Najlepsze aparaty dla podróżników - przegląd rynku (2025)

Autor: Maciej Luśtyk

27 Styczeń 2025
Artykuł na: 17-22 minuty

Szukasz aparatu do zabrania na wyjazd, w podróż lub na wakacje? Oto 10 najciekawszych korpusów do fotografii podróżniczej i uwieczniania chwil podczas urlopowych wypadów. Znajdziesz tu modele, które łączą niewielkie wymiary i wygodę obsługi z dużymi możliwościami.

Jaki aparat najlepiej sprawdzi się w podróży? To prawdopodobnie jedno z najczęściej zadawanych pytań w świecie fotografii. I to nie tylko przez amatorów. Wybór właściwego zestawu „wyjazdowego” jest trudniejszy, niż się wydaje i sprawia problem nawet zaprawionym fotografom. Bardzo łatwo wpaść bowiem w pułapkę własnych ambicji i zabrać zbyt dużo zbyt profesjonalnego sprzętu, nad którym przyjdzie nam później gorzko zapłakać.

Targanie torby ze sprzętem jest zwyczajnie na samym dole skali z napisem „Rzeczy, które sprawiają radość na wakacjach”. A przecież fotografowanie powinno być przyjemnością - zwłaszcza, gdy wybieramy się w podróż. Dlatego, gdy słyszę podobne pytania, zawsze staram się doradzić aparat, który będzie oferował jak najlepszy stosunek wymiarów, wygody obsługi i oferowanych możliwości. Tak, by nigdy nie powodował dyskomfortu, ale jednak był w stanie pozwolić na nieco bardziej ambitną fotograficzną zabawę.

Aby ułatwić Wam tegoroczne poszukiwania, w oparciu o kryteria wspólnie ze sklepem cyfrowe.pl proponujemy najlepsze aparaty i kamery (w końcu dziś robimy niekiedy więcej filmów niż fotografii) dla podróżników. Od pełnych klatek, po kieszonkowe rozwiązania dla vlogerów. W przypadku aparatów systemowych polecamy też wybór kompaktowych obiektywów.

Zamiast „uniwersalnych” superzoomów, zachęcamy do wyboru kompaktowych stałek lub krótkich szkieł zmiennoogniskowych, z którymi będziemy czuli się wygodnie przez cały dzień. Być może zawęzi to nasze możliwości, ale też zmusi do większej kreatywności. W tym wypadku czasem mniej znaczy więcej.

Najlepsze korpusy dla podróżników (2025)

Uniwersalność na bogato
Leica Q3 43
Cena: 29 900 zł

Zdecydowanie najdroższy, ale i jeden z najciekawszych korpusów w naszym zestawieniu. Zaawansowany pełnoklatkowy kompakt Leiki, po 10 latach od swojej pierwszej odsłony doczekał się wreszcie wersji ze standardowym obiektywem 43 mm, który jest jedną z najbardziej wszechstronnych ogniskowych, jakie możemy sobie wyobrazić. Wystarczająca szeroka, by fotografować w stylu reportażowym i dokumentalnym, ale już też wystarczająco wąska, by uchwycić ciekawy portret czy detal.

Całości dopełnia 61-megapikselowa matryca pełnoklatkowa, przyjemna i przejrzysta systematyka obsługi oraz elegancki, minimalistyczny design, który cieszy oko. Niestety z tego samego powodu, jest to aparat, którego nie radzilibyśmy fotografować w miejscach, w których czujemy się mniej bezpiecznie. Nie jest to też najlżejszy i najmniejszy aparat w tej kategorii - przy wadze 770 g i wymiarach 130 x 80 x 97 nie różni się znacznie od zwykłej pełnej klatki z podpiętym obiektywem.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Z dokumentalnym zacięciem
Fujifilm X100VI
Cena: 8499 zł

Najbardziej pożądany aparat 2024 roku i prawdopodobnie najciekawszy kompakt na rynku. Połączenie 40-megapikselowej, stabilizowanej matrycy APS-C i jasnego obiektywu 35 mm f/2 będzie doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy lubią fotografować w stylu dokumentalnym lub ulicznym.

