Sprawdź, gdzie nie zostawiać sprzętu fotograficznego

Autor: Michał Chrzanowski

21 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Koniec roku to zawsze czas podsumowań i ciekawych raportów. Jednym z nich podzieliła się platforma Lenstag. Dowiecie się z niego między innymi skąd najczęściej kradziono sprzęt fotograficzny w mijającym 2015 roku.

Lenstag to popularna wśród fotografów międzynarodowa platforma służąca do rejestrowania numerów seryjnych sprzętu fotograficznego. Za sprawą wciąż rosnącej liczby użytkowników oraz szybkiej i ułatwionej możliwości wymiany informacji (aplikacja na iOS i Androida), jesteśmy w stanie w krótkim czasie sprawdzić, czy akurat dany aparat lub obiektyw, który chcemy zakupić nie był wcześniej skradziony.

Jednak portal słynie też z innej rzeczy. Co roku publikuje bardzo ciekawe zestawienie, w którym prezentuje statystyki dotyczące skradzionego sprzętu fotograficznego. Z tegorocznego raportu wynika, że ponad połowa aparatów, obiektywów lub akcesoriów została zrabowanych z pojazdów (31%) i domów lub mieszkań (20%). Zdecydowanie mniejszy odsetek przypadł na publiczny transport (10%). Z kolej bezpośredni rabunek stanowił zaledwie 8% wszystkich kradzieży.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

”Najwięcej sprzętu fotograficznego skradziono z samochodów - zwłaszcza tych wypożyczanych. Okazywały się one łakomym kąskiem dla złodziei. Tym samym 2015 rok był w tej kwestii zdecydowanie gorszy od ubiegłego” - powiedział założyciel Lenstag, Trevor Sehrer.

Z raportu dowiemy się również, że najmniej przyjaznymi dla fotografów miastami okazały się Rzym, Londyn i Melbourne. To właśnie w tych miejsc dokonywano największej liczby rabunków. Z kolei najczęściej kradzionym aparatem 2015 roku okazał się Canon EOS 5D Mark III.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.lenstag.com. Tam też będziecie mogli dokonać darmowej rejestracji swojego sprzętu. Korzystanie z platformy jest bezpłatne.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
5 powodów, dla których filmowiec powinien zastanowić się nad zakupem Canon EOS R5 Mark II
5 powodów, dla których filmowiec powinien zastanowić się nad zakupem Canon EOS R5 Mark II
Najnowszy Canon EOS R5 Mark II łączy w sobie możliwości wysokiej klasy aparatu i kamery filmowej. Dlaczego jest idealnym aparatem dla współczesnego hybrydowego twórcy? Oto pięć najważniejszych...
10
„Zostawcie to nam” - czyli o tym, jak Oppo chce zmieniać świat fotografii
„Zostawcie to nam” - czyli o tym, jak Oppo chce zmieniać świat fotografii
Największe targi fotografii artystycznej na świecie nie są raczej miejscem, gdzie spodziewalibyśmy się zobaczyć producenta smartfonów. Tymczasem globalnym partnerem tegorocznego Paris...
9
Kultowe GorillaPody zyskują na jakości. JOBY przenosi produkcję do Włoch
Kultowe GorillaPody zyskują na jakości. JOBY przenosi produkcję do Włoch
JOBY stawia na wyższy standardy jakości i przenosi część produkcji GorillaPodów do Włoch. To dobra okazja, by przypomnieć co znajdziemy dziś w ofercie cenionego producenta akcesoriów dla...
1