Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jako fotografowie, opowiadamy zazwyczaj o życiu i dramatach innych osób. Co jednak gdy tego typu historia przytrafia się nam samym? O tym właśnie opowiada osobisty projekt Agi Szuścik, który w sierpniu będziemy mieli okazję zobaczyć w Krakowie.
Nie tak dawno temu, w ramach wydarzenia Cracow Gallery Weekend odbyła się wystawa Agi Szuścik, prezentująca fotograficzny projekt doktorski „2081”. W sierpniu autorka powraca do galerii z nowym, bardzo osobistym i szczerym projektem „To się nie zdarza”. To opowieść o tum opowiada o tym, co miało się nie zdarzyć, a jednak się zdarzyło -- chorobie, która zmienia życie.
Artystka, której projekty artystyczne zwracały się dotychczas w stronę konceptualizmu, determinizmu technologicznego, futurologii, muzyki oraz kondycji psychicznej człowieka, tym razem zrealizowała projekt o przebytym niedawno raku szyjki macicy. Kilkanaście fotografii przedstawia wszystko, co w jej życiu działo się od momentu diagnozy.
fot. Aga Szuścik, z projektu "To sie nie zdarza"
To historia zarazem uniwersalna, dotycząca każdej kobiety, jak i subiektywna, indywidualna, od początku do końca wyrażona na własnym przykładzie. Tematycznie, poruszone zostają kwestie zarówno typowo cielesne, jak i emocjonalne, także dotykające pojęć "kobiety" oraz "matki". Gatunkowo, "To się nie zdarza" stanowi pomost między konceptualizmem i kreacją a surową, okrutną dokumentacją.
Realizacja projektu ma dwa cele. Po pierwsze, Szuścik pragnie zwiększyć świadomość społeczną na temat raka szyjki macicy, obalić mity oraz namówić kobiety, by się badały wtedy, kiedy trzeba i tak, jak należy. Po drugie, realizowana na bieżąco seria zdjęć stanowiła dla artystki pamiętnik, rodzaj terapii sztuką.
Wernisaż wystawy odbędzie się 11 sierpnia 2018 roku, o godzinie 12:00, w galerii Sala z Widokiem, w Krakowskim Forum Kultury, przy ul. Mikołajskiej 2.
Bezpośrednio po wernisażu odbędzie się wykład autorski oraz spotkanie z lekarzami ze szpitala św. Rafała: Koordynatorem Centrum Ginekologii Onkologicznej w Klinice w Cottbus Pawłem Gruszeckim i Prezesem Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego doktorem Pawłem Szymanowskim. Wstęp wolny.
Wystawa wpisana jest do programu dziennego festiwalu DJland, który odbywa się tego samego dnia.
Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia i festiwalu. Inne prace autorki możecie obejrzeć pod adresem agaszuscik.com.