Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Łódź Kaliska powstała w 1979 roku. Jej podstawowy i żelazny skład to: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Makary (Andrzej Wielogórski). Głównym obszarem działań grupy jest: fotografia, performance, teksty, instalacje, film eksperymentalny i LOMICJE, czyli wydarzenie, co do którego istnieje podejrzenie, że może także być sztuką. Od 2000 roku grupa propaguje styl New Pop, oparty na mechanizmach reklamy i wykorzystujący nowoczesne elektroniczne media do tworzenia fotografii. Prace Łodzi Kaliskiej znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi i w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Więcej o grupie można dowiedzieć się ze strony www.lodzkaliska.pl/
Kilkumiesięczna współpraca podczas realizacji "Alementarza" to już drugie spotkanie Atlasa Sztuki i Łodzi Kaliskiej. Pierwszy raz spotkaliśmy się, realizując poprzedni projekt piątki artystów - "Chińczyków" oglądających reklamę Atlasa Sztuki. Po ubiegłorocznej prezentacji "Chińczyków" podczas II Łódź Biennale w tym roku praca zostanie pokazana we Wrocławiu, Poznaniu oraz Rzymie. Wystawieniem "Alementarza", jeszcze przed jego premierą w Łodzi, zainteresowanych jest kilka galerii zagranicznych.
Tradycyjnie każdej wystawie w Atlasie Sztuki towarzyszy katalog. W przypadku "Alementarza" Łodzi Kaliskiej będzie to katalog dwuczęściowy. W pierwszej części zachęcam gorąco do lektury tekstu Kuby Banasiaka - młodego historyka sztuki, odkrycia wśród krytyków sztuki mijającego sezonu. W tekście zatytułowanym Awangarda w czasach grozy i groteski autor w interesujący sposób sytuuje działania Łodzi Kaliskiej na tle aktywności innych artystów w Polsce lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Polecam także lekturę interesującej rozmowy jaką z artystami przeprowadzili Krzysztof Cichoń i Andrzej Walczak. Rozmowy nieco "odjechanej" i jedynej w swoim rodzaju, która pokazuje może nie wszystkim znane oblicze Łodzi Kaliskiej i świetnie oddaje atmosferę pracy nad "Alementarzem" - pełną zaskakujących i zabawnych sytuacji. Chciałbym zapowiedzieć także drugą cześć katalogu, która zostanie opublikowana w lipcowym numerze Arteonu. Znajdzie się w niej tekst nt. "Alementarza" autorstwa prof. dr hab. Marii Poprzęckiej zatytułowany Nauczanie początkowe.
"Alementarz" Łodzi Kaliskiej to projekt wielopłaszczyznowy, w ciekawy i przemyślany sposób odnoszący się do współczesności. Tej prezentacji Łodzi Kaliskiej nie można nie zobaczyć. Zapraszam serdecznie do odwiedzenia wystawy i zapoznania się między innymi z takimi hasłami jak: A jak Ali Baba, A jak Alleluja, A jak Antyfeminizm, A jak Ameryka, A jak Arab, A jak Arnold czy też A jak Art. - tekst Jacek Michalak
Łódź Kaliska Alementarz
16.05 - 5.08.2007
wernisaż: 15 czerwca 2007 godzina 19
Atlas Sztuki
ul. Piotrkowska 114/116, Łódź