Yaakov Israel "The Quest for the Man on the White Donkey" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

1 Październik 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Autorem książki "The Quest for the Man on the White Donkey" jest Yaakov Israel. Publikacja stawia pytania o tożsamość autora i kraju, z którego pochodzi - Izraela. Wydawnictwo ukazało się nakładem Schilt Publishing w 2013 roku.

Książka The Quest for the Man on the White Donkey, której autorem jest Yaakov Israel stawia pytania o izraelską tożsamość. To owoc kilkuletniej pracy autora, który zjeździł swój kraj w poszukiwaniu inspirujących obrazów. Na publikację składają się fotografie, które powstały przy użyciu wielkoformatowego aparatu. Piękne światło, bogactwo szczegółów pozwalają oddać się kontemplacyjnemu nastrojowi fotografii.

Znaczną część książki stanowią krajobrazy przedstawiające w większości przypadków miejsca opuszczone, bądź porzucone, w specyficzny sposób osierocone. Spalone palmy, płoty, słupy, bunkry, opuszczone baseny i prowadząca do nikąd brama sprawiają przygnębiające wrażenie. Obok spalonym słońcem pejzaży pojawiają się portrety. Znajdziemy na nich mundurowych i cywili, młodych i starych, kobiety i mężczyzn. Ich twarze są zamyślone, maluje się na nich smutek. Jednak nie ze wszystkimi osobami tak jest. Z części z nich przebija nadzieja. W pamięci zostaje portret dziewczynki, która stoi z otwartymi ramionami w morzu czy portret młodego mężczyzny trzymającego dziecko.

Chociaż o sfotografowanych ludziach niewiele wiemy ich spojrzenia dużo mówią, chociaż każdy może wyczytać z nich coś innego. To właśnie ta wieloznaczność świadczy o ich sile. Gorycz miesza się ze słodyczą. Duże wrażenie robi portret małego chłopca, który trzyma niedużego ptaszka w dłoni, tak jakby celował z pistoletu. Takich prac jest więcej. Zarówno krajobraz, jak i ludzie zdają się trwać w permanentnym stanie oczekiwania i zawieszenia.

Yaakov Israel wyruszył w osobistą podróż w poszukiwaniu swoich korzeni, której świadectwem jest ksiażka "The Quest for the Man on the White Donkey". Poprzez proces fotografowania pragnie zrozumieć swój kraj i to co składa się na tożsamość jego rodaków. To właśnie ten prywatny charakter wyprawy jest tym, co nadaje jej sens. Wieloznaczne, poetyckie obrazy pozwalają nam zamyśleć się nad krajem, w kótrym przeszłość splata się z teraźniejszością i przyszłością.

Yaakov Israel "The Quest for the Man on the White Donkey"
Format: 24x29cm
Twarda oprawa
136 stron
64 zdjęcia
Schilt Publishing 2013

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Snoot SN-200LED pozwala uzyskać w studio wiele oświetleniowych efektów. Ceniona fotografka fine art i prelegentka, Magdalena Paszkowska zdradza, dlaczego sięgnęła po ten modyfikator.
4
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego [RECENZJA]
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego...
Tak zwane Kresy Wschodnie zapisały się w polskiej pamięci zbiorowej jako kraina w połowie mityczna - idealizowana, bo „utracona”. Jak wyglądało w rzeczywistości zwykłe życie jej...
21
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
W „King, Queen, Knave” Halpern konfrontuje się z przeszłością i pamięcią o miejscu, w którym dorastał i do którego powrócił, gdy przeżywał twórczy kryzys. Zdjęcia powstawały przez niemal dwie...
34