoodpornego aparatu. Zarówno składowe RGB jak i kolory skóry są poprawnie odwzorowane, zastrzeżenia możemy mieć do nasycenia zieleni. Dotyczy to jednak przede wszystkim warunków studyjnych, na zdjęcia plenerowe nie rzutuje to aż tak bardzo.

4. Pod wodą

Tak jak pozostałe aparaty w tej części testu aparat Praktica DPix WP5000 próbę wody przeszedł pomyślnie. Działał pod wodą jak i po wynurzeniu.

Aparat działa niestety dosyć wolno, co skutkuje niewielką liczbą zdjęć, które jesteśmy w stanie wykonać w trakcie jednego zanurzenia. Kolejnym problemem z jakim będą musieli zmierzyć się przyszli użytkownicy, jest jedyna dostępna czułość. O ile ISO 100 w słoneczne dni w plenerze całkowicie wystarczy, to już pod wodą ciężko będzie nam wykonać ostre zdjęcie. Będziemy skazani na użycie lampy błyskowej, co jeszcze bardziej spowolni aparat. Ładowanie lampy w WP5000 trwa na tyle długo, że wykonanie kilku zdjęć podczas jednego zanurzenia jest po prostu niemożliwe.

5. Podsumowanie

Praktica DPix WP5000 to aparat na miarę swojej ceny. Wodoodporny kompakt możemy dostać już za około 260 zł. To najtańsza tego typu propozycja na rynku. Za taką kwotę nie możemy wymagać zbyt wiele od WP5000. Zacznijmy więc od plusów. Po pierwsze aparat robi poprawnie naświetlone zdjęcia, po drugi jest rzeczywiście wodoodporny. Przy takiej cenie, może być świetną zabawką kolonijną dla dziecka. Zwłaszcza, że aparat wyposażono w dodatkową funkcję, która może zainteresować najmłodszych, czyli gry.

Aparat na tle konkurencji prezentuje się słabo. Jakość zdjęć jest poniżej dzisiejszych standardów. Prędkość działania jest po prostu irytująca dla użytkownika. Ładowanie się lampy to osobna historia, trwa bardzo długo. Brak autofokusa jest współcześnie ekstrawaganckim rozwiązaniem, ale na pewno pomógł obniżyć cenę tego aparatu.

I to cena jest jego największą zaletą i jedyną, tak naprawdę kartą przetargową Praktiki, na rynku kompaktów wodoodpornych.

+ dobra jakość wykonania

+ przewidywalny pomiar światła

+ wbudowane gry

+ filmy HD

+ tryb podwodny

+ reprodukcja kolorów

- szybkość działania

- jakość zdjęć

- brak autofokusa

- długi czas ładowania lampy błyskowej

6. Zdjęcia do pobrania

1/283 s, f/3.2, ISO 100
1/126 s, f/3.2, ISO 100
1/108 s, f/3.2, ISO 100
1/1230 s, f/3.2, ISO 100
1/1054 s, f/3.2, ISO 100
1/152 s, f/3.2, ISO 100
1/108 s, f/3.2, ISO 100
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)