Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Agnieszkę Osiecką znamy głównie jako poetkę i autorkę tekstów piosenek. Tymczasem w wolnych chwilach poświęcała się też fotografii. Na wystawie w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie będziemy mieli okazję zobaczyć nieznaną stronę jej twórczości.
Dramat Agnieszki Osieckiej polega na tym, że została wykreowana na celebrytkę biograficzną: kochankowie, przyjaciółki, zabawy i alkohol. Pod tym wszystkim zniknął człowiek. A Agnieszka była osobą niezwykle interesującą, błyskotliwą, inteligentną i twórczą. W tekstach piosenek przyglądała się z rozbawieniem ludzkim dramatom i dramacikom. Była świetnym obserwatorem i zawsze trafiała we wrażliwe punkty.
Fot. Agnieszka Osiecka, dzięki uprzejmości Agaty Passent, Biblioteka Narodowa
Jako nastolatka prowadziła niesamowity Dziennik. Jako kilkunastolatka znała kilka języków, przeczytała i przeanalizowała ważną literaturę, czuła kino i teatr, pisała trafne recenzje oraz komentowała sprawy polityczne. Miała też czas na miłość, przyjaźń, taniec i pływanie wyczynowe. Jej Dziennik jest ambicjonalnym wyzwaniem dla nastolatków.
Fot. Agnieszka Osiecka, dzięki uprzejmości Agaty Passent, Biblioteka Narodowa
MOCAK pokaże jej twórczość fotograficzną. Osiecka nie robiła zdjęć z intencją ich upublicznienia. Traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym. W Dzienniku wspomina o robieniu zdjęć. Część jej koncepcji fotograficznych miała w sobie zamysł artystyczny. Na przykład seria zdjęć z Nowego Jorku, w których kadrze musiało pojawić się coś czerwonego.
Kurator: Maria Anna Potocka
Wernisaż wystawy „Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej” odbędzie się w czwartek, 26 października 2023 roku, o godz. 18.00 w MOCAK-u (Galeria Alfą), przy ul. Lipowej 4 w Krakowie. Zdjęcia będzie można oglądać do 3 marca 2024 roku.
Fot. Agnieszka Osiecka, dzięki uprzejmości Agaty Passent, Biblioteka Narodowa
Wystawie towarzyszyć będzie publikacja z obszernymi fragmentami Dziennika, wspomnieniami osób bliższych i dalszych oraz listami i fotografiami Osieckiej.
Więcej informacji znajdziecie na stronie mocak.pl.