Wydarzenia
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej litewskiej artystki Dovilė Dagienė-Dody oraz jednego z najbardziej znanych rumuńskich artystów wizualnych Iosifa Királiego - Fotofestiwal ogłosił Program Miasto.
W tym roku Fotofestiwal - Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi - zaprasza na dwanaście wystaw współorganizowanych z miejskimi i uniwersyteckimi galeriami oraz instytucjami partnerskimi z całej Polski. Złożą się one na przegląd najnowszych projektów współczesnych artystów i artystek polskich, osób studenckich oraz dwie wystawy reprezentujące litewskie i rumuńskie sztuki wizualne.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium
Fot. Weronika Gęsicka Weronika, z cyklu "Encyklopaedia", dzięki uprzejmości artystki i Galerii Jednostka / Fotofestiwal 2024
Premiera najnowszych prac jednej z najbardziej znanych i nagradzanych polskich artystek pracujących z fotografią. To projekt, na który składa się kilkaset fałszywych haseł odnalezionych w encyklopediach, słownikach i leksykonach, zilustrowanych przez Weronikę Gęsicką za pomocą zmanipulowanych fotografii z banków zdjęć oraz obrazów wykreowanych z pomocą AI.
Kamienica Hilarego Majewskiego
Fot. Przemek Dzienis, z cyklu "Good grief" / Fotofestiwal 2024
Pierwsza po dłuższej przerwie wystawa nowych, osobistych prac jednego z najciekawszych współczesnych polskich fotografów i reżyserów teledysków z kilkoma Fryderykami na koncie. Dobry żal to surrealistyczne doświadczenie przypominające wizytę w gabinecie osobliwości, gdzie fotografia pozostaje jedynie wspomnieniem.
Kamienica Hilarego Majewskiego
Fot. Dovilė Dagienė / Fotofestiwal 2024
Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa wybitnej artystki litewskiej Dovilė Dagienė, poświęcona m.in. historii ocalałego z zagłady, związanego z Wilnem i Łodzią, prof. Jakuba Mowszowicza, który w 1946 roku zainicjował powstanie łódzkiego Ogrodu Botanicznego.
Muzeum Miasta Łodzi
Fot. Iosif Kirlay, Echoes Libertate 2B", 1989–2017 / Fotofestiwal 2024
Pierwsza indywidualna wystawa w Polsce jednego z najbardziej znanych i zasłużonych rumuńskich artystów wizualnych, organizowana w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025. Zebrane prace poruszą niektóre z ulubionych tematów artysty: synchroniczność, symetrię, uczucie déjà vu i fałszywe rozpoznanie.
Galeria ŁTF
Fot. Magda Hueckel, z cyklu "Nagie" / Fotofestiwal 2024
Kolejna premiera – wszechstronnej artystki i współreżyserki nominowanego do Oscara krótkiego metrażu. Artystka pocięła londyński podręcznik do tworzenia aktów, a z pozostałych fragmentów stworzyła obrazy w własnym kanonie piękna opartym o mity i rdzenne wierzenia. Swoista oda na pożegnanie patriarchalnego męskiego spojrzenia w sztukach wizualnych.
Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi
Fot. Grzegorz Welnicki, z serii "No'am" / Fotofestiwal 2024
Pierwsza przekrojowa wystawa wszystkich projektów Wełnickiego tworzonych przez ostatnie trzynaście lat wokół pytania o to, jaką naukę niesie ze sobą śmierć. Serie z Indii, Polski, Ukrainy i Rosji.
Galeria Bałucka
Z wystawy Łukasza Rusznicy / Fotofestiwal 2024
Wyjątkowa wystawa oparta o Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, w której znajduje się ponad 40 milionów fotografii. Na co patrzy system? Jak to patrzenie odsłania sam system?
Galeria Wschodnia
Z wystawy Jerzego Grzegorskiego / Fotofestiwal 2024
Najnowsza wystawa Jerzego Grzegorskiego – jednej z ważniejszych postaci polskiej i łódzkiej sceny artystycznej, współtwórcy Galerii Wschodniej – przygotowana specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu ze zdjęć z pchlich targów, antykwariatów i różnorakich zbiorów prywatnych.
Pałac Biedermanna Uniwersytetu Łódzkiego
Instalacja audiowizualna Bartka Talagi oraz „Interwencja twórcza w Archiwum Andrzeja Różyckiego” przygotowana przez Igora Omuleckiego w różny sposób ujawnią indywidualne dialogi twórcze z postacią i dorobkiem Andrzeja Różyckiego. Wystawy inicjują publiczną aktywność Archiwum Fotozoficznego powstałego przy Uniwersytecie Łódzkim, a zainicjowanego podczas wystawy Różyckiego Przejęcia. Między zbieractwem a fotozofią, stanowiącej część programu głównego Fotofestiwalu w 2021.
Galeria W Y
Fot. Katarzyna Serkowska, z cyklu "Elusive" / Fotofestiwal 2024
Wystawa laureatki ubiegłorocznego konkursu organizowane w ramach 2. Przeglądu Uczelni Artystycznych. Wystawa absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku skupi się na trudnych do uchwycenia momentach pomiędzy stanami jawy a snem.
Pałac Biedermanna Uniwersytetu Łódzkiego
Fot. Bartosz Kałużny, z serii "Dywers" / Fotofestiwal 2024
Wystawa poświęcona odzyskiwaniu reprezentacji osób z każdego miejsca w szerokim spektrum neuroatypowości, tożsamości płciowej, seksualności czy przynależności etnicznej. Portrety współtworzone z bohaterami wystawy.
Akademickie Centrum Desingu i Galeria Kobro
Dwie wystawy konkursowe, do udziału w których zaproszonych zostało 9 polskich uczelni artystycznych. Przegląd najciekawszych zjawisk i poszukiwań twórczych osób studenckich.
Jak zawsze, Program Miasto, może stać się przewodnikiem po wyjątkowych galeryjnych przestrzeni miasta. Wśród nich w tym roku najnowsza instytucja kultury w Łodzi w Kamienicy architekta Hilarego Majewskiego czy Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskich. Organizatorzy zachęcają też do śledzenia Fotofestiwalowych mediów społecznościowych, gdzie pojawiają się informacje o kolejnych punktach programu tej jednej z ważniejszych polskich imprez fotograficznych.
Fotofestiwal - 23. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi odbędzie się w dniach 13-23 czerwca 2024 roku w Łodzi.
Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie fotofestiwal.com.