Ergonomia i funkcje przycisków

NX200 to kombinacja najnowszych osiągnięć koncernu Samsung zamkniętych w małej, stylowej obudowie. NX200 to odpowiedź koreańskiego producenta na ostatnie nowinki takie jak Sony NEX-C3, NEX-5n czy najnowsze Olympusy. Samsung próbuje walczyć z innymi producentami 20-megapikselową matrycą, ekranem AMOLED, metalową obudową oraz możliwością filmowania w rozdzielczości Full HD.

Autor: Sebastian Stasiuk

3 Luty 2012
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie

Wzornictwo Samsunga NX200 jest podobne do Olympusa E-PM1, Sony NEX-C3 czy Panasonika GF-3. NX200 to stylowy, lekki i niewielki aparat. Małe rozmiary zostały okupione brakiem wbudowanej lampy oraz wizjera elektronicznego. NX200 nadrabia te braki obecnością gorącej stopki, której nie ma zarówno Panasonic, jak również Sony.

Samsung NX200

Funkcje przycisków

Wokół spustu migawki znajduje się dźwignia włącznika - bardzo wygodne rozwiązanie. Za włącznikiem widać tarczę trybów i rolkę do powiększania obrazu oraz zmiany parametrów ekspozycji.

Samsung NX200

Na tylnej ściance z prawej strony wyświetlacza umieszczono przyciski nagrywania filmów oraz korekty ekspozycji. Poniżej znajduje się nawigator otoczony czterema przyciskami dającymi dostęp do menu podręcznego i głównego. Na dole umieszczono przyciski odtwarzania i usuwania zdjęć.

Wskaźnik jest otoczony pierścieniem, który razem z rolką na górze aparatu oraz pierścieniem ostrości w obiektywie, stawiają ergonomię oraz wygodę pracy z aparatem na wysokim poziomie. Liczba przycisków oraz rolek przypomina lustrzanki, a nie bardzo ograniczonych braci z tej klasy bezlusterkowców.

Podsumowanie

Ogromnym plusem Samsunga jest tarcza trybów. Klasyczny element ergonomii lustrzanek i ogólnie aparatów cyfrowych zaczyna zanikać w segmencie płaskich bezlusterkowców, co bardzo negatywnie odbija się na wygodzie używania aparatów tego typu. Samsung skutecznie opiera się modzie na usuwanie przycisków z obudowy.

Działanie wszystkich mechanicznych elementów Samsunga można ocenić bardzo pozytywnie. Przyciski i pokrętła mają właściwy opór. Poprawiono wygodę korzystania z przycisku iFn. Teraz pierścień ustawania ostrości ma na tyle duży opór, że pozwala na sprawny wybór określonego parametru. Brak odpowiedniego oporu był ogromną bolączka pierwszych obiektywów, w których pierścień obracał się zbyt swobodnie.

+ dobre materiały

+ wygodny uchwyt

+ mały i lekki korpus

+ dobra ergonomia przycisków

- brak wizjera

- brak wbudowanej lampy błyskowej

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)