Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Już 14 listopada startuje wystawa Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitis, poprzedzająca festiwal XPRINT. W planach wydarzenia kilkanaście ekspozycji, spotkania z wybitnymi fotografami i warsztaty.
Druga edycja festiwalu XPRINT poświęcona jest działaniom, które wymagają czasu. Czasu, jaki w obszarze fotograficznego dokumentu będzie pozwalał na weryfikowanie wstępnych założeń, zmiany pierwotnie obranych strategii, budowanie wizualnych opowieści o problemach podlegających zmianom albo na podejmowanie prób wyjaśnienia rzeczywistości w oparciu o osobiste relacje, budowane przez fotografów konsekwentnie, świadomie i wielokrotnie.
- Długoterminowe działania dokumentalne zdają się w naturalny sposób korzystać z medium, jakim jest fotograficzna książka. W obszarze edycji, redakcji i działań kuratorskich czas, o jakim chcemy opowiedzieć, daje szansę rozwinąć się pewnym ideom. To czas gwarantujący dystans. - mówią organizatorzy. - Dzięki niemu ocena i interpretacja zdarzeń (tych historycznych, ze świata fotografii, wydawnictw czy sztuki) nabiera nowych znaczeń przez sam fakt poddawania ich ponownej interpretacji. Staramy się więc pokazać takie obszary świata książek fotograficznych, które muszą na każdym etapie – fotografowania, edycji i projektowania – dojrzewać dłużej.
fot. Martin Parr, z książki "The Last Resort", New Brighton, Wielka Brytania
Punktem centralnym festiwalu jest cykl spotkań połączony z wystawą fotografii Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa “The Real World”, którą będzie można oglądać między 14 listopada, a 10 grudnia 2017 roku w Galerii Miejskiej Arsenał.
Wystawa ta, oryginalnie przygotowana przez Gintarasa Česonisa, kuratora Kaunas Photography Gallery, prezentowana była dotychczas w Kownie, Wiedniu, Mińsku i Tbilisi. Konfrontacja prac jednego z najważniejszych współczesnych fotografów, członka agencji Magnum, wydawcy, kolekcjonera i autorytetu w zakresie książek fotograficznych – Martina Parra z bardzo silnymi, graficznymi pracami Rimaldasa Vikšraitisa, portretującymi litewską prowincję – to narracja traktująca społeczną codzienność w tyle osobisty, co bezlitosny sposób. Obaj autorzy będą gośćmi festiwalu. W ramach spotkań odbywających się w Galerii Miejskiej Arsenał 25 i 26 listopada opowiedzą o swojej pracy i zaprezentują wybrane publikacje.
fot. Rimaldas Vikšraitis
Nie zabraknie też innych ciekawych wydarzeń. Pozostali goście – uznane osobistości polskiego i europejskiego świata fotografii dokumentalnej, wydawcy i kuratorzy, opowiedzą o własnych strategiach pracy z książką fotograficzną i przygotują niewielkie ekspozycje publikacji. Dziesięć otwartych spotkań wypełniających weekend festiwalowy, pozwoli skonfrontować postawy reprezentowane przez naszych gości, przejrzeć książki i porównać sposoby pracy nad fotograficznymi publikacjami posiadającymi jeden wspólny aspekt - długotrwałej analizy pewnej rzeczywistości.
Gościami specjalnymi festiwalu będą członkowie kolektywu Sputnik Photos. Oprócz wykładów i spotkania z Anią Nałęcką-Milach, odpowiedzialną za projekty książek kolektywu, w galerii PIX.House zaprezentowana zostanie wystawa skupiająca się wokół książki “[Niekompletny] spis rzeczy”, kuratorowana przez Rafała Milacha.
Spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał:
Spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał:
Więcej informacji znajdziecie pod adresem pix.house/xprint2017.
(źródło: materiały prasowe)