Ida Pimenoff "Perhaps Loneliness Does Not Exist After All" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

26 Listopad 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Książka Idy Pimenoff dotyka problemu samotności i bezradności. Fińska fotografka pokazuje, jak radziła sobie ze smutkiem, którego doświadczała po bolesnej stracie. Na "Perhaps Loneliness Does Not Exist After All" składają się nastrojowe, poetyckie zdjęcia będące odzwierciedleniem uczuć autorki.

Książkę Perhaps Loneliness Does Not Exist After All otwiera fragment z pamiętnika Idy Pimenoff, w którym pisze o tym, jak dowiedziała się o tym, że jej mąż kocha inną kobietę. W tamtej chwili jej dotychczasowe życie legło w gruzach, a Pimenoff załamała się. Po tak osobistym wyznaniu wydaje się, że żadne słowa nie oddadzą jej uczuć, chyba, że będą to obrazy.

Zmysłowe fotografie, które stanowią sedno książki są odzwierciedleniem uczuć artystki, których doświadczała po bolesnej stracie. Składają się na nie mikro obserwacje codzienności oraz fotografie archiwalne, które wytwarzają atmosferę z pogranicza snu i jawy. W mrocznych z początku zdjęciach z czasem pojawia coraz więcej światła. Ciemne zdjęcia ustępują miejsca pogodniejszym. Obrazy rozbitego lustra, ciemnych pejzaży zastąpione zostają delikatnymi zdjęciami kwiatów i liści oraz roświetlonych pejzaży.

Delikatne, symboliczne zdjęcia przeplatane są oszczędnymi portretami ludzi, dzięki którym autorka stopniowo odzyskiwała wiarę w siebie. Ciekawym zabiegiem jest użycie matowego, kremowego papieru, który oddziela je od całości. Sfotografowani z czułością bohaterowie są jakby drogowskazami, które pomogły odnaleźć Pimenoff właściwą drogę.

Tekst kończący książkę niesie w sobie pocieszenie. Autorka przyznaje, że każda samotność jest do przezwyciężenia. "Perhaps Loneliness Does Not Exist After All" to intymny dziennik, w którym Ida Pimenoff dzieli się z nami swoimi zmaganiami z samotnością i poczuciem opuszczenia. Książka niesie ze sobą pocieszenie, któremu daleko jednak do sentymentalizmu. To dowód wewnętrznej przemiany, jaką przeszła autorka na drodze do odzyskiwania wiary w siebie.

Ida PimenoffPerhaps Loneliness Does Not Exist After All

Twarda oprawa
Format: 19x24 cm
134 strony
64 zdjęć
Kehrer 2013

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego [RECENZJA]
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego...
Tak zwane Kresy Wschodnie zapisały się w polskiej pamięci zbiorowej jako kraina w połowie mityczna - idealizowana, bo „utracona”. Jak wyglądało w rzeczywistości zwykłe życie jej...
21
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
W „King, Queen, Knave” Halpern konfrontuje się z przeszłością i pamięcią o miejscu, w którym dorastał i do którego powrócił, gdy przeżywał twórczy kryzys. Zdjęcia powstawały przez niemal dwie...
34
Jeden, aby rządzić wszystkimi? Plecaki Peak Design Outdoor w praktyce
Jeden, aby rządzić wszystkimi? Plecaki Peak Design Outdoor w praktyce
Plecaki Peak Design Outdoor mają być doskonałą propozycją na terenowe wycieczki z aparatem. O tym, co mają do zaoferowania opowiada fotograf i podróżnik Przemek Jakubczyk.
28
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj