WPP 2009 - wrażenia naszych czytelników po wernisażu w Poznaniu

Autor: Marta Majewska

8 Maj 2009
Artykuł na: 4-5 minut
6 maja w poznańskim Centrum Kultury Zamek obyła się polska premiera wystawy World Press Photo 2009. Na wernisażu nie zabrakło dwóch naszych czytelników - Marcina Kamińskiego i Ryszarda Świderskiego, którzy wygrali wejściówki i podróż do Poznania w naszym konkursie. Zapraszamy do przeczytania ich wrażeń i subiektywnych reportaży z wydarzenia.

Marcin Kamiński wyruszał z drugiego końca Polski - z Cieszyna. W podróż zabrał ze sobą aparat, dzięki czemu jego subiektywny reportaż z polskiej premiery World Press Photo możemy dziś zaprezentować.

wernisaż WPP 2009, fot. Marcin Kamiński
wernisaż WPP 2009, fot. Marcin Kamiński

Marcin Kamiński tak podsumował wyjazd:

Ponad 900 przejechanych kilometrów, 25 godzin w podróży aby móc zobaczyć najlepsze na świecie zdjęcia prasowe roku 2008. Darmowe wejściówki czekały na nas w kasie "Zamku". Liczyłem na spotkanie z polskimi laureatami i nie zawiodłem się - można było porozmawiać z obecnymi w tym dniu Tomaszem Wiechem i Wojciechem Grzędzińskim.

Laureat WPP 2009, Tomasz Wiech i jego praca, fot. Marcin Kamiński

Oglądanie wystawy odłożyłem na później. Ważniejsze było dla mnie subiektywne przepuszczenie wydarzenia przez mój umysł, oko i obiektyw fotoaparatu. Potem rozmowy z nowo poznanymi ciekawymi osobami i na końcu, już bez tłoku, spokojnie zapoznałem się ze zdjęciami. (...) Dziękuję za możliwość przeżycia tej imprezy (PKP mogłaby wreszcie być na przyzwoitszym poziomie ;) Pozdrawiam redakcję Fotopolis i sponsorów wyjazdu...

wernisaż WPP 2009, fot. Marcin Kamiński
zdobywca nagrody w konkursie fotopolis.pl - Marcin Kamiński, fot Joanna Męcik

Nasz drugi czytelnik, Ryszard Świderski także podzielił się z nami swoimi wrażeniami. Zapraszamy do tekstu i zdjęć - o tyle ciekawych, że prezentują nieco inny punkt widzenia tego samego wydarzenia.

starszy Pan robiący komórką zdjęcie fotografii sportowca przykuł także uwagę Ryszarda Świderskiego, na zdjęciu widoczny jest także nasz czytelnik, Marcin Kamiński, w trakcie robienia zdjęcia, które prezentowaliśmy nieco wyżej

Ryszard Świderski tak komentuje wystawę:

Sytuacje prezentowane na wystawionych fotografiach niejednokrotnie uderzają swoją niezwykłością. Uchwycone na nich momenty pełne są emocji. Spełnia to jedno z najważniejszych zadań fotografii prasowej - dokumentowanie wydarzeń aktualnie dziejących się na świecie oraz uczuć, jakie wzbudzają one w ludziach. Ten typ fotografii stanowi swoiste źródło informacji na tematy intensywnie rozgłaszane w mediach, ale i takie, o których mało kto słyszał. Ukazywanie ludzkich doznań uwrażliwia odbiorcę na otaczający go świat i zmusza do refleksji.

fot. Ryszard Świderski
fot. Ryszard Świderski

Cieszę się, że dzięki portalowi fotopolis.pl mogłem uczestniczyć w uroczystym otwarciu wystawy World Press Photo 2009. Dzięki temu miałem okazję jako jeden z pierwszych europejczyków oglądać nagrodzone fotografie i osobiście poznać dwóch polskich fotografów, których prace zostały nagrodzone w tym konkursie.

Laureat WPP 2009, Wojciech Grzędziński, udziela wywiadu na tle swoich prac, fot. Ryszard Świderski
nastrojowe świece podczas polskiej premiery wystawy, fot. Ryszard Świderski

A my dziękujemy bardzo naszym czytelnikom za ich wrażenia i zdjęcia. Kolejni laureaci pojadą do Poznania już wkrótce.

Sponsorem konkursu jest Canon

WORLD PRESS PHOTO 09

Termin: 7.05.2009 - 27.05.2009

Centrum Kultury "Zamek"
Sala Wielka
ul. Św. Marcin 80/82
Poznań

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Snoot SN-200LED pozwala uzyskać w studio wiele oświetleniowych efektów. Ceniona fotografka fine art i prelegentka, Magdalena Paszkowska zdradza, dlaczego sięgnęła po ten modyfikator.
4
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego [RECENZJA]
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego...
Tak zwane Kresy Wschodnie zapisały się w polskiej pamięci zbiorowej jako kraina w połowie mityczna - idealizowana, bo „utracona”. Jak wyglądało w rzeczywistości zwykłe życie jej...
21
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
W „King, Queen, Knave” Halpern konfrontuje się z przeszłością i pamięcią o miejscu, w którym dorastał i do którego powrócił, gdy przeżywał twórczy kryzys. Zdjęcia powstawały przez niemal dwie...
34
Powiązane artykuły