Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Kwiecień 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko trzydziestu wystaw i kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących, na które zaprasza do Łodzi między 13 a 23 czerwca.

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi już po raz 23. zaprezentuje krajobraz polskiej i światowej fotografii współczesnej. W wielu przypadkach, szczególnie wystaw międzynarodowych, to także jedyna okazja na zobaczenie tych projektów w Polsce. Nic dziwnego, że od ponad dwóch dekad impreza przyciąga do Łodzi miłośników fotografii z całego kraju i Europy.

Premiery polskich twórców i twórczyń

"W tym roku mamy przyjemność gościć aż cztery premiery polskich osób artystycznych, do tego są to twórcy i twórczynie, na których nowe projekty publiczność czekała już parę lat" - mówi Marta Szymańska z rady programowej festiwalu.

Najnowsze prace pokaże Weronika Gęsicka. W projekcie „ENCYCLOPAEDIA” opowie o przypadkach, gdy nieistniejące zjawiska i ludzie zyskali światowy rozgłos. Stało się to wskutek świadomych błędów i fikcyjnych haseł w encyklopediach i leksykonach. Gęsicka - która zyskała międzynarodowy rozgłos i zdobyła nagrodę Hestii oraz Paszport Polityki 2020 za prace przygotowane na podstawie amerykańskich fotografii z lat 60. - tym razem stworzyła projekt w oparciu o zdjęcia stockowe i narzędzia sztucznej inteligencji. Pokaże je w Galerii Re:medium we współpracy z warszawską Galerią Jednostka.

Przemek Dzienis, artysta znany z konceptualnej fotografii oraz reżyserii nagrodzonych Fryderykami wideoklipów m.in. Krzysztofa Zalewskiego i Brodki, na Fotofestiwal przygotuje pierwszy projekt artystyczny po ponad siedmiu latach przerwy. „Dobry żal” jest przewrotną refleksją na temat przemijających wspomnień. Zapiski pamięci artysta przekształca w obrazy, a następnie w obiekty o niepokojących strukturach, zaskakująco organicznych kształtach, zniekształconych dźwiękach. Rzeźby, zdjęcia i instalacje audiowizualne zostaną pokazane w wyjątkowych wnętrzach Kamienicy Hilarego Majewskiego, najnowszej instytucji sztuki w Łodzi.

Fot. Magda Hueckel / Fotofestiwal 2024

Magda Hueckel, artystka wizualna, reżyserka i fotografka polskiej sceny teatralnej, w kolażach tworzonych na bazie zdjęć z archiwów fotograficznych i gazet, zajmie głos w dyskusji o przedstawieniach kobiecego ciała w naszej kulturze.

Natomiast zwieńczeniem 13-letniego etapu pracy Grzegorza Wełnickiego (Rats Agency, A-P-P) z tematem śmierci będzie jego indywidualna wystawa w galerii Szkoły Filmowej. 

Fot. Grzegorz Wełnicki / Fotofestiwal 2024

Gwiazdy współczesnej fotografii o wyzwoleniu

"Podczas procesu tworzenia programu staraliśmy się uwolnić od struktur kuratorskiej pracy i pracować z luźną i szeroką ideą, którą traktujemy bardziej jako patrona tegorocznej edycji niż tytuł czy ścisły temat. Jest nią “uwalnianie”, a osoby artystyczne zaproszone do udziału w edycji 2024 zaprezentują prace podejmujące wyzwanie uwolnienia się od przestarzałych struktur społeczno-politycznych, od traumatycznej przeszłości i wewnętrznych nacisków, a także wyzwolenia się z ograniczeń wizualnych kontekstów i granic, które zdają się kontrolować naszą percepcję. W tej części pokażemy prace uznanych na międzynarodowej scenie twórców."

Fot. Diego Moreno / Fotofestiwal 2024

Diego Moreno z dystansem, humorem i w bezkompromisowym stylu, pokaże fotografie, które zachwyciły w ostatnich latach międzynarodową scenę (m.in. Talent Roku 2022 prestiżowej instytucji Foam) – zwróci naszą uwagę na obciążenia tradycji chrześcijańskich i heteronormatywnej kultury.