To wszystko w eleganckim body, stylizowanym na aparat analogowy, wraz z oryginalną systematyką obsługi i unikalnym hybrydowym wizjerem dalmierzowym, który może działać w trybie wizjera elektronicznego i optycznego. To jednak w pełni współczesna konstrukcja, zamykająca wszelkie nowinki w postaci systemu AF ze śledzeniem oka, szybkiego trybu seryjnego (do 20 kl./s) czy łączności bezprzewodowej. Co ważne jest to także konstrukcja względnie kompaktowa (512 g, 128 x 75 x 55 mm), którą swobodnie możemy przewiesić przez ramię podczas całodniowych wycieczek.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Pozory mylą
Ricoh GRIIIx
Cena: 4899 zł

Najmniejszy z zaawansowanych kompaktów, który na pierwszy rzut oka wygląda jak typowa cyfrowa małpka z poprzedniej dekady. Ricoh GRIIIx oferuje jednak dużą matrycę APS-C o rozdzielczości 24 Mp oraz jasny i uniwersalny obiektyw 40 mm f/2.8, który podobnie, jak ten w aparacie Leica sprawdzi się w szerokim spektrum zastosowań.

Choć jest naprawdę malutki, Ricoh GRIIIx może pochwalić się rozbudowaną i świetnie przemyślaną ergonomią, która sprawia, że wszystkie niezbędne funkcje mamy na wyciągnięcie palca. Co chyba jednak najważniejsze, jest wyjątkowo kompaktowy - waży 262 g przy wymiarach 109 x 62 x 35 mm i zupełnie nie rzuca się w oczy, stając się doskonałym i niezwracającym uwagi towarzyszem fotograficznych podróży.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Topowe funkcje w kompaktowym body
Fujifilm X-S20
Cena: 5399 zł

Niewielkie body Fujifilm to prawdopodobnie najlepszy i najbardziej wszechstronny korpus w tym pułapie cenowym. Kompaktowy aparat zamyka w sobie specyfikację zbliżoną do flagowego modelu X-H2S - 26-megapikselową matrycę APS-C, tryb seryjny 20 kl./s, zaawansowany AF ze śledzeniem oka i obudowuje to bardzo wygodną ergonomią z szybką systematyką obsługi i komfortowym dużym gripem. Całości dopełnia zaś nowa, wydajna bateria, która wystarczy na ok. 800 zdjęć.

Co ważne, Fujifilm X-S20 to także mała kamera, oferująca tryb filmowy godny kilkukrotnie droższych modeli. Aparat pozwala na wewnętrzny zapis 10-bitowego wideo 6,2K 30 kl./s Open Gate z próbkowaniem 4:2:2, lub 10-bitowy zapis 4K 60 kl./s 4:2:2, ze wsparciem płaskiego profilu F-Log 2, złącza mikrofonowego i słuchawkowego czy dedykowanego trybu dla vlogerów. Zainteresowani tego typu aparatem powinni też sprawdzić nieco droższy model Fujifilm X-T50, który wyposażono w 40-megapikselową matrycę.

Jeśli chodzi o obiektyw, otrzymujemy dostęp do całej gamy szkieł Fujifilm X, jeśli jednak zależy wam na wygodzie, cenie i uniwersalności, polecamy szkła XC 35 mm f/2 (ekwiwalent 50 mm) oraz TTArtisan AF 27 mm f/2.8 (ekwiwalent 40 mm). Warto rozważyć także szkła 23 mm (ekwiwalenty 35 mm).

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Duże możliwości dobrej cenie
Nikon Z50 II
Cena: 4298 zł

Druga generacja niewielkiego korpusu Nikona pretenduje do miana jednego z najbardziej opłacalnych hobbystycznych aparatów na rynku. Oferuje bowiem funkcjonalność, która zaspokoi nawet bardziej ambitnych fotografów i wygodne, ergonomiczne body, a przy tym utrzymuje atrakcyjny pułap cenowy.

Nikon Z50 II oferuje 20-megapikselową matrycę APS-C, tryb seryjny do 30 kl./s (wraz z opcją zapisu ujęć sprzed wciśnięcia spustu migawki), pojemny bufor, najnowszy system AF z funkcją śledzenia oczu i obiektów i niezły tryb wideo (10-bit 4K do 60 kl./s i wsparcie profilu N-Log). Korpus ma jednak dwa minusy, które rzutują w wygodę zastosowań podróżniczych - średnio wydajną baterię (ok. 250 zdjęć) i brak stabilizacji matrycy (utrudnione fotografowanie w słabym świetle).

