Fotografki rodziny: Anna Hernik, Ola Klimek-Lipnicka i Kasia Warpas [PODCAST]

O najpiękniejszych, ale też najtrudniejszych chwilach zatrzymanych na zdjęcia. O fotografowaniu codzienności i ważnych dla rodziny wydarzeń. O tym jak fotografować własną rodzinę, ale też przekonać do siebie innych w rozmowie z Moniką Szewczyk-Wittek opowiadają fotografki rodzinne.

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

13 Styczeń 2025
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak to się stało, że zajęły się fotografią rodzinną – to jedno z pierwszych pytań, które pada w trakcie rozmowy. Ale to spotkanie jest poświęcone także dyskusji o życiu i śmierci, o tym co i kiedy warto fotografować, a kiedy w codziennym życiu aparat można odłożyć. Anna Hernik, Ola Klimek-Lipnicka i Kasia Warpas dzielą się swoimi doświadczeniami, pasją, ale też wątpliwościami dotyczącymi pracy fotografa rodzinnego.

Anna Hernik - fotografka rodzinna, dokumentalna, komercyjna. Finalistka konkursu Grand Press Photo w 2023 i 2024 roku.

Ola Klimek-Lipnicka - fotografka, animatorka kultury, niezależna kuratorka. Absolwentka historii i sztuki współczesnej, obecnie doktorantka na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Od 2019 roku razem z Łukaszem Klimkiem współtworzy projekt Family Unposed, poświęcony fotograficznej refleksji nad rodziną i życiem codziennym. Mama Antoniny i Heleny, niedzielna ornitolożka. 

Kasia Warpas - doktor projektowania wystaw muzealnych, jest dokumentalną fotografką rodzinną z Monachium. Wykorzystując doświadczenie w tworzeniu narracji wizualnych, specjalizuje się w fotografii porodowej i reportażach z połogu. Swoimi zdjęciami pragnie uchwycić nie tylko fizyczne aspekty porodu, ale także towarzyszące mu emocje i przeżycia. W swoich pracach pokazuje, że za cudem narodzin stoją silne, odważne kobiety, których historia zasługuje na to, aby być udokumentowana.

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
Krok w krok za prezydentem - Eliza Radzikowska i Jakub Szymczuk [PODCAST]
Krok w krok za prezydentem - Eliza Radzikowska i Jakub Szymczuk [PODCAST]
Zaglądamy za kulisy pracy fotografów zatrudnionych w kancelarii Prezydenta RP. O tym jak zmienia się fotografia oficjalna, ale też o wyzwaniach związanych z dokumentowaniem pracy pierwszej pary z...
9
World Unseen. O zdjęciach "oglądanych" dotykiem [PODCAST]
World Unseen. O zdjęciach "oglądanych" dotykiem [PODCAST]
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, osoby niewidome i słabowidzące mogą doświadczać fotografii za pomocą dotyku. O wyjątkowej wystawie rozmawiamy z Tomaszem Miękusem - specjalistą...
28
Kacperak, Siderski, Wdowicz-Wierzbowska: historie osobiste [PODCAST]
Kacperak, Siderski, Wdowicz-Wierzbowska: historie osobiste [PODCAST]
Co się stanie, gdy aparat obrócimy w swoją stronę? Jak opowiadać zdjęciami o stracie czy bolesnych procesach, które dzieją się za zamkniętymi drzwiami? O ważnych, ale też trudnych historiach...
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)