Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Obiektywy niezależnych firm nie są w pełni wspierane przez producentów aparatów z oczywistych względów. Dużym graczom zależy na sprzedaży swoich obiektywów, na których zarabiają często więcej niż na korpusach.
Przeciętny użytkownik trochę boi się obiektywów niezależnych producentów ze względu na niepełną współpracę z korpusem, back czy frontfocus. Rozwiązaniem tego problemu może być mikroregulacja dostępna w niektórych, droższych korpusach. Sigma zaprezentowała jednak rozwiązanie tego typu problemów z możliwością personalizacji niektórych obiektywów japońskiego producenta wyposażonych w przełącznik trybu użytkownika C1, C2.
Służy do tego właśnie Sigma USB Dock - niepozorny dekielek, który podłączamy przez USB do komputera i wpinamy do obiektywu. Po wykryciu obiektywu na środku urządzenia zapala się zielona dioda.
Dzięki USB Dock i oprogramowaniu Sigma Optimalization PRO, które obecnie wymaga najnowszej wersji systemu, możemy dostosować autofokus, tryb użytkownika C1, C2, zresetować ustawienia obiektywu i wgrać nowe oprogramowanie.
Po podłączeniu obiektywu Sigma Optimalization PRO sprawdza czy jest dostępne nowe oprogramowanie i proponuje nam jego instalację. Z najnowszą wersją firmware jesteśmy gotowi do pracy z przystawką USB Dock. W zakładce Customization do dyspozycji mamy trzy zakładki: Focus setting, Customization Mode Setting oraz Reset All.
Pierwsza z nich Focus setting pozwala na dostosowanie autofokusa pod względem back i frontfocus-a. W przypadku obiektywu Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM do dyspozycji mamy cztery ogniskowe i na każdej z nich cztery zakładki z odległością ostrzenia. Poprawiamy back czy frontfocus na konkretnej ogniskowej dla konkretnego przedziału odległości ostrzenia (obrazek poniżej). Pozwala to na bardzo dokładną korektę tej wady.
Ponieważ obiektyw Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM nie miał wyraźnego back czy frontfocusa, postanowiliśmy delikatnie go rozregulować, żeby zobaczyć czy korekta rzeczywiście działa. Najpierw wykonaliśmy zdjęcia tablicy Spyder Lenscal firmy Datacolor na f/3.5, następnie podłączyliśmy obiektyw do urządzenia USD Dock i wykonaliśmy korektę +4 punkty dla odpowiedniej odległości ostrzenia (zdjęcie 2). Przy bliższej analizie fragmentów 1:1 poniżej widać, że głębia ostrości rzeczywiście przesunęła się do przodu.
Zakładka Customization Mode Setting pozwala na dostosowanie obiektywu pod kilkoma względami. AF Speed Setting umożliwa wybór jednego z trzech trybów działania autofokusa: priorytet prędkości, standard, priorytet celności (obrazek poniżej).
W zakładce Focus Limiter Setting możemy dowolnie zawęzić zakres ostrzenia obiektywu w trybie użytkownika C1, C2. Oczywiście obiektywy serii S w większości oferują przełącznik zakresu odległości ostrzenia. Focus Limiter Setting Sigmy pozwala jeszcze bardziej zawęzić zakres co może się przydać np. przy fotografii lotniczej, czy sportowej, gdzie wiemy na jakim dystansie będziemy fotografować. Takie rozwiązanie przyspiesza działanie autofokusa.
Ostatnia zakładka OS Setting pozwala na wybór jednego z trzech trybów stabilizacji (zakładka poniżej). W trybie DVM obraz w wizjerze jest stabilniejszy i łatwiej trafić dokładnie punktem AF w to co chcemy. Tryb MVM działa bardziej agresywnie lepiej tłumiąc drgania aparatu.
Podsumowanie
Sigma USB Dock to bardzo ciekawe akcesorium, które daje nam możliwość kalibracji i personalizacji niektórych obiektywów Sigmy w domowym zaciszu. Wydaje się to obowiązkowy dodatek do obiektywów serii S (Sport), które jak Sigma 120-300mm f/2.8 dają największe możliwości zmian dzięki trybom użytkownika C1, C2.
+ możliwość samodzielnej kalibracji obiektywów
+ prosta obsługa oprogramowania Sigma Optimalization PRO
+ personalizacja trybów użytkownika C1, C2
+ cena 199 z?