Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Aż cztery dni - tyle będzie trwało otwarcie jednego z największych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Na dobry początek w programie: mecz na fotografie, budynek z Motylem, huczna osiemnastka w zakamarkach Muzeum Książki Artystycznej i dyskusja o współczesnej duchowości, ale to nie wszystko… Co jeszcze wydarzy się między 13 a 16 czerwca?
Tegoroczny program Fotofestiwalu „Supernatural” podążać będzie śladami kultur i wierzeń, zjawisk nadprzyrodzonych i duchowości. W czwartkowy wieczór (13 czerwca) zostanie otwartych osiem wystaw programu głównego, w tym m.in.: “Ostatnia podróż nieśmiertelnej kobiety” Davida Fathiego, “To na zawsze zmieni twoje życie” Klausa Pichlera i “Hipoteza” Henrika Spohlera. Na scenie stanie również laureat Grand Prix Fotofestiwal 2019, a projekty wszystkich finalistów konkursu będzie można oglądać od piątku w OFF Piotrkowskiej.
Warto również zaplanować pieszą wycieczkę po partnerskich galeriach i instytucjach w Łodzi w poszukiwaniu fotograficznych wystaw towarzyszących festiwalowi. Przygotujcie się jednak na długi spacer, ponieważ będzie ich aż prawie 30. Tego samego dnia na Piotrkowskiej także sam Fotofestiwal otworzy dwie dodatkowe wystawy w nietypowych lokalizacjach. Prace Nolwenn Brod i Sary Rogowskiej w zostaną zaprezentowane w starym zakładzie fryzjerskim i sklepie spożywczym.
Piątek (14 czerwca) rozpocznie się od otwartej dla publiczności części “Photo-Match, czyli zupełnie innego przeglądu portfolio”. To nietypowe spotkanie fotografów z recenzentami, którzy po krótkich prezentacjach swojego portfolio na dużym ekranie, zadecydują wzajemnie z kim przeprowadzą tytułowy photo-match. Wśród tegorocznych recenzentów znajdą się przedstawiciele instytucji fotograficznych z całego świata, m.in. Tate Modern, Capa Center w Budapeszcie i Financial Times.
Z kolei wieczór należeć będzie do… Motyla! Dla zwiedzających zostanie otwarty budynek Uniwersytetu Łódzkiego przy Sienkiewicza 21. To nowość na mapie festiwalowych przestrzeni z historią i duszą, które tak bardzo kochają organizatorzy. W sobotę zostaną otwarte trzy wystawy (“¥€$U$” Pawła Jaszczuka, a także wystawy zbiorowe “Changing Landscape – współczesna fotografia portugalska” oraz “EAST_tota”), przestrzeń książkowa, a na koniec dnia znana łódzkiej publiczności impreza Jazztko z pokazami slajdów i nocnym zwiedzaniem wnętrz. Budynek z Motylem będzie otwarty aż do zakończenia Fotofestiwalu.
Huczna Osiemnastka Fotofestiwalu została zaplanowana na sobotę (15 czerwca) w lokalizacji godnej każdego kulturalnego nastolatka - Muzeum Książki Artystycznej. W programie: otwarcie dwóch wystaw towarzyszących, pokaz slajdów projektu Piotra Zbierskiego z muzyką na żywo, oprowadzanie po użytkowych, drukarskich wnętrzach instytucji oraz impreza.
Jak co roku w programie festiwalu znalazły się również wydarzenia dla dzieci, oczywiście związane z fotografią. W weekend otwarcia (15 i 16 czerwca) najmłodsi, podczas warsztatów, będą mieli okazję poznać magię ciemni fotograficznej, a także zrobić zdjęcia w kolorze nieba wykorzystując cyjanotypię.
Koniec weekendu (16 czerwca) możecie spędzić na dwa sposoby: leżakując na podwórzu Art_Inkubatora lub biorąc udział w dyskusji specjalistów w zakresie “Wymiary współczesnej duchowości”, w której o naszych duszach z perspektywy kulturowej, antropologicznej, religioznawczej i filozoficznej porozmawia piątka badaczy. Dzień zakończy pokaz filmu “Ustrzelić mafię” o kultowej postaci we Włoszech: zaangażowanej politycznie, pierwszej kobiecie-fotografce Letizii Battaglii, która jako pierwsza sfotografowała w latach siedemdziesiątych brutalny świat sycylijskiej mafii. Projekcję poprzedzi wprowadzenie Victorii Daltrii o włoskiej fotografii tamtej epoki.
Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie pod adresem fotofestiwal.com. Bilety - dostępne online oraz w kasie Art_Inkubatora.
(fot. okładkowa: Klaus Pichler, z projektu "This will change your life forever")