Sprawdź, gdzie nie zostawiać sprzętu fotograficznego

Autor: Michał Chrzanowski

21 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Koniec roku to zawsze czas podsumowań i ciekawych raportów. Jednym z nich podzieliła się platforma Lenstag. Dowiecie się z niego między innymi skąd najczęściej kradziono sprzęt fotograficzny w mijającym 2015 roku.

Lenstag to popularna wśród fotografów międzynarodowa platforma służąca do rejestrowania numerów seryjnych sprzętu fotograficznego. Za sprawą wciąż rosnącej liczby użytkowników oraz szybkiej i ułatwionej możliwości wymiany informacji (aplikacja na iOS i Androida), jesteśmy w stanie w krótkim czasie sprawdzić, czy akurat dany aparat lub obiektyw, który chcemy zakupić nie był wcześniej skradziony.

Jednak portal słynie też z innej rzeczy. Co roku publikuje bardzo ciekawe zestawienie, w którym prezentuje statystyki dotyczące skradzionego sprzętu fotograficznego. Z tegorocznego raportu wynika, że ponad połowa aparatów, obiektywów lub akcesoriów została zrabowanych z pojazdów (31%) i domów lub mieszkań (20%). Zdecydowanie mniejszy odsetek przypadł na publiczny transport (10%). Z kolej bezpośredni rabunek stanowił zaledwie 8% wszystkich kradzieży.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

”Najwięcej sprzętu fotograficznego skradziono z samochodów - zwłaszcza tych wypożyczanych. Okazywały się one łakomym kąskiem dla złodziei. Tym samym 2015 rok był w tej kwestii zdecydowanie gorszy od ubiegłego” - powiedział założyciel Lenstag, Trevor Sehrer.

Z raportu dowiemy się również, że najmniej przyjaznymi dla fotografów miastami okazały się Rzym, Londyn i Melbourne. To właśnie w tych miejsc dokonywano największej liczby rabunków. Z kolei najczęściej kradzionym aparatem 2015 roku okazał się Canon EOS 5D Mark III.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.lenstag.com. Tam też będziecie mogli dokonać darmowej rejestracji swojego sprzętu. Korzystanie z platformy jest bezpłatne.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Świetne używane aparaty i obiektywy do 2000 zł - na dobry sprzęt nie musisz wydawać kroci
Świetne używane aparaty i obiektywy do 2000 zł - na dobry sprzęt nie musisz wydawać kroci
Jeszcze niedawno pełne klatki i profesjonalne obiektywy dla większości amatorów były wyłącznie obiektem westchnień. Dziś świetne modele z minionych lat możemy już jednak kupić w bardzo...
8
Rodzinka w komplecie - przegląd optyki Fujifilm Fujinon XF
Rodzinka w komplecie - przegląd optyki Fujifilm Fujinon XF
Rodzina Fujinon XF to już prawie 40 modeli. Producent rozpoczął niedawno kolejne okrążenie, wprowadzając nowe generacje najważniejszych obiektywów, ale konsekwentnie rozszerza też ofertę...
18
Twoje fotograficzne portfolio. Stwórz niepowtarzalną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ!
Twoje fotograficzne portfolio. Stwórz niepowtarzalną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ!
Portfolio to jedno z najważniejszych narzędzi fotografa, a koniec roku to doskonała okazja, by podsumować swoją twórczą pacę, uaktualniając je lub tworząc nowe. Sprawdź, jak stworzyć wyjątkowy...
4