Matthew Murray "Ska" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

27 Listopad 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Na książkę "Ska" składają się portrety skinheadów, którzy swoje życie podporządkowali muzyce ska. Ze zdjęć Matthewa Murray'a przebija tęsknota za światem prostych wartości, które opierają się na tolerancji, wspólnocie i muzyce.

Książka Ska zrodziła się z fascynacji kulturą ska i tęsknoty za czasami, kiedy skinheadzi nie byli kojarzeni z rasizmem, a muzyką. Był czas, kiedy Jamajczycy osiedlający się w Wielkiej Brytanii żyli w pokoju z białymi dzieciakami z robotniczych osiedli. Wspólnie spędzali czas i dzielili się fascynacjami muzycznymi. Do tego okresu w historii odwołuje się film "To właśnie Anglia" (This is England) w reżyserii Shane'a Meadowsa.

Ska to wywodzący się z kultury jamajskiej nurt muzyki, który powstał w latach 50. Był prekursorem rocksteady i reggae. Okres największej popularności tego gatunku już minął, ale nadal są ludzie, którzy pozostali oddani tej muzyce i subkulturze, której ska jest nieodłączną częścią. Są wierni swoim gustom muzycznym, ale równie poważnie podchodzą do swojego stroju. Wszyscy znamy elementy łatwo rozpoznawalnego stylu skinheadów: szelki, martensy, wąskie dżinsy, koszule w kratkę, krótko przystrzyżone włosy. Jednak to nie tylko muzyka i styl, skinheadzi traktują ska bardzo poważnie - jako wybór drogi życiowej.

fot. Matthew Murray
fot. Matthew Murray
fot. Matthew Murray

Matthew Murray sfotografował ludzi na imprezach, ale nie podczas zabawy, tylko na osobności. Wykorzystał do tego zaimprowizowane studio. Wyrwani z naturalnego środowiska skinheadzi wydają się być odrobinę wycofani, pogrążeni w swoich myślach. Fani ska są w różnym wieku, często dzieci zarażane są miłością do muzyki przez swoich rodziców. Dominującą cechą, która przebija się z oszczędnych portretów, wydaje się być pewność siebie i samoświadomość.

"Ska" to książka o pasji, zarówno fotografa, jak i jego bohaterów. Społeczność skinheadów bliska jest autorowi i widać to w sposobie, w jaki do nich podchodzi, z szacunkiem i ciepłem. W książce Matthewa Murray'a zawarta jest tęsknota za światem prostych wartości, które opierają się na tolerancji, wspólnocie i muzyce. Bohaterów "Ska" szanujemy za wierność wyznawanym wartościom, konsekwencję i zrywanie ze stereotypem skinheada rasisty. W świecie, który oferuje tyle pociągających - często pustych w środku - możliwości, życie według reguł niemodnej subkultury jest aktem odwagi.

Książka ukazała się w serii "Grey Matters", której celem jest wydawanie książek młodych fotografów, dostępnych w przystępnej cenie.

Matthew MurraySka

Format: 22x24,5 cm
Miękka okładka z szarego kartonu z banderolą
48 stron
23 zdjęcia
Schilt 2013

fot. Matthew Murray
fot. Matthew Murray
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
Takie niebo jak na okładce książki Fergusona widziałam może kilka razy w życiu: wielkie, ale nieprzytłaczające. I niewiarygodnie rozgwieżdżone. W Big Sky australijski fotograf łączy...
14
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Ten mały i niedrogi kolorymetr pozwoli na łatwe skalibrowanie monitora nawet totalnemu laikowi. Dawid Markoff sprawdza, jak Calibrite Display 123 działa w praktyce.
8
Manfrotto PRO Light Backloader M - recenzja plecaka fotograficznego
Manfrotto PRO Light Backloader M - recenzja plecaka fotograficznego
Manfrotto Pro Light Backloaded M to funkcjonalny fotograficzny plecak miejski, który sprawdzić ma się zarówno w codziennej pracy, jak i podróży, a jego duża ładowność...
7
Powiązane artykuły