Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Prześladowania birmańskiej mniejszości Rohingjów to według ONZ “podręcznikowy przykład czystek etnicznych. Sytuację tej społeczności dokumentował od 5 lat, współpracujący z National Geographic Marcin Zaborowski. Jego zdjęcia od najbliższej środy będziecie mogli oglądać w Starej Galerii ZPAF.
Rohingjowie to muzułmańska mniejszość etniczna. Zamieszkują birmański stan Arakan (Rakhine), położony na zachodzie kraju i graniczący z Bangladeszem. Ustępują liczebnie buddyjskim Arakańczykom, z którymi od kilku dekad pozostają we wrogich stosunkach. Na mocy przyjętej w 1982 roku ustawy o narodowościach, rząd Birmy oficjalnie nie uznaje Rohingjów za odrębną grupę. Stanowisko to podparł budzący kontrowersje i wątpliwy metodologicznie oficjalny spis 135 „narodów” Birmy, który ostatecznie wykluczył Rohingjów ze społeczeństwa. Jako nieuznana grupa etniczna są traktowani przez rząd birmański jak nielegalni imigranci, a w konsekwencji na ziemi, którą zamieszkują od pokoleń, pozostają bezpaństwowcami. Prześladowania Rohingjów mają charakter systemowy, zaś ostatni exodus, w którym setki tysięcy Rohingjów uciekło z Birmy do Bangladeszu, jest powracającym akordem w toczącym się od czterech dekad dramacie.
fot. Marcin Zaborowski, z cyklu "Newcomers"
W piątek 25 sierpnia 2017 roku grupa partyzantów zaatakowała w Birmie posterunki policji i wojska. W akcji zginęło 59 partyzantów i 12 członków birmańskich sił bezpieczeństwa. Do ataku przyznała się Arakańska Armia Zbawienia Rohingjów, nowo powstała organizacja, na czele której stanął urodzony w Pakistanie potomek emigrantów ze stanu Arakan - Atta Ullah. Nad Rohingjami w jednej chwili roztoczyło się widmo pogromu. Odwet sił birmańskich prowadzony wraz z wsparciem buddyjskich mieszkańców wiosek był natychmiastowy i na niespotykaną od lat skalę. Wioski Rohingjów były otaczane i ostrzeliwane z moździerzy. Gwałcono kobiety, zabijano dorosłych i dzieci, bito, łamano ręce i nogi. W ogniu stawały całe osady, które później równano z ziemią. Majątki, od ryżu po złoto, zostały zrabowane.
Rohingjowie, uciekając do pobliskiego Bangladeszu, ratowali życie. Atak skierowany był głównie w ludność cywilną i został określony przez ONZ jako „podręcznikowy przykład czystek etnicznych”. Tu zaczął się kolejny dramat dla wielu rodzin. Przepełnione ludźmi łodzie tonęły, a droga lądowa została zaminowana przez siły birmańskie. Ci, którym się udało, znaleźli schronienie w nowo powstałych obozach. Według szacunków ISCG żyje w nich obecnie ok. 834 000 uchodźców. W dwa miesiące wzgórza zamieniły się w abstrakcyjne „miasta”, sięgające po horyzont. Exodus Rohingjów stał się jedną z największych katastrof humanitarnych ostatnich 20 lat.
fot. Marcin Zaborowski, z cyklu "Newcomers"
„Newcomers” to kolejna odsłona projektu dokumentalnego „Rohingyas”, który autor rozpoczął w 2013 roku. Projekt jest zapisem historii bohaterów i losów prześladowanej społeczności Rohingja, w okrutny sposób wykluczonych ze społeczeństwa.
Marcin Zaborowski - Fotograf dokumentalny, współpracujący od 2009 roku z magazynem National Geographic Polska. Jego prace publikowane były w El País, The Guardian, National Geographic Polska, Magazyn Pismo, doc!photomagazine, Angkor Photo Festival&Workshops i Transylvania Photo Festival. Na antenie Polskiego Radia Szczecin relacjonował podróż do Tybetu oraz Indii, gdzie fotografował XIV Dalajlamę. Uczestnik programu mentorskiego Sputnik Photos. Lureat Grand Press Photo (2014, 2018), od lat wyróżniany jest także za granicą, m.in w International Photography Awards (2014-2017), Moscow International Foto Awards (2014-2018), Siena International Photography Awards (2018), Prix de la Photographie Paris (2018).
fot. Marcin Zaborowski, z cyklu "Newcomers"
Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 25 lipca 2018 roku, o godzinie 19:30 w Starej Galerii ZPAF, przy ul. Plac Zamkowy 8 w Warszawie. O godzinie 20:00 odbędzie się spotkanie autorskie, które poprowadzi Andrzej Zygmuntowicz.
Zdjęcia będzie można oglądać do 17 sierpnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-18:00 oraz w weekendy, w godzinach 14:00-18:00.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.