Akcesoria
Apple iMac 2024 - procesor M4 i 16 GB RAM-u w bazowym modelu
W najnowszym podcaście pytamy o to czy jeżdżąc po Związku Sowieckim ponad 30 lat temu udało mu się dotrzeć do "rosyjskiej duszy", o to czego szukał za Żelazną Kurtyną i na ile "nowa kurtyna", oddzielająca Rosję od Europy, odbije się na reporterskich zdjęciach.
Chris Niedenthal wyjaśnia też, co najbardziej ceni w fotografii reporterskiej i co powstrzymało go przed fotografowaniem wojny.
Urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś.
Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem „Newsweek” a od 1985 roku, jako fotograf kontraktowy, dla „TIME Magazine”. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel”.
Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Laureat World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara.
W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006), “In Your Face” (Edition Fototapeta 2011) i “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989”. W 2011r ukazała się jego autobiografia “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy).
Mieszka w Warszawie. Bogate archiwum fotografa znajdziecie na jego stronie https://chrisniedenthal.com/pl