W zakresie optyki, dobrą uniwersalność w przystępnej cenie zaoferują nam szkła: Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 (ekwiwalent 35 mm), Nikkor Z 28 mm f/2 (ekwiwalent 42 mm), a także obiektywy Viltrox z serii Air.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Podróżniczy korpus dla wymagających
Sony A6700
Cena: 6979 zł

Pierwszy od kilku lat typowo fotograficzny korpus Sony z serii A6000 oferuje wszystko, o co prosili bardziej wymagający użytkownicy. Zaktualizowana ergonomia i mocna specyfikacja sprawiają, że poradzi sobie zarówno w zastosowaniach hobbystycznych, jak i zawodowych - to bowiem najbardziej zaawansowany model APS-C w ofercie producenta.

Aparat oferuje nowoczesną i stabilizowaną 26-megapikselową matrycę o architekturze Dual Base ISO, autofokus zaczerpnięty z profesjonalnego modelu A7R V, tryb seryjny do 11 kl./s, wydajną baterię i obracany ekran dotykowy. Co ważne, aparat oferuje praktycznie takie same możliwości rejestracji wideo, jak kamera FX30 (10-bit 4K 60 kl./s 4:2:2 All-i), dzięki czemu staje się także doskonałym wyborem do filmowania. Jeśli jednak interesują was zastosowania typów vlogerskie, polecamy sprawdzić także model ZV-E10 II, który oferuje zbliżoną specyfikację, ale budowę nakierowaną specyficznie na twórców wideo (wraz z wysokiej jakości wbudowanym mikrofonem).

Jeśli chodzi o obiektywy, w systemie Sony nie znajdziemy typowo budżetowych szkieł, ale jeśli cena nie gra roli, ciekawym wyborem okaże się model Sony E PZ 10-20 mm f/4 (ekwiwalent 15-30 mm) lub analogiczny i tańszy Tamron 11-20 mm f/2.8 Di III-A RXD. Najbardziej uniwersalnym i przystępnym cenowo wyborem może jednak okazać się kompaktowa Sigma C 18-50 mm f/2.8 DC DN (ekwiwalent 28-70 mm). W przypadku stałek warto zwrócić uwagę na wspomniane wcześniej kompaktowe obiektywy TTArtisan i Viltrox.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Pełna klatka w małym body
Canon EOS R8
Cena: 5599 zł

Najtańsza pełna klatka na rynku, a zarazem jeden z najbardziej uniwersalnych współczesnych korpusów. Canon EOS R8 oferuje lwią cześć specyfikacji zawodowego modelu R6 Mark II i zamyka ją w kompaktowym, lekkim i wygodnym body - w sam raz do zabrania w podróż.

Canon EOS R8 bazuje na 24-megapikselowej matrycy i oferuje tryb seryjny do 40 kl./s, Dual Pixel CMOS AF II z zaawansowanymi rybami śledzenia oraz rozbudowany tryb wideo 4K 60 kl./s 10-bit 4:2:2 ze wsparciem profilu C-Log 3 oraz złączem mikrofonowym, słuchawkowym i obracanym ekranem. Minusy? Brak stabilizacji i niewielka bateria. W tej cenie nie można mieć jednak wszystkiego.

Głównym minusem z punktu widzenia zainteresowanych będzie niewielka dostępność optyki, spowodowana zamkniętym systemem szkieł Canon RF. Jednak i tutaj znajdziemy coś, co w niskiej cenie zaoferuje nam swobodę pracy. Podstawowym wyborem będzie RF 50 mm f/1.8 - budżetowy standard, który ze względu na uniwersalność ma w swojej torbie nawet wielu zawodowców. Użytkownicy nakierowani na vlogowanie i miłośnicy szerokich kątów mają z kolei ciekawy model RF 16 mm f/2.8 STM. Jeśli zależy nam na wszechstronności i dysponujemy większym budżetem, warto sprawić też uniwersalny „spacerowy” zoom RF 28-70 mm f/2.8 IS STM.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Stary, ale ciągle świetny
OM-D E-M10 Mark IV
Cena: 3299 zł

Mimo kilku lat na karku, ten niewielki maluch to nadal jeden z najciekawszych hobbystycznych korpusów, które można polecić podróżującym. Niezłe możliwości, kompaktowa forma i niewielkie obiektywu systemu Mikro Cztery Trzecie czynią z niego wszechstronny spacerowy korpus, który pozytywnie zaskoczy nas z wielu sytuacjach.

OM-D E-M10 Mark IV oferuje 20-megapikselową matrycę, jeden z najlepszych układów stabilizacji na rynku, tryb seryjny do 15 kl./s, AF z wykrywaniem twarzy i oka, a także rozbudowaną ergonomię, z którą możemy poczuć się, jakbyśmy operowali dużo bardziej zaawansowanym aparatem. Główne minusy to odstający od dzisiejszych standardów tryb wideo, przeciętna wydajność baterii oraz autofokus w starszej i mniej skutecznej technologii detekcji kontrastu. W typ pułapie cenowym to jednak nadal atrakcyjna propozycja.

W zakresie wyboru optyki, otrzymujemy dostęp do szerokiego wachlarza niewielkich obiektywów Mikro Cztery Trzecie. Z niedrogich opcji polecamy modele Lumix 17 mm f/1.8 (ekwiwalent 34 mm), Lumix 20 mm f/1.7 (ekwiwalent 40 mm) oraz Lumix 25 mm f/1.7 (ekwiwalent 50 mm).

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Świat vlogowania w twojej kieszeni
DJI Osmo Pocket 3
Cena: 1079 zł

Bardziej niż robienie zdjęć kręci cię nagrywanie filmików z podróży? Prawdopodobnie wszystko, czego potrzebujesz zaoferuje ci kieszonkowa kamerka DJI Osmo Pocket 3. Wyposażona w stosunkowo dużą, 1-calową matrycę, wbudowany gimbal, szeroki obiektyw 20 mm f/2, zaawansowany AF, wygodne sterowanie i duży ekran dotykowy pozwoli wygodnie nagrywać vlogi w dowolnej sytuacji.

Główną zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda. DJI Osmo Pocket 3 mieści się w kieszeni i waży raptem 180 g. Do tego oferuje opcję szybkiego ładowania (80% w 15 minut) i jest kompatybilna z bezprzewodowymi mikrofonami DJI Mic. A jeśli trzeba, zrobi też zdjęcia. Wszystko to w przystępnym pułapie cenowym, plasującym się znacznie poniżej aparatów w tym zestawieniu.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Ekstremalna przygoda
DJI Action 5 Pro
Cena: 1799 zł

Spędzasz czas bardziej aktywnie? Jeśli głównie zależy ci na wygodzie i bezpieczeństwie, doskonałym wyborem może okazać się kamera sportowa, która poza typowymi zastosowaniami wideo wielu osobom służy także za kompaktowy i poręczny aparat do fotografowania. Jednym z najciekawszych rozwiązań w tym segmencie jest nowe DJI Action 5 Pro.

Otrzymujemy stosunkowo dużą, jak na standardy Action Camów, 40-megapikselową matrycę 1/1.3” z szerokim zakresem dynamicznym, 10-bitowy zapis 4K do 120 kl./s, wsparcie płaskiego profilu D-Log, zaawansowany układ stabilizacji, tryb nocny, kompatybilność z mikrofonami DJI Mic, 47 GB wbudowanej pamięci i w końcu wzmocnioną, uszczelnioną obudowę, której nie musimy traktować z przesadną delikatnością.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Dlaczego warto wybierać karty pamięci renomowanych producentów? Oto techniczne kulisy, które dobrze znać.
Dlaczego warto wybierać karty pamięci renomowanych producentów? Oto techniczne kulisy, które...
Karty pamięci nie kojarzą nam się ze specjalnie wyrafinowaną technologią i skomplikowaną konstrukcją. Dlaczego więc niektóre nośniki są znacznie droższe, choć mają z pozoru „identyczne”...
8
Irix 150 mm f/2.8 Macro - obiektyw makro nie tylko na wiosenne łowy
Irix 150 mm f/2.8 Macro - obiektyw makro nie tylko na wiosenne łowy
Fotografia makro pozwala odkryć niezwykłe szczegóły otaczającego nas świata, ale wymaga odpowiedniego sprzętu, precyzji i cierpliwości. Poznaj sprawdzone wskazówki i dowiedz się, dlaczego Irix...
5
Wysyp nowości na targach CP+ 2025 - relacja z Jokohamy
Wysyp nowości na targach CP+ 2025 - relacja z Jokohamy
Tegoroczne CP+ to sporo ważnych premier, ale też okazja, by przyjrzeć się nowościom zaprezentowanym w ostatnich tygodniach. Oto nasz pierwsze wrażenia, prosto z Japonii.
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)