KSIĄŻKA MIESIĄCA 01/2014:Andrea Ferrari "The pictures included in this envelope"

Autor: Marcin Grabowiecki

9 Styczeń 2014
Artykuł na: 4-5 minut

"The pictures included in this envelope" to pierwsza poważna publikacja, której autorem jest Andrea Ferrari. Książkę tworzy dokumentacja niezwykłej kolekcji. Na bazie obiektów, pamiątek i fotografii znalezionych w mieszkaniu chemiczki Giulii Carrobbio Andrea Ferrari prowadzi wizualne dochodzenie, którego stajemy się świadkami.



Początkowo nic nie wiemy o kolekcji, do której uzyskujemy dostęp. Andrea Ferrari stawia nas przed setką przefotografowanych przedmiotów. Znajdziemy pośród nich zdjęcia, rysunki, zapiski, kartoniki, małe pakunki, zawiniątka. Ich widok rodzi wiele pytań, które nie doczekają się odpowiedzi. Z czasem odkrywamy, że ciekawsze od samych przedmiotów jest to, co jest ukryte za nimi. Zaczyna fascynować nas to, czego nie widać.

Część z obiektów ułożonych jest w ten sposób, że tworzą abstrakcyjne kompozycje, gubiąc tym samym swoje pierwotne znaczenie. Bez względu na ich pierwotną funkcję fascynują nas kolory, kształty, struktury i wzory. Przedmioty kolekcji budzą w nas dziecinną ciekawość.

Z koperty wysuwają się fragmenty dwóch zdjęć. Jak wygląda kobieta, której włosy i kawałek twarzy widzimy? Kim ona jest? Co oznaczają wężyki na pięciu kartonikach przypominających karty do gry. Czy są tylko pustym ornamentem, czy może czymś więcej? Koperta zapisana drobnym drukiem, który nie sposób odczytać; notatnik z adresami otwarty na literze "G", pakunek zawinięty w gazetę - to tylko niektóre z obiektów, których znaczenia nigdy nie poznamy.

(c) Andrea Ferrari


(c) Andrea Ferrari


(c) Andrea Ferrari



Cała prawda o człowieku jest nie do poznania. Historia Giulii Carrobbio zbudowana jest ze strzępków, fragmentów. The pictures included in this envelope doskonale pokazuje, że w fotografii często ważniejsze jest to co niewidoczne, ukryte. Jak pisała Susan Sontag: Oto powierzchnia. A teraz myślcie, a raczej czujcie to, co się pod nią kryje. Pomyślcie, jaka musi być ta rzeczywistość, jeżeli wygląda w ten sposób.

To także jeden z przykładów projektu, który w książce zyskuje idealną formę. Wyraźna faktua płótna na okładce, włóknista struktura grubego, matowego papieru sprawiają, że czujemy jakbyśmy obcowali z fizycznym pudełkiem. Integralnej formy książki nie zakłóca żaden tekst. Eseje, których autorami są Laura Gasparini i Quentin Bajac znajdziemy w osobnej broszurce.

Na koniec warto dodać, że praca Andrea Ferrari jest wyrazem zachwytu nad kolekcją, który daje nam odczuć w namacalny sposób. Listy, zdjęcia, zapiski oraz pakunki zdają się być na wyciągnięcie ręki. Wartość kolekcjonowania jest niezaprzeczalna, chociaż sens tego zbioru pozostaje dla nas zakryty.


Andrea FerrariThe pictures included in this envelope
Twarda oprawa
Format: 21x27cm
106 stron + 16-stronicowa broszurka
106 zdjęć
Kehrer 2013

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
Fotografując galopującego konia jako pierwszy na świecie, Eadward Muybridge stawia sobie pomnik sam, jeszcze za życia. Sto lat później Guy Delisle ściąga go z piedestału i przepisuje tę historię...
8
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
Takie niebo jak na okładce książki Fergusona widziałam może kilka razy w życiu: wielkie, ale nieprzytłaczające. I niewiarygodnie rozgwieżdżone. W Big Sky australijski fotograf łączy...
14
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Ten mały i niedrogi kolorymetr pozwoli na łatwe skalibrowanie monitora nawet totalnemu laikowi. Dawid Markoff sprawdza, jak Calibrite Display 123 działa w praktyce.
8