Budowa i obsługa

NX200 to kombinacja najnowszych osiągnięć koncernu Samsung zamkniętych w małej, stylowej obudowie. NX200 to odpowiedź koreańskiego producenta na ostatnie nowinki takie jak Sony NEX-C3, NEX-5n czy najnowsze Olympusy. Samsung próbuje walczyć z innymi producentami 20-megapikselową matrycą, ekranem AMOLED, metalową obudową oraz możliwością filmowania w rozdzielczości Full HD.

Autor: Sebastian Stasiuk

3 Luty 2012
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

4. Budowa i obsługa

Budowa

Minimalistyczne wzornictwo oraz bardzo dobra jakość materiałów, z których wykonano NX200, dają wrażenie kontaktu z aparatem solidnym i trwałym. Przednia ścianka ma specjalne wyprofilowanie, które daje poczucie pewnego chwytu podczas trzymania aparatu i świetnie sprawdza się w roli gripa.

Nowy Samsung to bardzo lekki i płaski korpus. Dodatkowo na brzegu uchwytu producent umieszcza chropowaty pasek plastiku który ma poprawiać uchwyt, bardzo płaskiego NX200. Trzymanie aparatu jest wygodne i pewne, mimo jego małych rozmiarów - z wyjątkiem obiektywów o dużych ogniskowych. NX200 w zestawie z masywnym obiektywem staje się niewyważony i sprawia wrażenie bardzo nieproporcjonalnego.

Ta ostatnia jest wadą wszystkich małych bezlusterkowców. Z takimi konstrukcjami najlepiej leżą w dłoni obiektywy typu pancake lub lekkie plastikowe obiektywy kitowe.

Dobre wrażenie psuje dodany w zestawie obiektyw 20-50 mm f/3,5-5,6, który daje bardzo "plastikowe" wrażenie i wyraźnie odbiega jakością wykonania od korpusu.

Matryca

Samsung NX200 został wyposażony w 20,3-megapikselową matrycę CMOS o rozmiarze APS-C - 23,4 x 15,6 mm. Niemal rekordowa rozdzielczość w klasie aparatów APS-C daje nadzieję na dobre rezultaty pod względem szczegółowości zdjęć. Zakres czułości zaczyna się od ISO 100, a kończy na ISO 12800. Nowa matryca pozwoliła na szybki odczyt, aż 7 kl/s, oraz nagrywanie filmów Full HD. Dzięki parametrom technicznym matrycy Samsung NX200 plasuje się pomiędzy Sony NEX-7, a NEX-5n i Olympusem E-PL3. Tak wysoka rozdzielczość powoduje, że aparat stanie się na pewno bardzo ciekawą propozycją dla osób fotografujących krajobrazy czy w studiu.

Ekran

Samsung NX200, podobnie jak NX100 został wyposażony w 3-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 614 tys. punktów. Technologia AMOLED - Active Matrix Organic Light Emitting Diode - selektywnie emituje światło. Ekrany takie są bardziej energooszczędne dając przy tym duże kąty widzenia i dobre odwzorowanie barw. Ekran ma jedne z najszerszych użytecznych kątów obserwacji z jakimi mieliśmy styczność. Kolorystyka obrazu na ekranie NX200 jest bardzo dobra, zdjęcia wyświetlane na ekranie są naturalnie nasycone, a barwy prawidłowo odwzorowane. Ekran daje pełny detali i bardzo klarowny obraz.

Wizjer

Niestety Samsung nie ma wizjera, a producent nie przewidzał możliwości dokupienia wizjera elektronicznego. Jest to krok w tył w stosunku do NX100, który miał gniazdo akcesoriów. Niestety, taka sytuacja jest standardem w tej klasie urządzeń. Brak wizjera jest najbardziej odczuwalny podczas korzystania z ciężkich obiektywów o dłuższych ogniskowych np. 85 mm f/1.4.

Lampa błyskowa

Aparat nie ma wbudowanej lampy błyskowej. Producent rozwiązał ten problem przez dodawanie do każdego aparatu małej, mocowanej na gorącej stopce lampki. Można zdecydować czy zabierać małą i lekką lampę błyskową lub zminimalizować cały zestaw podczas wycieczki w słoneczny dzień, kiedy lampa nie jest potrzebna.

lampa błyskowa od lewej: wyłączona, dopełnienie, tylko lampa

Moc lampy jest bardzo ograniczona, ale w zupełności wystarczy do fotografowania podczas imprezy lub przedmiotów w najbliższym otoczeniu.

Zasilanie i pamięć

Akumulatorek w NX200 ma pojemność 1030 mAh. Pozwala to na wykonanie około 350 zdjęć. Korzystanie z lampy zasilanej oczywiści z akumulatorka aparatu znacznie ogranicza te możliwości. Ładowanie następuje szybko, a same ogniwo jest bardzo lekkie. Aparat zapisuje zdjęcia na wszystkich typach kart SD, od najstarszej ich wersji, aż po najnowszą SDXC.

Złącza

Pod pokrywą po lewej stornie korpusu znajdują się gniazda aparatu. Podobnie jak u konkrecji mamy dostęp do złącza HDMI oraz USB.

Podsumowanie

NX200 jest korpusem dobrze zaprojektowanym pod względem ergonomii i użytych materiałów. Wyróżnia się na tle konkurencji tarczą trybów i klasyczną stopką lamp błyskowych. Ergonomię NX200 można oceniać bardzo wysoko dzięki dwóm rolkom do zmiany parametrów oraz uzupełniającym je pierścieniem w obiektywie (iFunction). Ekran AMOLED zastosowany w Samsungu to dobra jednostka, która zaskakuje dużym kątami widzenia i bardzo dobrym odwzorowaniem barw. Niestety aparat jest bardzo niewyważony i niewygodnie się z nim pracuje gdy używamy dużego obiektywu.

+ 20,3-megapikselowa matryca CMOS, APS-C

+ szeroki zakres czułości

+ iFunction w obiektywach

+ mała masa i garbaty

+ bardzo dobry ekran AMOLED

- ergonomia z przyłączonym masywnym obiektywem

- słaba jakość wykonania obiektywu 20-50 mm f/3,5-5,6 dodawanego w zestawie.

- brak wizjera

- brak możliwości zamocowania wizjera

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)