Fot. Martin Kollar

Gościem Fotofestiwalu będzie Martin Kollar - jeden z najważniejszych współczesnych fotografów słowackich, który opowiedział o doświadczeniu śmierci najbliższej osoby. Formą żałoby stał się dla artysty powrót do archiwum fotograficznego, a efekt tego procesu to poruszający i odważny projekt „Afters”.

Fot. Gloria Oyarzabal / Fotofestiwal 2024

Zaprezentowane zostaną też prace Glorii Oyarzabal, laureatki Grand Prix Fotofestiwal w 2020 roku, hiszpańskiej artystki badającej kwestie dziedzictwa kolonialnego Zachodu. Na Fotofestiwalu artystka opowie o opresyjnej roli muzeów w światowej kulturze.

Fot. Lukas Hoffman

Szwajcarski artysta Lukas Hoffman, który został uznany za odkrycie największego festiwalu fotografii na świecie w Arles w 2020, na Fotofestiwalu zaprezentuje dużą indywidualną wystawę i będzie to pierwszy pokaz jego prac w Polsce. Wielkoformatowe, piękne, abstrakcyjne, powracające do źródeł fotografii prace pozwolą widzom na powolną kontemplację i uwolnienia się od codziennego zgiełku.

Albania, Bośnia i kraje, które nie istnieją – najciekawsze tematy fotograficzne sezonu w Programie Otwartym

Fot. Tomasz Kawecki / Fotofestiwal 2024

Program Otwarty to kolejna część przeglądu światowej fotografii – sześć projektów wyłonionych spośród 1200 zgłoszeń. W tej sekcji osoby artystyczne opowiedzą m.in. o skomplikowanej i trudnej historii reżimu Albanii (Camilla de Maffei, „The Great Father”) czy powojennej historii Bośni i Hercegowiny (Adrien Selbert „The Real Edges”). Z kolei projekt „An Atlas of countries that don’t exist” włoskiego duetu artystycznego bada pięć regionów, których niepodległość i tożsamość nie została uznana na międzynarodowej arenie. 

  • Marcel Top – Reversed Surveillance (Odwrócony nadzór)
  • Peter Pflügler – Now is not the right time (To nie jest właściwy czas)
  • Adrien Selbert – The Real Edges (Prawdziwe krawędzie)
  • Tomasz Jan Kawecki – In Praise of Shadow (Pochwała cienia)
  • Camilla de Maffei – The Great Father (Wielki ojciec)

Pełne opisy projektów znajdziecie już na stronie festiwalu w zakładce PROGRAM.

Fot. Peter Pflügler / Fotofestiwal 2024

Fotofestiwal dla dzieci

W Łodzi swoją pierwszą odsłonę będzie miała wystawa dla dzieci „Fotografia jest wszędzie”, dająca pretekst do rozmyślań, jak wyglądałby świat, gdyby fotografia nie została wynaleziona. Czy wiedzielibyśmy jak wyglądają oczy pająka, jak jest na księżycu oraz czym bawią się dzieci w innych częściach świata? Kuratorki (Marta Szymańska, Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek) pokażą w zupełnie nowym kontekście prace takich uznanych osób artystycznych jak: Carolle Benitah, Karolina Jonderko, Kacper Kowalski, Gabriele Galimberti i inni. 

Fotofestiwal to także kilkanaście wystaw organizowanych przez inne instytucje na terenie Łodzi, wśród nich m.in. pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Iosifa Királya – jednego z najbardziej zasłużonych i znanych rumuńskich artystów wizualnych. Wystawa jest organizowana w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025. W programie znajdzie się  także seria wydarzeń towarzyszących, koncertów, pokazów filmowych i warsztatów.

Kiedy i gdzie?

Tegoroczny Fotofestiwal odbędzie się w dniach 12-23 czerwca 2024 w Łodzi. Wystawy i wydarzenia festiwalowe odbywają się w różnych częściach miasta. Rolę centrum festiwalu pełni Art_Inkubator, przy ul. Tymienieckiego 3.

Więcej informacji i pełen program znajdziecie na stronie www.fotofestiwal.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj