Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Jak z wakacyjnych wojaży przywieźć zdjęcia pełne słońca? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!
Fotografia podróżnicza to niezwykle różnorodny gatunek, a tematem zdjęć może być niemal wszystko, co napotykasz na swojej drodze – od krajobrazów i miejskich pejzaży, po uliczne portrety przedstawiające lokalne społeczności. Jeśli wybierasz się w dalszą podróż, możesz nawet fotografować rodzimą przyrodę, typową dla danego regionu. Niezależnie od tego, czy planujesz odbyć kilkumiesięczną wyprawę do odległych zakątków globu, czy po prostu spędzić długi weekend w jednej z europejskich stolic, z pewnością będziesz chciał zabrać ze sobą aparat, aby utrwalić fantastyczne wspomnienia.
Napięta agenda sprawia, że zazwyczaj nie mamy jednak możliwości, by w dane miejsce wracać wielokrotnie lub czekać na najlepsze światło. Warto więc wiedzieć, jak wycisnąć – bez względu na warunki – z danej lokalizacji jak najwięcej oraz być zawsze przygotowanym, by nie przegapić wyjątkowych momentów. Dlatego w tym tekście dzielimy się z Wami najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi fotografii podróżniczej i radami, które warto poznać, zanim wyruszycie w podróż.
Kompletowanie zestawu na wyjazd niemal zawsze oznacza trudne wybory, a także pewne kompromisy. Nieważne, czy interesują Cię krajobrazy, portret, czy wideo – pakując się, najpewniej staniesz przed dylematem, co zabrać, a co zostawić. Może zamiast szerokiej stałki do pejzaży i ciężkiego teleobiektywu do podglądania dzikiej przyrody jesteś w stanie ograniczyć się jedynie do uniwersalnego zooma oraz jednej lekkiej i jasnej stałki, która przyda się, gdy światła będzie już mniej? Pamiętajcie też, że często to właśnie ograniczenia wyzwalają w nas najwięcej kreatywności – zmuszają do myślenia i bardziej starannego komponowania ujęć.
Również wybierając nowy korpus, zwróćcie uwagę na jego wymiary i wagę. Dziś nawet najmniejsze amatorskie modele zaskakują specyfikacją, a do tego oferują wiele udogodnień, jak odchylany dotykowy ekran czy funkcja SnapBridge, która łączy aparat z naszym smartfonem i automatycznie wysyła każde zdjęcie w mniejszej – idealnej do social mediów – rozdzielczości.
Podróżowanie na lekko brzmi jak banał, ale to naprawdę najlepsza rada, jakiej można udzielić każdemu początkującemu odkrywcy. Dźwiganie plecaka pełnego sprzętu potrafi skutecznie zniechęcić i uprzykrzyć fotografowanie, które powinno być przecież wyzwalające i niczym nieskrępowane. Oprócz sprzętu warto pamiętać również o akcesoriach i przydatnych „apkach”!
Brak planu to planowanie porażki, więc miej pewność, że odrobiłeś pracę domową. Nie jest to najprzyjemniejsza część podróżowania, ale planowanie z wyprzedzeniem jest niezbędne, aby nie dać się zaskoczyć i przywieźć z podróży jak najlepsze zdjęcia.
Atrakcje turystyczne cieszą się tak dużym zainteresowaniem nie bez powodu – często są po prostu niesamowicie piękne. Świątynie i inne miejsca kultu zasługują na poświęcenie im czasu, ale trzeba zadbać o to, by ujęcia się wyróżniały.
Portrety zwierząt urozmaicają podróżnicze portfolio. Gdy podczas podróży wybierzesz się na łono natury, natkniesz się na rodzimą dziką przyrodę. Jeśli masz długi zoom lub możliwość podejścia wystarczająco blisko, możesz zrobić wspaniałe portrety zwierząt.
Zwracaj uwagę na wzory i szczegóły. Rozległe widoki mogą być niesamowite, ale nie trać z oczu szczegółów, które dobrze dopełnią historię.
Portretowanie w podróży napotkanych osób to zawsze ekscytujące doświadczenie. Bariera językowa jest mniejszą przeszkodą, niż mogłoby się wydawać. Z reguły ludzie są przyjaźni i gościnni względem podróżników, ale jeśli chcesz się poczuć bezpieczniej w kontakcie z nieznajomymi, możesz wybrać się na zdjęcia z przyjacielem. Aby przełamać lody, grzecznie się uśmiechnij i pokaż aparat, który jest już gotowy do zrobienia zdjęcia, co pozwoli uniknąć długich i niezręcznych przerw na gorączkowe konfigurowania ustawień.
