Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Książka Ska zrodziła się z fascynacji kulturą ska i tęsknoty za czasami, kiedy skinheadzi nie byli kojarzeni z rasizmem, a muzyką. Był czas, kiedy Jamajczycy osiedlający się w Wielkiej Brytanii żyli w pokoju z białymi dzieciakami z robotniczych osiedli. Wspólnie spędzali czas i dzielili się fascynacjami muzycznymi. Do tego okresu w historii odwołuje się film "To właśnie Anglia" (This is England) w reżyserii Shane'a Meadowsa.
Ska to wywodzący się z kultury jamajskiej nurt muzyki, który powstał w latach 50. Był prekursorem rocksteady i reggae. Okres największej popularności tego gatunku już minął, ale nadal są ludzie, którzy pozostali oddani tej muzyce i subkulturze, której ska jest nieodłączną częścią. Są wierni swoim gustom muzycznym, ale równie poważnie podchodzą do swojego stroju. Wszyscy znamy elementy łatwo rozpoznawalnego stylu skinheadów: szelki, martensy, wąskie dżinsy, koszule w kratkę, krótko przystrzyżone włosy. Jednak to nie tylko muzyka i styl, skinheadzi traktują ska bardzo poważnie - jako wybór drogi życiowej.
Matthew Murray sfotografował ludzi na imprezach, ale nie podczas zabawy, tylko na osobności. Wykorzystał do tego zaimprowizowane studio. Wyrwani z naturalnego środowiska skinheadzi wydają się być odrobinę wycofani, pogrążeni w swoich myślach. Fani ska są w różnym wieku, często dzieci zarażane są miłością do muzyki przez swoich rodziców. Dominującą cechą, która przebija się z oszczędnych portretów, wydaje się być pewność siebie i samoświadomość.
"Ska" to książka o pasji, zarówno fotografa, jak i jego bohaterów. Społeczność skinheadów bliska jest autorowi i widać to w sposobie, w jaki do nich podchodzi, z szacunkiem i ciepłem. W książce Matthewa Murray'a zawarta jest tęsknota za światem prostych wartości, które opierają się na tolerancji, wspólnocie i muzyce. Bohaterów "Ska" szanujemy za wierność wyznawanym wartościom, konsekwencję i zrywanie ze stereotypem skinheada rasisty. W świecie, który oferuje tyle pociągających - często pustych w środku - możliwości, życie według reguł niemodnej subkultury jest aktem odwagi.
Książka ukazała się w serii "Grey Matters", której celem jest wydawanie książek młodych fotografów, dostępnych w przystępnej cenie.
Matthew MurraySka
Format: 22x24,5 cm
Miękka okładka z szarego kartonu z banderolą
48 stron
23 zdjęcia
Schilt 2013