Panasonic Lumix GF3 - test

Panasonic, po niespełna roku od premiery GF2, zaprezentował nowy aparat z tej serii. Nowy Lumix GF3 to wyraźny ukłon w stronę fotoamatorów. Jest mniejszy, lżejszy i bardziej kompaktowy od swojego poprzednika.

Autor: Patryk Wiśniewski

2 Wrzesień 2011
Artykuł na: 29-37 minut

6. Fotografowanie

Szybkość działania

Panasonic GF3 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po około 1 s od włączenia z zastosowaniem autofokusa.

Do trybu odtwarzania dostajemy się szybko, GF3 nie ma także problemów z szybkim przewijaniem zdjęć ich powiększaniem i poruszaniem się po nich.

Bufor jesteśmy w stanie zatkać serią zdjęć, szczególnie gdy korzystamy z tandemu JPEG + RAW. Odczuwalnie długo trwa też zgrywanie plików RAW + JPEG. W tym czasie możemy korzystać z autofokusa oraz wykonywać kolejne zdjęcia.

Pomiar ostrości

Pomiar ostrości w GF3 stoi, jak zwykle u Panasonica, na najwyższym poziomie. Nowy Lumix oferuje jeden z najszybszych pomiarów w swojej klasie o ile nie najszybszy.

Pod względem prędkości pomiaru ostrości opartego na detekcji kontrastu Panasonic od jakiegoś czasu wyznacza w tym względzie standardy. Model GF3 nie odstaje od innych konstrukcji Panasonika oferując jeden z najszybszych systemów AF w swojej klasie. W dobrych warunkach oświetleniowych - światło dzienne, dobrze oświetlone pomieszczenia - GF3 ostrzy w czasie od 0,1 do 0,3 s. W słabszym oświetleniu aparat korzysta z pomocy światła diody wspomagającej. Działa ona bardzo skutecznie doświetlając fotografowany przedmiot. Generalnie GF3 podczas pomiaru ostrości nie przekracza 0,5 s. Lumix gubi się jedynie na jednolitych fakturach jednak jest to zjawisko normalne nawet dla profesjonalnych lustrzanek.

Zdjęcia seryjne

W pełnej rozdzielczości do dyspozycji mamy zdjęcia seryjne z najwyższą prędkością 3,8 kl/s co jest wynikiem przyzwoitym jednak nie rewelacyjnym. Panasonic przegrywa w tym miejscu z Sony NEX-C3, który oferuje aż 7 klatek na sekundę.

W menu aparatu mamy wybór prędkości zdjęć seryjnych: H, M i L. Podczas testu szybkości zdjęć seryjnych korzystaliśmy z karty Panasonic SDHC 10 klasy o pojemności 4 GB. Przy zapisie RAW + JPEG Lumix GF3 zapisał z najwyższą prędkością 4 klatki, przy korzystaniu tylko z plików RAW długość serii wydłużyła się do 6 zdjęć. Jeżeli zastosujemy największe JPEG-i to GF3 pozwoli nam na wykonanie serii 15 zdjęć w najwyższej prędkości 3,8 kl/s. Zabrakło szybkiej serii z ograniczoną rozdzielczością.

Pomiar światła

W nowym modelu mamy do wyboru standardowy zestaw, czyli wielopunktowy, punktowy i centralnie ważony. Dostęp do nich możliwy jest za pomocą przycisku Q.MENU.

W trakcie testu najczęściej korzystaliśmy z pomiaru wielopunktowego, Sprawdza się on bardzo dobrze. Poprawnie naświetlając kadry, sporadycznie trzeba było skorzystać z korekty ekspozycji.

Tryby ekspozycji

Zmiany trybu ekspozycji dokonujemy bezpośrednio w Menu lub wciskając dedykowany przycisk wyświetlany w lewym górnym rogu ekranu. Wybieramy je dotykowo lub za pomocą obrotowej tarczy wokół nawigatora. Do dyspozycji mamy standardowy zestaw programów PASM, tryb inteligent Auto, Kreatywne sterowanie, Scenerie oraz tryb C, gdzie do dyspozycji mamy trzy ustawienia własne.

zakładka trybów ekspozycji
zakładka kreatywnego sterowania
Efekty trybów kreatywnych. U góry: ekspresyjny, retro. U dołu: sepia, wysoka dynamika

We wszystkich trybach oprócz wykonywania zdjęć możemy także kręcić filmy. We wszystkich trybach działa to bez żadnego problemu, z jednym wyjątkiem. Tryb miniatura nagrywa film bez dźwięku oraz co gorsze przyspiesza tempo o czym użytkownik dowiaduję się po fakcie. O ile w Olympusie aparat pokazuje faktyczną długość nagrywanego filmu, Panasonikiem nagrywamy 20 s., a aparat film skraca do 1 s. To jaki efekt uzyskujemy możemy zobaczyć poniżej.

Darmowy odtwarzacz AVCHD VLC

Oprócz tradycyjnych trybów automatycznych takich jak krajobraz w nocy, portret w nocy, sport czy portret, Panasonic oferuje także tryby dziecko 1, dziecko 2, zwierzę, w których po ustawieniu daty urodzin na zdjęciach będzie wyświetlany wiek dziecka.

zakładka trybów automatycznych

Bracketing

Zdjęcia seryjne, bracketing oraz samowyzwalacz obsługujemy dolnym przyciskiem nawigatora. Lumix GF2 umożliwia wykonanie serii 3 lub 5 zdjęć ze skokiem 1/3 lub 2/3 EV. Poza krokiem i liczbą zdjęć możemy ustalić w jakiej kolejności będzie wykonywana sekwencja i czy aparat będzie wykonywał serię zdjęć czy będziemy musieli wciskać spust migawki.

Balans bieli

Balans bieli obsługujemy dedykowanym przyciskiem WB. Do dyspozycji poza trybem auto mamy pięć ustawień zdefiniowanych, dwa według wzorca oraz jedno w Kelwinach.

Automatyczny balans bieli radzi sobie bardzo dobrze. W warunkach studyjnych dawał zbliżone rezultaty do ustawienia według wzorca. W plenerze dawał sobie bez problemu radę ze światłem o wysokiej temperaturze barwowej.

u góry automatyczny balans bieli, u dołu balans bieli według wzorca

Filmowanie

Panasonic Lumix GF3 pozwala na nagrywanie filmów w najwyższej rozdzielczości Full HD. Użytkownik może wybrać między dwoma formatami - Motion JPEG i AVCHD. Dźwięk jest rejestrowany przez wbudowany mikrofon monofoniczny.

W trakcie filmowania można korzystać z autofokusa, który sprawuje się bardzo dobrze. Nie działa może tak szybko jak w trakcie fotografowania, ale do poprawności i skuteczności nie można się przyczepić.

Podsumowanie

Bardzo dużą zaletą Lumiksa GF3 w tej części testu jest bez wątpienia autofokus, który działa szybko i skutecznie. Dobrze sprawuje się również pomiar wielopunktowy, który daje przewidywalne rezultaty. Równie dobrze sprawuje się także tryb filmowania - mamy do dyspozycji rozdzielczość Full HD oraz przyzwoity AF. Dzięki ekranowi dotykowemu możemy swobodnie zmieniać punkt ostrości w trakcie kręcenia. Jedyną wadą jaką zaobserwowaliśmy w trakcie korzystania z aparatu jest długi zapis zdjęć seryjnych, nawet w przypadku szybkich kart pamięci.

+ szybkość działania

+ szybki pomiar ostrości

+ pomiar światła

+ wygodne filmowanie

- filmowanie w trybie miniatura

- długi zapis zdjęć seryjnych

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)