Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Grupa Łódź Kaliska powstała w 1979 roku jako formacja neoawangardowa. Od początku działa w składzie: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogórski. Głównym obszarem działań grupy jest: fotografia, performance, teksty, instalacje, film eksperymentalny i LOMICJE, czyli wydarzenie, co do którego istnieje podejrzenie, że może także być sztuką. W latach 90. rozwinęli koncepcję "sztuki żenującej". Od 2000 roku grupa propaguje styl New Pop, oparty na mechanizmach reklamy i wykorzystujący nowoczesne elektroniczne media do tworzenia fotografii. Prace Łodzi Kaliskiej znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi i w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Więcej o grupie na stronie internetowej www.lodzkaliska.pl
Wystawa robiona jest według reguły pierwszej książki, z której dzieci nie tylko uczą się liter, ale także poznają świat. Ale robimy to z perspektywy ludzi dorosłych. Oczywiście pojawia się wiele elementów, które tradycyjnie występują w pracach Łodzi Kaliskiej - powiedział Andrzej Świetlik, członek grupy Łódź Kaliska.
(...)Wystawa koncentruje się na literze "A". - wyjaśniają organizatorzy ekspozycji - Artyści nie dają jednak nadziei, że dojdą do Z. Słowa, których znaczenia analizują, podane są w języku angielskim. Każda plansza zaczyna się od słów "A is for..." (po polsku "A jak..."). Bohaterowie Ala i Ali, jak ich opisuje prof. Maria Poprzęcka: "nie są miłymi polskimi dziećmi. W ogóle nie są dziećmi. Nie wiadomo, kim właściwie są. Podobno to "nowi Polacy". On - Arab z polskim paszportem, niemłody, o wyglądzie, który powinien wzbudzić czujność lotniskowych ochroniarzy. Ona - Chinka, młoda, taka jak inne młode Chinki. [...] Ali i Al nie chodzą do pierwszej klasy. W ogóle nie chodzą do szkoły. Chyba nie uczą się polskiego. Angielskiego też się nie uczą. W ogóle się nie uczą. I na pewno nie mają Asa?. Problematyka poruszana w Alementarzu stawia pytanie czy przetrwało cokolwiek z dawnych pojęć, porządków i zasad, które wraz z nauką głosek i literek wsączały elementarze.
Ali i Ala są plastikowymi manekinami, które artyści wykorzystują w fotografiach, rysunkach i instalacjach. Alementarz składa się z około 50 plansz analizujących znaczenia słów takich jak America, Arabia, Army czy Art. Dla przykładu, hasłu A is for Adultery (po polsku cudzołóstwo) towarzyszy tekst: "Mama podejrzewa, że prawdziwym ojcem Alego jest jeden z następujących sąsiadów: albo Jakub z parteru, albo Józef z czwartego piętra, albo Adam z naprzeciwka". W tym kontekście zdanie: "to tata Alego" traci swą oczywistość.
Alementarz jest próbą zmierzenia się z trudnymi problemami, przy jednoczesnym staraniu, aby zachować charakterystyczny dla grupy styl prowokacyjnych konfrontacji. Projekt Alementarz odzwierciedla współczesną polską rzeczywistość społeczną ujętą z dużą dozą ironii. - tekst organizatorów wystawy
Producentem ekspozycji jest łódzka galeria Atlas Sztuki.
Łódź Kaliska Alementarz
wernisaż wystawy: 12 grudnia 2007 godzina 18.00
wystawa czynna od 13 grudnia 2007 do 27 stycznia 2008
codziennie w godzinach: 11.00-18.00 - we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków,
w czwartki Galeria czynna do godz. 20.00
Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a, Kraków