Fotografowanie

NX200 to kombinacja najnowszych osiągnięć koncernu Samsung zamkniętych w małej, stylowej obudowie. NX200 to odpowiedź koreańskiego producenta na ostatnie nowinki takie jak Sony NEX-C3, NEX-5n czy najnowsze Olympusy. Samsung próbuje walczyć z innymi producentami 20-megapikselową matrycą, ekranem AMOLED, metalową obudową oraz możliwością filmowania w rozdzielczości Full HD.

Autor: Sebastian Stasiuk

3 Luty 2012
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Fotografowanie

Szybkość działania

Aparat potrzebuje mniej niż sekundę aby się uruchomić. Fotografowanie w maksymalnej rozdzielczości powoduje odczuwalne opóźnienia we włączaniu podglądu zdjęć, jeszcze bardziej odczuwalne podczas powiększania fotografii na ekranie aparatu. Są momenty, gdy tuż po zrobieniu zdjęcia, aby zobaczyć je na ekranie, trzeba czekać dłuższą chwilę. Jest to jednak wynik ograniczonej prędkości zapisu na karcie. Pliki RAW z Samsunga NX200 zajmują około 45 Mb, są więc bardzo wymagające. Jednak tempo pracy aparatu jest utrzymane na bardzo dobrym poziomie, a zauważone przez nas opóźnienia są niewielkie. Reakcja na przyciski podczas samego wykonywania zdjęć jest bardzo dobra i umożliwia uchwycenie nawet bardzo dynamicznych ujęć.

Zdjęcia seryjne

Aparat umożliwia fotografowanie z trzema prędkościami. Seria z niską prędkością 3 kl/s i szybka seria 7 kl/s. W tych dwóch trybach aparat wykonuje zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości. Przy zapisie JPEG-ów aparat wykonuje 16 ujęć, a przy zapisie RAW (już tylko przez sekundę) 7 zdjęć, po czym aparat blokuje się całkowicie na około 15-20 sekund.

W trybie "Burst" rozdzielczość plików jest ogranicznona do 5 megapikseli i formatu JPEG. W tym trybie aparat utrzymuje prędkość 10 kl/s przez około 3 sekundy po czym zatrzymuje się na kilkadziesiąt sekund aby zapisać zdjęcia na karcie.

Pomiar ostrości

Mieliśmy okazję pracować z kilkoma obiektywami przypiętymi do NX200. Widać było wyraźne przyspieszenie pracy AF w stosunku np. do NX100. Szybkość ustawiania ostrości przypominała amatorskie lustrzanki. Nie zauważyliśmy żadnej tendencji do ustawiania ostrości przed lub za obiektem. Praca z wymagającym obiektywem takim jak 85mm f/1.4 była przyjemna i nie nastręczała żadnych kłopotów.

W trudnych warunkach oświetleniowych aparat pomaga sobie bardzo mocna diodą LED. Mimo to sprawność AF wyraźnie się obniża i aparat zaczyna szukać ostrości znacznie dłużej.

Pomiar światła

Aparat daje dostęp do 3 standardowych trybów pomiaru. Matrycowego, centralnie ważonego oraz punktowego. Pomiar matrycowy miał tendencję do prześwietlania mało kontrastowych ujęć o około 1/2 EV, jednak ten błąd pojawia się rzadziej niż w 2 na 10 zdjęć. Pomiar daje powtarzalne i zgodne ze swoją charakterystyką wyniki.

Tryby ekspozycji

Mnogością trybów NX200 przypomina kompaktowe aparaty z wyższej półki. Tryb Smart to całkowicie automatyczne dobieranie wszystkich parametrów. Aparat w tym trybie prawidłowo rozpoznaje sytuację fotograficzną, z która ma do czynienia. Oprócz trybów dedykowanych dla zaawansowanych użytkowników (P, A, S, M) mamy dostęp do panoramy z ręki i wielu trybów tematycznych. Nowością w NX200 jest dostęp do filtrów artystycznych.

"Filtry inteligentne"

Właśnie tej funkcji NX200 warto poświęcić dłuższą chwilę. Samsung udostępnił następujące "inteligentne filtry":

  • Winieta
  • Miniatura
  • Rybie oko
  • Szkic
  • Przeciwmgłowy
  • Raster
  • Miękki
  • Stare kino 1
  • Stare kino 2
  • Negatyw

Większość z nich jest dostępna też u konkurencji. Bardzo ciekawe wyniki daje filtr Raster oraz Szkic.

Winieta
Miniatura
Rybie oko
Szkic
Przeciwmgłowy
Raster
Miękki
Stare kino 1
Stare kino 2
Negatyw

Bracketing

Aparat wychodzi przed szereg oferując nie tylko braketing ekspozycji, ale również balansu bieli i wykonuje serie zdjęć z różnymi filtrami inteligentnymi. Przy zapisie w formacie RAW aparat wyłącza braketing filtrów i balansu bieli.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu w systemie NX jest realizowana poprzez grupę soczewek w obiektywie. Samsung ma w ofercie kilka obiektywów z systemem OIS np. 18-55 f/3.5-5.6 iFn OIS. Skuteczność stabilizacji optycznej przy pracy z obiektywem 18-200 f/3.5-6.3 iFn OIS wynosiła około 2,5 EV na długim końcu oraz około 1EV na 50mm. Nie są to wyniki powalające, ale przyzwoite.

Balans bieli

Automatyka balansu bieli działa prawidłowo przy świetle naturalnym. Balans bieli ustawiany przez aparat przy świetle sztucznym jest wyraźnie ocieplony w stosunku do wzorca. Jest to jednak przesunięcie niewielkie i ledwo zauważalne. W nowym Samsungu bardzo dobrze wykorzystano kolorowy wyświetlacz, zdefiniowane ustawienia balansu bieli opatrzone są wyraźnymi ikonami przykładowo pokazującymi źródła światła do których się odnoszą.

automatyczny balans bieli
ręczny balans bieli

Filmowanie

Aparat nagrywa filmy z dźwiękiem stereo. Jak przystało na nowoczesny produkt z wyższej półki mamy dostęp do rejestrowania w rozdzielczości Full HD z prędkością 30, 25 i 24 klatki na sekundę. Filmy 720p można nagrywać w 60 kl/s. Podobnie jak w innych aparatach z wymienną optyką filmy są pełne szczegółów z ciekawą plastyka i dobrym odwzorowaniem barw. NX200 ustawa ostrość podczas kręcenia filmów i robi to skutecznie. Podczas korzystania z obiektywów kitowych mechanizm autofokusa jest wyraźnie słyszalny. Dużym problemem może być również dioda wspomagająca, która działa przy ostrzeniu podczas nagrywania.

Podsumowanie

Współcześnie standardem stały się dobrze działające mechanizmy pomiaru światła i balansu bieli. To samo dotyczy możliwości nagrywania filmów wysokiej rozdzielczości. Aparat może pochwalić się szybkimi trybami seryjnymi i sprawnym system AF. Nowe filtry inteligentne są bardzo ciekawe i umożliwiają w interesujący sposób urozmaicenie zdjęć.

+ nagrywanie Full HD

+ dobra automatyka balansu bieli i pomiaru światła

+ braketing balansu bieli

+ inteligentne filtry

+ tryb seryjny 10 kl/s w 5 megapikselach i 7 kl/s w pełnej rozdzielczości

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)