Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
EOS 600D jest najnowszym modelem w trzycyfrowej serii lustrzanek Canona. Aparat przeznaczony jest dla średniozaawansowanych użytkowników. Ma 18-megapikselową matrycę CMOS, 9-polowy autofokus oraz tryb seryjny 3,7 kl/s. Filmowanie Full HD oraz kadrowanie w nietypowych pozycjach ułatwia odchylany 3-calowy wyświetlacz LCD.
Canon EOS 600D nie niesie ze sobą rewolucyjnych zmian. Obudowa aparatu kryje nadal 18-megapikselową matrycę CMOS, z poprzednika został przeniesiony również 9-polowy układ AF. Tak jak miało to miejsce w 550D, matryca zapewnia świetną jakość zdjęć - przede wszystkim wysoką szczegółowość. Szybkość działania aparatu i wysoka skuteczność autofokusa sprawia, że EOS 600D zaspokaja potrzeby nie tylko początkujących miłośników fotografii, ale może być także narzędziem zawodowców, np. fotografów studyjnych.
Jakość wykonania aparatu wykracza poza amatorskie potrzeby. Solidna, choć plastikowa obudowa oraz duża powierzchnia elementów antypoślizgowych wpływa na komfort fotografowania. Zastrzeżenia można mieć jedynie co do niewielkiego gripa. Na dobrą ergonomię wpływa poprawne rozlokowanie elementów sterujących, przede wszystkim pokrętła i przycisków na tylnej ściance. Dobre wrażenie zaburza nieco tarcza trybów ekspozycji, pracuje ona z nieprzyjemnym oporem i nie pozwala na pełny obrót.
Najważniejszą modyfikacją w stosunku do poprzednich trzycyfrowych EOS-ów jest umieszczenie ruchomego monitora - identycznego jak w wyższym modelu 60D. Przegubowe mocowanie pozwala tak odchylić monitor, by móc fotografować/filmować w nietypowych pozycjach. Sama jakość obrazu również wyróżnia Canona na tle konkurencji - monitor ma rozdzielczość ponad miliona punktów. Pochwalić należy także bezprzewodowe sterowanie systemowymi lampami błyskowymi, chociaż funkcja ta już od dłuższego czasu dostępna jest w nawet amatorskich Pentaksach.
Delikatne zmiany zauważymy także w możliwościach filmowania. Chociaż rozdzielczość Full HD została osiągnięta już w poprzedniku, a autofokus nadal działa dosyć wolno, to Canonem 600D filmuje się przyjemniej. Po pierwsze jest to zasługą wcześniej wspomnianego ruchomego wyświetlacza, po drugie wprowadzono ciekawą funkcję cyfrowego zoomu, który nie wpływa negatywnie na jakość obrazu. Po prostu aparat nie musi wykorzystywać całej powierzchni matrycy do rejestracji, a jedynie około 2 MP z centrum kadru (przy maksymalnym zoomie).
Canon EOS 600D nie jest najtańszym aparatem - z kitem EF-S 18-55 mm kosztuje w granicach 3000 zł. Za tę cenę jednak dostajemy sprzęt o szerokich możliwościach i system o olbrzymim dostępie obiektywów, lamp i innych akcesoriów. Warto też zastanowić się nad nieco droższym zestawem wyposażonym w ciekawszy obiektyw EF-S 18-135 mm.
+ duża liczba elementów sterujących
+ świetna jakość wykonania
+ duża powierzchnia elementów antypoślizgowych
+ 18-megapikselowa matryca CMOS
+ ruchomo mocowany monitor o rozdzielczości 1040 tys. punktów
+ wizjer optyczny
+ informacje w wizjerze
+ wejście mikrofonowe
+ złącze HDMI
+ 18-megapikselowa matryca CMOS
+ ruchomo mocowany monitor o rozdzielczości 1040 tys. punktów
+ bezprzewodowe sterowanie zewnętrznymi lampami błyskowymi
+ wizjer optyczny
+ informacje w wizjerze
+ wejście mikrofonowe
+ złącze HDMI
+ szybkie menu funkcyjne
+ zakładka własnych ustawień w menu głównym
+ czytelne wyświetlanie parametrów oraz histogramu RGB
+ szybkość działania
+ skuteczny AF w trybie detekcji fazy
+ filmowanie Full HD
+ duża liczba trybów ekspozycji
+ świetna reprodukcja szczegółów
+ bardzo niski poziom szumów w zakresie ISO 100-800
+ wierna reprodukcja barw
- stabilizacja obrazu jedynie z wybranymi obiektywami
- wolny tryb seryjny
- niewielkich rozmiarów grip
- praca tarczy trybów