Warto korzystać z nieco szerszej, ale jasnej stałki, by móc stworzyć zarówno ciasny, jak i bardziej środowiskowy portret w naturalnym otoczeniu. Ogniskowe z zakresu 35–50 mm sprawdzają się idealnie. Podchodząc do ludzi z lokalnej społeczności, okaż zainteresowanie. Kiedy fotografujesz kupców, porozmawiaj najpierw chwilę, możesz też kupić jakiś drobny przedmiot. To wprawi ich w dobry nastrój i z pewnością pomoże w uzyskaniu zgody na zdjęcie. Możesz pokazać też swoje zdjęcia w social mediach, by wiedzieli, że jesteś fotografem i nie masz złych intencji.
Coroczne lokalne festiwale to często bardzo barwne wydarzenia, podczas których tysiące ludzi gromadzi się, aby świętować. Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, kiedy i gdzie się odbywają. Zaplanuj wyjazd pod ich kątem lub tak ułóż harmonogram miejsc, które planujesz odwiedzić, abyś był w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie.
Lokalne święta pozwalają tworzyć niesamowite, pełne akcji ujęcia, więc nie warto ich przegapić. Zdjęcie powyżej powstało w Hanoi podczas Tet, obchodów Księżycowego Nowego Roku. O to, gdzie i kiedy najlepiej ustawić się ze swoim statywem, zawsze warto zapytać lokalnych mieszkańców. Przydatnych informacji mogą dostarczyć również dobre przewodniki turystyczne oraz profesjonalne blogi. Ustal, jak przebiega i co jest ważne w danym wydarzeniu, niezależnie od tego, czy jest to ślub, impreza uliczna, czy ceremonia religijna. Charakterystyczne momenty i szczegóły będą miały kluczowe znaczenie w odbiorze fotografii.
Festiwale mają zwykle szybkie tempo, więc pamiętaj o korzystaniu z ciągłego autofokusa, a nawet śledzenia twarzy lub oczu, robieniu szybkich zdjęć seryjnych, aby dać sobie większą szansę na uchwycenie odpowiedniego momentu. Włącz stabilizację obrazu, a następnie zwiększ czułość ISO, by uzyskać krótki czas otwarcia migawki w celu zamrożenia akcji (lub celowo fotografuj z dłuższym czasem otwarcia migawki dla podkreślenia ruchu).
Trudno przebić doznania towarzyszące odkrywaniu nowego miejsca i uwiecznianiu zgiełku wielkiego miasta. Wiele metropolii – sennych w ciągu dnia – ożywa po zmroku, kiedy otwierają się nocne targi, a restauracje wypełniają turystami. Dobrym pomysłem jest wyjście z drugą osobą, nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, lecz także dlatego, że może to być po prostu miło spędzony czas. Zwracaj uwagę na z pozoru zwykłe chwile czy zadumanych mieszkańców, wracających do domów po ciężkim dniu pracy.
Wyjdź na zdjęcia zaraz po deszczu. Mokre ulice tworzą efektowne odbicia i potęgują jeszcze feerię barw tworzoną przez światła miasta. Wypatruj przy tym przechodniów z parasolami, którzy dodatkowo wzbogacą kadr o element ludzki. Wykorzystaj odbicia oraz neony i światła miasta, aby dodać kontrast do scen ulicznych. Najnowsze aparaty oferują przydatną stabilizację matrycy i pozwalają rejestrować doskonałej jakości obraz nawet przy wysokich wartościach ISO. Sprawia to, że tworzenie nocnych zdjęć ulicznych jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Duże miasta przyciągają fotografów nie bez powodu. Są pełne interesujących pejzaży, niesamowitej architektury i tętniących życiem ulic. Oto siedem pomysłów, które warto wypróbować, aby urozmaicić swoje zdjęcia.
1. Nocne światła. Wydłużenie czasu otwarcia migawki to świetny sposób na dodanie dramatycznego ruchu do scen miejskich. Poruszające się samochody, tramwaje i pociągi można zamienić w fantastyczne rozmycie. Z nowoczesnym aparatem, by fotografować takie sceny z ręki, wystarczająca może być stabilizacja, ale lepsze rezultaty zapewni statyw. Zacznij od czasu migawki rzędu 1/2 s.
2. Panoramuj. Panoramowanie polega na podążaniu za poruszającym się obiektem, takim jak ta autoriksza, w trakcie trwania ekspozycji, aby poruszający się obiekt był ostry, ale tło było wyraźnie rozmyte. Użyj trybu priorytetu migawki (S) i zacznij od około 1/50 s. Wykonaj zdjęcie testowe i w razie potrzeby dostosuj czas otwarcia migawki.
3. Widok z okna. Kiedy lecisz samolotem, zawsze warto zająć miejsce przy oknie. Widoki mogą być niesamowite. Wyczyść okno najlepiej, jak potrafisz, i owiń kurtką lub swetrem aparat, aby zmniejszyć odblaski w oknie od świateł na pokładzie. Zwiększ ISO i fotografuj z krótkim czasem otwarcia migawki.
4. Idź za liniami. Zwróć uwagę na linie prowadzące w scenerii miejskiej, takie jak ta ścieżka rowerowa i drogi powyżej, które przyciągają wzrok do serca miasta. Wykorzystaj linie pomocnicze zasady trójpodziału (3x3) dostępne w wizjerze lub na wyświetlaczu, by dokładnie wykadrować.
5. Zwiększ dynamikę. Obraz HDR (High Dynamic Range) pokazuje więcej szczegółów w ciemnych partiach obrazu. Użyj trybu HDR już w aparacie lub, jeśli chcesz zachować większą kontrolę nad efektem, wykonaj kilka ekspozycji (0 EV, -2EV i +2EV) i połącz je przy użyciu programu graficznego.
6. Szukaj luster. Ciekawym projektem jest poszukiwanie interesujących odbić. Użyj ogniskowych 200 mm lub 300 mm. Szukaj abstrakcyjnych szczegółów, bawiąc się światłem, cieniem i geometrycznymi wzorami.
7. Na ostro. Systemy stabilizacji obrazu są coraz lepsze, ale jeśli masz trudność z uzyskaniem ostrego zdjęcia z ręki, poszukaj elementów małej architektury, które pomogą Ci ustabilizować korpus. Przytknij aparat do latarni lub postaw go na murku i aktywuj 2-sekundowy samowyzwalacz.
Perfekcyjne zdjęcia w folderze biura podróży lub na stronie internetowej mogą sprawić, że wybierzesz tę, a nie inną destynację na wyjazd. Ale jak uchwycić samemu takie krajobrazy i przywieźć równie dobre zdjęcia z podróży? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozpoznanie. Zdobądź dobre przewodniki turystyczne, takie jak Lonely Planet, które mogą Ci dostarczyć więcej informacji, szczegółowych wskazówek i map, a także podpowiedzieć, gdzie znaleźć mniej znane miejsca, nieodwiedzane masowo przez turystów.
Oprócz znalezienia konkretnych lokalizacji musisz też skupić się na technicznych aspektach fotografowania. Warto przyłożyć się do kompozycji, szukać ciekawych kątów lub sposobów kadrowania i wykazać się kreatywnością. Przeglądaj zdjęcia w mediach społecznościowych, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wyjść poza utarte schematy.
Zapamiętaj motto „lepiej być godzinę wcześniej niż minutę za późno”. Ta zasada nieraz sprawdzi się podczas odwiedzania popularnych miejsc w trakcie podróży. Przykładem może być świątyni Angkor Wat w Kambodży o wschodzie słońca. Każdego dnia miejsce to jest oblegane przez fotografów z całego świata, którzy próbują uchwycić kultowe lustrzane odbicie w stawie przed świątynią. Warto odwiedzić świątynię w ciągu dnia dzień wcześniej i na spokojnie przyjrzeć się krajobrazowi, by dokładnie określić, gdzie najlepiej ustawić rano statyw. Umów się z lokalnym kierowcą, aby odebrał Cię następnego ranka, dzięki czemu dotrzesz na miejsce z dużym wyprzedzeniem, by zająć dobre miejsce na długo przed pojawieniem się hord turystów.
Jeśli podróżujesz samochodem, pociągiem lub autobusem, na pewno będziesz mijać ciekawe miejsca, ale nie zawsze będziesz mieć możliwość zatrzymania się. Nadal jednak możesz robić dobre zdjęcia krajobrazów, patrząc przez okno. Jeśli użyjesz nieco dłuższego czasu otwarcia migawki, pierwszy plan stanie się rozmyty, podczas gdy tło – takie jak góry na tym zdjęciu – pozostanie idealnie ostre. Jest to technika warta wypróbowania!
Zdjęcie panoramiczne, idealne do pokazania rozległej sceny, nie musi być długie i wąskie. Ten obraz wulkanu Taal na Filipinach to w rzeczywistości czteroczęściowa panorama wykonana obiektywem 20 mm – nawet tak szeroki kąt nie był wystarczający, aby zmieścić całą scenę. Kluczem jest upewnienie się, że ujęcia pokrywają się w co najmniej 30%, a także zablokowanie ostrości i ustawień ekspozycji, aby były spójne.
Poszukaj naturalnego obramowania głównego tematu. Mogą to być gałęzie, które domkną górną część kadru, jednak nie ograniczaj się tylko do drzew. Kadruj miejskie krajobrazy z wykorzystaniem balustrad lub latarni, a nadmorskie ujęcia – z wewnątrz jaskini lub z wykorzystaniem klifów i kamieni. Jeśli jesteś na kempingu, możesz użyć wejścia do namiotu, aby podkreślić outdoorowy klimat.
Partnerem publikacji jest firma Nikon. Artykuł pochodzi z najnowszego wydania magazynu Digital Camera Polska (DCP 2/2023)